https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/solarcity-panasonic-a-sunpower-se-pretahuji-o-to-kdo-vyrabi-nejucinnejsi-solarni-panel
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

SolarCity, Panasonic a SunPower se přetahují o to, kdo vyrábí nejúčinnější solární panel

15.10.2015 02:00 | PRAHA (oEnergetice)
Zajímavý souboj je v posledních týdnech možné sledovat na poli fotovoltaických panelů. Americká společnost SolarCity přišla začátkem října s tvrzením, že vyrobila nejúčinnější solární panel v odvětví, který bude přitom dostupný za cenu srovnatelnou s konkurencí. Hned vzápětí se ozval Panasonic a SunPower.
Zajímavý souboj je v posledních týdnech možné sledovat na poli fotovoltaických panelů. Americká společnost SolarCity přišla začátkem října s tvrzením, že vyrobila nejúčinnější solární panel v odvětví, který bude přitom dostupný za cenu srovnatelnou s konkurencí. Hned vzápětí se ozval Panasonic a SunPower.
Zajímavý souboj je v posledních týdnech možné sledovat na poli fotovoltaických panelů. Americká společnost SolarCity, největší poskytovatel solárních technologií ve Spojených státech, přišla začátkem října s tvrzením, že vyrobila nejúčinnější solární panel v odvětví, který bude přitom dostupný za cenu srovnatelnou s konkurencí. Hned vzápětí však Panasonic ohlásil, že jeho panely budou mít účinnost lepší. Na což SunPower kontroval, že má sice účinnost o chlup menší, ale za to už dva roky v komerčním provozu.
 

SolarCity se chlubí, že konkrétní hodnota účinnosti přeměny energie solárního záření na elektřinu naměřená certifikovanou společností Renewable Energy Test Center je 22,04 %. První panely bude SolarCity vyrábět ve své „100MW“ továrně v kalifornském Fremontu a od roku 2017 by se výroba měla přesunout do nově budované továrny v Buffalu, která bude po dosažení plné výrobní kapacity denně produkovat 9 až 10 tisíc panelů.

Neuběhl ani týden a rekord byl pryč. Společnost Panasonic totiž při příležitosti uvedení na trh svého nového panelu HIT® N330 uvedla, že je schopna vyrobit fotovoltaický panel s účinností 22,5 %. Hodnota byla naměřená renomovanou japonskou institucí National Institute of Advanced Industrial Science and Technology. „Nový rekord účinnosti panelu znovu dokládá vedoucí postavení Panasonicu ve fotovoltaice a náš pokračující závazek ve zdokonalování moderních solárních technologií,“ řekl Daniel Roca z Panasonic Eco Solutions Europe. Kdy bude tento panel uveden na trh ovšem Panasonic neuvedl. Co se týče výše zmíněného panelu HIT® N330, ten dosahuje účinnosti 19,7 % a má být dostupný od března 2016.

Proti tvrzení Panasonicu a SolarCity se ohradil dosavadní držitel rekordu v této oblasti SunPower, který dodává panely X-Series s účinností 21,5 % svým zákazníkům již od roku 2013. SunPower se označil za dodavatele nejúčinnějšího solárního panelu komerčně dostupného nyní. A dále dodal, že zdravou konkurenci vítá, jelikož i díky ní klesla průměrná cena solárních elektráren na střechy o 45 % od roku 2010.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Jan Budín

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VM

Vladimiír Masák

15.10.2015 11:38
Hádat se mohou, ale existují mnohem sofistikovanější postupy na zvýšení výkonnosti slunečních fotovoltaických článků.
- koncentrátory na př.fressnelovy čočky
- odrazná zrcadla ( stačí vyleštěný Al plech ) skloněný tak, aby odrážel do článku paprsky, které nedopadají přímo na článek
- největším, přínosem by byl vynález jednoduchého a hlavně levného polohovadla k článkům, který by polohoval alespoň pohyb slunce od rána do večera - to jest JEN v jedné rovině!!! ( samozřejme polohovadlo dokonalé respektující i polohu horizontální a polohu slunce v letě a v zimě by bylo ideální ).I polohovadlo v jedné rovině by množství energie znásobilo.Zvýšení účinnosti z dnešních 15% na 22,5 je sice dobré, ale v podstatě k ničemu.
Jestliže by se na ploše, kterou dnes zabírají sluneční elektrárny pěstovaly rostliny na výrobu bionafty ( kukuřice, řepka ) energeticky by to vyšlo na stejno.
Dokud nebude účinnost na 50 a více procentech zůstane fotovoltaika největším podvodem století.
Je třeba, aby byla tak účinná, aby nepotřebovala dotaci a přesto byla konkurenceschopná.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist