https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spanelsti-ministri-se-dostali-do-sporu-kvuli-kampani-za-nizsi-spotrebu-masa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Španělští ministři se dostali do sporu kvůli kampani za nižší spotřebu masa

9.7.2021 14:20 | MADRID (ČTK)
Méně masa a uzenin na talíři by podle ministra pro záležitosti spotřebitelů Alberta Garzóna pomohlo planetě i zdravotní kondici Španělů. Ministr zemědělství Luis Planas ale kolegovi veřejně vzkázal, že jeho kampaň je nezodpovědná a ohrožuje práci místních farmářů.
Méně masa a uzenin na talíři by podle ministra pro záležitosti spotřebitelů Alberta Garzóna pomohlo planetě i zdravotní kondici Španělů. Ministr zemědělství Luis Planas ale kolegovi veřejně vzkázal, že jeho kampaň je nezodpovědná a ohrožuje práci místních farmářů.
Licence | Volné dílo (public domain)
Kampaň propagující pozitivní dopady nižší spotřeby masa na zdraví a životní prostředí způsobila ve Španělsku rozkol mezi dvěma ministry i stranami vládní koalice. Méně masa a uzenin na talíři by podle ministra pro záležitosti spotřebitelů Alberta Garzóna pomohlo planetě i zdravotní kondici Španělů. Ministr zemědělství Luis Planas ale kolegovi veřejně vzkázal, že jeho kampaň je nezodpovědná a ohrožuje práci místních farmářů. Do sporu se na dálku zapojil premiér Pedro Sánchez, napsala agentura Reuters.
 

"Ta kampaň se mi zdá dost nešťastná," řekl Planas rozhlasové stanici Cadena Ser. Na jeho stranu se přidali i zástupci zemědělského svazu UPA, podle nichž je kampaň "zavádějící, pomlouvačná a nezodpovědná". Zdůraznili přitom i ekonomický význam, který má chov dobytka v méně obydlených a chudších oblastech země.

Garzón ale kampaň nazvanou Méně masa, více života dál hájí s tím, že menší spotřeba masa má hlavně výhody. Spor ministrů podle Reuters ale dokládá i rostoucí napětí mezi stranami španělské koalice, protože Planas v ní zastupuje socialisty premiéra Sáncheze a Garzón menší koaliční stranu Sjednocená levice (IU).

V zemi, která je na poli gastronomie proslulá například sušenou šunkou nebo salámem chorizo, se ke sporu vyjádřil i předseda vlády. Ten ze své cesty do Litvy vzkázal, že nezná nic lepšího než pořádný steak.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

10.7.2021 08:51
jak zn ám Španěly tak tato zbytečná kampaň jsou jen vyhozené peníze. celý ten podnik je asi jen kšeft pro nějakou levičáckou "neziskovku".
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist