https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spor-kvuli-rozhledne-na-kralickem-snezniku-muze-skoncit-u-evropske-komise
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Spor kvůli rozhledně na Králickém Sněžníku může skončit u Evropské komise Aktualizováno

2.6.2021 13:49 | KRÁLÍKY (ČTK)
Podle povolení se má například stavební materiál a konstrukční díly věže přepravovat ze Sněžnického sedla na vrchol Sněžníku pomocí helikoptéry a staveniště musí být vymezeno v prostoru parcely číslo 370. To se ale podle českých ekologických organizací neděje.
Podle povolení se má například stavební materiál a konstrukční díly věže přepravovat ze Sněžnického sedla na vrchol Sněžníku pomocí helikoptéry a staveniště musí být vymezeno v prostoru parcely číslo 370. To se ale podle českých ekologických organizací neděje.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Společnost přátel Jeseníků
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nevylučuje, že se kvůli stavbě rozhledny na polské straně vrcholu Králického Sněžníku obrátí na Evropskou komisi. Podle ekologických organizací polská strana porušuje podmínky stavebního povolení a smlouvy o udělení dotace, což má z následek vážné poškozování výjimečné přírody na vrcholu hory. MŽP dopisem ze 14. května vyzvalo Polsko k okamžitému zamezení dalšího poškozování evropsky významné lokality zastavením prací na rozhledně. ČTK to sdělila Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva.
 

Česká republika vede s Polskem spor i kvůli hnědouhelnému dolu Turów. Soud EU předminulý týden Polsku na žádost České republiky nařídil, aby ihned přerušilo veškeré práce v dole nedaleko českých hranic.

"Pravděpodobně si zopakujeme polský scénář jednání i v případě rozhledny na Králickém Sněžníku. Pokud zjistíme, že byly porušeny platné evropské právní předpisy, opět požádáme o pomoc Evropskou komisi. V případě, že kvůli provedeným změnám stavba znovu naplní charakter záměru dle směrnice EIA, budeme po polské straně požadovat zahájení nového mezistátního procesu EIA," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

MŽP uvedlo, že v případě výstavby rozhledny jedná v souladu se zákony a v zájmu ochrany cenné přírody. "V roce 2013 informovala polská strana MŽP o ukončení mezistátního procesu vyhodnocení vlivu projektu na životní prostředí EIA. Redukovaný záměr představoval již výstavbu jednoduché rozhledny a infrastruktury. MŽP ukončení procesu akceptovalo, přesto však požadovalo, aby polská strana zohlednila při stavbě tři podmínky stanovené Správou Chráněné krajinné oblasti Jeseníky," uvedla Pospíšilová. Podle povolení se má například stavební materiál a konstrukční díly věže přepravovat ze Sněžnického sedla na vrchol Sněžníku pomocí helikoptéry a staveniště musí být vymezeno v prostoru parcely číslo 370. To se ale podle českých ekologických organizací neděje. Podle fotodokumentace jezdí těžká technika po zelené turistické stezce z Chaty Pod Sněžníkem podél hranice na polské straně hory. V rozporu s povolením i v rozporu s projektem byla vybudována provizorní komunikace na vrchol hory k opakovanému využití těžké techniky a zřejmě i k přepravě části materiálu. Stroje také ničí arkto-alpínskou tundru i v širším okolí mimo stavební prostor vymezený oplocením.

MŽP se v červnu 2020 obrátilo na polskou stranu s dotazem, zda se nějak nezměnil záměr oproti poslední verzi. "Byli jsme ujištěni, že k žádné takové změně nedošlo a daný záměr stále nenaplňuje charakter záměru dle směrnice EIA, ani podle české a polské legislativy. Z důvodu předběžné opatrnosti MŽP hned vyzvalo ekologické organizace, aby se v případě zjištění, že se investor záměru neřídí stanovenými podmínkami a například výrazně mění charakter záměru, obrátily s těmito prokázanými informacemi na Správu CHKO Jeseníky a MŽP," uvedla Pospíšilová.

V listopadu 2020 ministerstvo na základě podnětů signalizujících, že stavba překračuje původní záměr, informovalo ministerstvo pro místní rozvoj a od této doby MŽP řeší případ s polskou stranou. Ekologické organizace vyzvaly dopisem MŽP a ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (ANO), aby zastavily financování výstavby rozhledny. Na výstavbu rozhledny poskytlo část peněz i ministerstvo pro místní rozvoj. Na celkové náklady zhruba 77 milionů korun přispělo z národních i evropských zdrojů. Investorem je polská obec Stronie Śląskie.

Dostálová dnes na twitteru odmítla, že by stavební práce narušovaly ochranu životního prostředí. "Považuji za nutné se ohradit proti poplašným zprávám, že projekt Kladsko-Orlicko-Sněžník porušuje nastavené podmínky pro ochranu životního prostředí. Není to pravda. Není možné realizovat projekt, který by mohl mít negativní dopad na životní prostředí," uvedla ministryně. Její resort v tiskové zprávě uvedl, že získal od resortů životního prostředí obou zemí ujištění, že práce se provádějí pod přírodovědným dohledem, exempláře chráněných druhů rostlin byly přesazeny na bezpečná místa a plocha stavebního pozemku byla oplocena.

Transport materiálu vrtulníkem bude podle MMR kontrolovat polský orgán ochrany přírody. Dodavatel podle MMR pracuje s minibagry a malými vozíky, jejichž pracovní šířka je 2,2 metru a které se pohybují výhradně po stezce. Dodávka betonu, ocelové konstrukce a skla bude letecká. "Přírodní a stavební dozor také upozornil dodavatele, že stavební stroje mají stát na místech, která jsou chráněna rohožemi," uvedlo MMR.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Kajetán Hostička

Kajetán Hostička

2.6.2021 14:03
Dostálová to je materiál fakt.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

2.6.2021 15:05
Nejdříve Turów, teď Králický Sněžník. No to nás Poláci musí mít rádi. :)))
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.6.2021 15:32
No hlavně aby to MŽP neuspěchalo, nejdřív je potřeba to dostavět a pak ... už to bude jedno:-).
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.6.2021 10:12
Spor o rozhlednu na K.S. by měl skončit u soudu.

Zpovídat by se měl zpracovatel Zprávy o vlivu stavby na ŽP za podvod.
Stejně tak ředitel regionálního ředitelství ochrany přírody ve Wroclawi za napomáhání k podvodu.
Dále úředníci z MMR ČR za zneužití finančních prostředků EU na projekt, který negativně ovlivní (spíše zničí) NATURA 2000 , přestože na tuto skutečnost byli výslovně upozorněni.

A starosta města Stronie Slonskie (investor) by měl být označen Ropákem EU za r. 2021.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

12.6.2021 21:11 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, nic vám nebrání podat na nejbliřší Policii ČR oznámení oné trestné činnosti úředníky MMR, stejně jako si zajet do Wroclawi a tam to sepsat s místními a u té příležitosti to vyřídit i v Komendě Policji s panem starostou. Máte-li co k tomu povědět.
Ale před tím se poptejte v kostele, tam o tom všem vědí.
<rýpal lesní>
Odpovědět
rl

rýpal lesní

12.6.2021 20:58
Hodí se každý rozruch, který vyvolají nebo udržují přátelé těch, kteří si přejí, aby v jiném přípéadě bylo rychle zapomenuto. A tím více se vyslovují osoby, které nemají o věci ánung.
Jsem docela hodně zvědav, jak naši úředníci provedou kontrolu a šetření na území cizího státu. Něco mi tam chybí. Ale kontrola byla dohodnuta a je předpoklad, že se tam naši zástupci dostavují, jako zástupci pozemků a státní správy na nich, nebo snad tomu tak není ?
Povolování šlo od r. 2013, kdy byla řešena EIA. A náhle někdo zjišťuje, že se děje něco špatného ? Co dělali zodpovědní a co dělají úředníci ? Vlastník a hospodář na pozemku jsou Lesy ČR, také tam chodí ?
Podmínka MŽP byla, že tam nesmí pobíhat po trávě psi, mají monitorovat návštěvníky a nekopat do země od 15.4. do 15.7., stejně tak i podmínky CHKO.
Tak kdo zase co vyrypuje a čeká, že to něco přehluší ?
<rl>
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist