https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/soud-belgie-prodlouzenim-zivotnosti-reaktoru-porusila-pravidla-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soud: Belgie prodloužením životnosti reaktorů porušila pravidla EU

30.7.2019 00:23 | BRUSEL;ANTVERPY (ČTK)
Elektrárny měly původně ukončit provoz v roce 2015. Belgie však loni jejich provoz prodloužila až do roku 2025. / Ilustrační foto
Elektrárny měly původně ukončit provoz v roce 2015. Belgie však loni jejich provoz prodloužila až do roku 2025. / Ilustrační foto
Belgie prodloužením životnosti jaderných elektráren Doel 1 a Doel 2 porušila pravidla Evropské unie. Elektrárny by však mohly pokračovat v provozu, pokud je jejich produkce klíčová pro dodávky elektřiny. Rozhodl o tom včera Soudní dvůr Evropské unie. Podle agentury DPA tak osud belgických elektráren zatím zůstává nejasný.
 

Elektrárny měly původně ukončit provoz v roce 2015. Belgie však loni jejich provoz prodloužila až do roku 2025.

"Belgický zákon prodlužující provozní životnost jaderných elektráren Doel 1 a Doel 2 byl přijat, aniž se nejprve uskutečnilo požadované ekologické posouzení," uvedl soud. Dodal nicméně, že zákonem stanovené prodloužení životnosti může po určitou dobu zůstat v platnosti, pokud existuje vážné riziko narušení dodávek elektřiny. Zároveň mohou být dodatečně posouzeny dopady na životní prostředí, píše DPA.

Elektrárny staré více než 40 let stojí v blízkosti Antverp a nedaleko hranic s Nizozemskem. S kapacitou 445 a 433 megawattů jsou dvěma nejmenšími ze sedmi belgických jaderných reaktorů. Jejich provozovatelem je společnost Engie Electrabel, napsala agentura Reuters.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

30.7.2019 14:23
No, na ekologické posouzení to nejede, spíš na uran :-) Za mě 👍 pro Belgii :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist