Soud ve Znojmě se začal zabývat případem týrání zvířat na jatkách v Hraběticích Aktualizováno
Obžalobě čelí Jakub Krnáč, který tehdy na jatkách pracoval podle žalobce bez zaměstnaneckého poměru, a tehdejší zaměstnanci jatek Karel Chytka a Martin Sion. Krnáčovi a Chytkovi hrozí podle žalobce v přísnější sazbě až šest let vězení, Sionovi tři roky. K soudu se dostavil pouze Krnáč, kterého přivedla eskorta, muž je ve vězení v nesouvisející věci. Zbylí dva se omluvili a požádali o konání jednání v jejich nepřítomnosti.
Státní zástupce Pavel Toufar v obžalobě popsal skutky trojice z let 2020 až 2022. "V rámci své pracovní činnosti surovým a trýznivým způsobem zacházel se zvířaty, a to s jedinci prasete domácího a tura domácího," popsal v případě Krnáče i Chytky. V Chytkově případě uvedl, že muž kvůli nahnání zvířat dovnitř objektu jatek začal prasata tlouct tyčí nebo trubkou přes horní část těl a do hlavy. "Takto uhodil nejméně pět kusů prasat, přičemž po skončení naháňky prasat, která byla schopna pohybu, pak zůstala na zemi ležet dvě prasata, která nebyla schopna pohybu, kdy jedno z nich začal mlátit do oblasti hlavy tyčí nebo trubkou a kopal je do oblasti břicha a druhé zvíře kopnul do břicha," popsal žalobce. Obdobných skutků spáchal muž podle obžaloby několik, stejně jako Chytka, někdy spolu či se Sionem.
Krnáč uvedl, že se cítí vinen, nerozporoval ani žádný důkaz. K věci se jinak blíže nevyjádřil. Zbylí dva obžalovaní v přípravném řízení vinu popřeli. Vypovídali tři svědci, podle svých slov týrání na jatkách nezaznamenali. "To zvíře má stres, může zaútočit, chlapi byli v permanentním ohrožení, není to lehká práce. Že bych viděla, že by ty zvířata týrali, to nemůžu říct," uvedla žena, která pracovala v kanceláři.
Aktivisté přišli před budovu soudu s transparenty s nápisy jako "Když se nikdo nedívá, peklo má otevřené dveře" či "Opravdu si myslíte, že se na jatkách zachází hezky s těmi, které čeká smrt?". Předloni v létě zveřejnili téměř pětiminutový sestřih záběrů. Na velkých jatkách obvykle bývá stálý veterinární dozor. Hrabětická jatka však patřila k menším a jejich provoz nebyl pravidelný, proto zde stálý dozor nebyl. Po zveřejnění záběrů provozovatel podle serveru Deník činnost jatek ukončil.
reklama