SolarCity, Panasonic a SunPower se přetahují o to, kdo vyrábí nejúčinnější solární panel

SolarCity se chlubí, že konkrétní hodnota účinnosti přeměny energie solárního záření na elektřinu naměřená certifikovanou společností Renewable Energy Test Center je 22,04 %. První panely bude SolarCity vyrábět ve své „100MW“ továrně v kalifornském Fremontu a od roku 2017 by se výroba měla přesunout do nově budované továrny v Buffalu, která bude po dosažení plné výrobní kapacity denně produkovat 9 až 10 tisíc panelů.
Neuběhl ani týden a rekord byl pryč. Společnost Panasonic totiž při příležitosti uvedení na trh svého nového panelu HIT® N330 uvedla, že je schopna vyrobit fotovoltaický panel s účinností 22,5 %. Hodnota byla naměřená renomovanou japonskou institucí National Institute of Advanced Industrial Science and Technology. „Nový rekord účinnosti panelu znovu dokládá vedoucí postavení Panasonicu ve fotovoltaice a náš pokračující závazek ve zdokonalování moderních solárních technologií,“ řekl Daniel Roca z Panasonic Eco Solutions Europe. Kdy bude tento panel uveden na trh ovšem Panasonic neuvedl. Co se týče výše zmíněného panelu HIT® N330, ten dosahuje účinnosti 19,7 % a má být dostupný od března 2016.
Proti tvrzení Panasonicu a SolarCity se ohradil dosavadní držitel rekordu v této oblasti SunPower, který dodává panely X-Series s účinností 21,5 % svým zákazníkům již od roku 2013. SunPower se označil za dodavatele nejúčinnějšího solárního panelu komerčně dostupného nyní. A dále dodal, že zdravou konkurenci vítá, jelikož i díky ní klesla průměrná cena solárních elektráren na střechy o 45 % od roku 2010.
reklama
Další informace |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Vladimiír Masák
15.10.2015 11:38- koncentrátory na př.fressnelovy čočky
- odrazná zrcadla ( stačí vyleštěný Al plech ) skloněný tak, aby odrážel do článku paprsky, které nedopadají přímo na článek
- největším, přínosem by byl vynález jednoduchého a hlavně levného polohovadla k článkům, který by polohoval alespoň pohyb slunce od rána do večera - to jest JEN v jedné rovině!!! ( samozřejme polohovadlo dokonalé respektující i polohu horizontální a polohu slunce v letě a v zimě by bylo ideální ).I polohovadlo v jedné rovině by množství energie znásobilo.Zvýšení účinnosti z dnešních 15% na 22,5 je sice dobré, ale v podstatě k ničemu.
Jestliže by se na ploše, kterou dnes zabírají sluneční elektrárny pěstovaly rostliny na výrobu bionafty ( kukuřice, řepka ) energeticky by to vyšlo na stejno.
Dokud nebude účinnost na 50 a více procentech zůstane fotovoltaika největším podvodem století.
Je třeba, aby byla tak účinná, aby nepotřebovala dotaci a přesto byla konkurenceschopná.