Ekologičtí aktivisté chtějí zastavit stavbu rozhledny na Králickém Sněžníku Aktualizováno
"Pokaždé najdeme erozní rýhy, vyjeté koleje, pásy, bagry, stále tam někdo jezdí čtyřkolkou. Vrtulník zřejmě ani nepoužívají Je to opravdu hrubé porušení vydaného povolení i smlouvy o udělení dotace," uvedl Bačík.
Ekologické organizace Společnost přátel Jeseníků, Česká společnost ornitologická, Malínské aleje, Hnutí DUHA Jeseníky a Český svaz ochránců přírody Šumperk upozornily na ničení přírody již vloni v září. Vrchol Králického Sněžníku s ekosystémem alpínského bezlesí je národní přírodní rezervace s nejvyšší mírou ochrany maloplošného území.
Podle fotodokumentace ekologů jezdí těžká technika po zelené turistické stezce z Chaty Pod Sněžníkem podél hranice na polské straně hory. V rozporu s povolením i v rozporu s projektem byla vybudována provizorní komunikace na vrchol hory k opakovanému využití těžké techniky a zřejmě i k přepravě části materiálu. Stroje také ničí arkto-alpínskou tundru i v širším okolí mimo stavební prostor vymezený oplocením.
Na výstavbu rozhledny poskytlo část peněz i ministerstvo pro místní rozvoj. Na celkové náklady ve výši zhruba 77 milionů korun přispělo z národních i evropských zdrojů. Investorem je polská obec Stronie Śląskie.
popisek
Ekologické organizace a senátor Petr Orel (za Zelené) loni v říjnu poslali Evropské komisi do Bruselu podnět k prošetření stavby rozhledny. "V prosinci nám napsali, že případy s menším rozpočtem musíme řešit na národní úrovni, tedy s ministerstvy. Obě napsala oficiální dopisy na polskou stranu, jak investorovi tak orgánu ochrany přírody. V únoru přišla z Polska odpověď, že provedli kontrolu a že všechno na místě je v pořádku a postupuje se v souladu s projektem," řekl Bačík.
V oblasti Králického Sněžníku se v posledních letech výrazně zvýšil turistický ruch. V Dolní Moravě vybudovala společnost Sněžník velký skiareál, jehož součástí je i Stezka v oblacích s roční návštěvností několika set tisíc lidí. "Paradoxně jedno z posledních nepoškozených míst v našich horách se nyní ničí výstavbou rozhledny, aby je pak zaplavily davy turistů. Rozhledna je přitom zcela zbytečná, protože vrchol hory je přirozeně bezlesý a poskytuje krásné výhledy. V blízkém okolí stojí už několik rozhleden a na vrcholu Větrov se dokonce staví přesná replika bývalé rozhledny na Králickém Sněžníku," uvedly ekologické organizace.
Původní vyhlídková věž na Králickém Sněžníku byla zbourána v roce 1973. Nyní se staví nová, vysoká asi 34 metrů. Konstrukce má být tvořena ve spodní části betonem s kamenným obložením, vršek věže bude z velké části prosklený.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (38)
karel krasensky
1.6.2021 17:31Zbyněk Šeděnka
1.6.2021 17:51 Reaguje na karel krasenskyOndřej Bačík
1.6.2021 20:30 Reaguje na Zbyněk Šeděnkahttps://www.petycjeonline.com/snieznik_bez_wiezy?fbclid=IwAR0Wf17zuOB3YvUZ-J6aunfVJwfVFXtgWnbTd-Eh1QKh0eaUNbgAIWBgK2g
Majka Kletečková
1.6.2021 23:40 Reaguje na Ondřej BačíkDivoká a zachovalá příroda je vzácná a její hodnota se bude zvyšovat s tím, jak bude čím dál víc ještě vzácnější. Je krátkozraké tato místa ničit turistickými atrakcemi.
Ondřej Bačík
2.6.2021 07:47 Reaguje na Majka KletečkováZbyněk Šeděnka
1.6.2021 17:53orb slavík
1.6.2021 19:54 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaOndřej Bačík
1.6.2021 20:31 Reaguje na orb slavíkhttps://www.petycjeonline.com/snieznik_bez_wiezy?fbclid=IwAR0Wf17zuOB3YvUZ-J6aunfVJwfVFXtgWnbTd-Eh1QKh0eaUNbgAIWBgK2g
Slovan
1.6.2021 22:17- Všeříkající věta. Postavíme rozhlednu na kopci, kde už je výhled do všech směrů. Někteří lidé jsou skuteční géniové. Bohužel svou genialitou ničí další zachovalé místo. Pokud se to skutečně postaví, pak se obávám, aby dalšího podobného génia napadlo postavit i lanovku. To by pak teprve byla konečná - zatím je to furt "pěkný" kopeček, kam se zase tolik lidí kvůli rozhledně nevydá. Nicméně držím všem odpůrcům palce! Můj podpis do petice je samozřejmost.
Lukáš Kašpárek
2.6.2021 07:25Důležité je, nenechat si toto od Poláků líbit! A nejvíc jsou touto bezohlednou politikou poškozováni právě Poláci.... snad se jim při dalších volbách rozsvítí v makovicích....
čtu si komentáře pana Vinklera, Šeděnky, Bačíka a říkám si, jestli tito pánové Kralický Sněžník někdy navštívili. Myslím, že ne. Máte nějaké informace o historii Kralického Sněžníku, Starého Města a lidí, kteří zde v těžkých podmínkách žili. Na Kralickém Sněžníku jsem byl minimálně 30x a pokaždé je mi smutno nad tím, že na české straně je pouze zbytek Lichtenštejnovy chaty, která byla postavena v roce 1912. Češi si jen stěžují, fňukají a závidí. Polákům se stavbou rozhledny fandím. A pokud Vám to vadí, nechte na hranici postavit plot s ostnatým drátem. S dolem Turów stavba nemá nic společného.
Slovan
3.6.2021 17:29 Reaguje naNa Králickém Sněžníku je na naše poměry cenné a unikátní přírodní stanoviště s celou řadou chráněných (vzácných) druhů zvířat i rostlin. Je na to mnoho vědeckých prací, které jsou i veřejně přístupné, viz. https://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/zchru/index.php?SHOW_ONE=1&ID=1298
Doporučuji se podívat i na samotný plán péče. Současně nám můžete vysvětlit z jakého důvodu by měla být na kopci, kde je přirozený výhled, rozhledna. Argument, že tam stála dřív neberu. Doba je jiná a vliv na dané území bude mít ta dnes jiný než dříve. Když už jste takový hrdý fanoušek...
Miroslav Vinkler
2.6.2021 08:05To , co se dnes děje na Kraličáku je svinstvo nejvyššího kalibru.
Územní a stavební povolení získáno pouze a jedině podvodem.
Tím mám na mysli účelově upravenou Zprávu o vlivu stavby na životní prostředí.
Bez této Zprávy by žádné územko nebo stavebko nebylo, v NATURA 2000 platí zásada - je-li zpráva negativní - nelze v žádném případě postupovat dále.
Protože jsem jedním z mála, kteří se v problematice orientují a Zprávu jsem si přeložil a pečlivě analyzoval, mohu tvrdit, že se jedná o vědomý a úmyslný podvod ze strany zpracovatele , firma Fulica,Wroclaw .
Zpráva placena investorem městem Stronie Slonskie .
Polský orgán ochrany přírody Ochrana srodowiska,Wroclaw , dobře o tomto paskvilu věděla a ví, ale paradoxně výstavbu rozhledny podporuje.
Je to doslova k zblití, co se děje.
Pokud nás chcete podpořit, prosím udělejte to !
Zbyněk Šeděnka
2.6.2021 08:55 Reaguje na Miroslav VinklerOndřej Bačík
2.6.2021 10:33 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaRobert Jirman
2.6.2021 09:16Břetislav Machaček
2.6.2021 09:30iluzi, že stížnosti a petice tuto stavbu zastaví a přírodu vrátí do
původního stavu. EU od toho dala ruce pryč a v souvislosti s Turovem se
polská vláda i jejich veřejné mínění negativně ladí vůči nám, jako těm
potížistům, kteří nepřejí rozvoji Polska. Oni mají zafixováno, že jim
všichni ubližují a podle toho se chovají. Takže neberou zřetel na tyto
námitky a petice a ani na úrovni vlády tomu tak nebude. V současném
stavu bych už spíše pouze tlačil na následné množstevní zpřístupnění vrcholu a požadovat, aby nenásledovaly další doprovodné stavby jako
lanovka, silnice a další chata, či restaurace. Podle videa jsou už
škody nenapravitelné a vzhledem ke zdlouhavosti dalšího jednání je
dokončení stavby zřejmě neodvratné. Myslím, že chyba nastala už při
prvých snahách rozhlednu obnovit a že nyní, je už asi pozdě. Jinak
po vyslovení nedůvěry vládě nebude již vláda rovnoprávným partnerem
při jednání s polskou vládou a novou vládu očekávám tak přibližně
na zlomu roku. Do té doby tak bude zřejmě dílo zkázy dokonáno a už
nebude o čem jednat, protože bourat to nikdo už nebude.
Zbyněk Šeděnka
2.6.2021 10:13 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
2.6.2021 14:33 Reaguje na Zbyněk Šeděnkatím, že nová vláda bude iluze nejen z hlediska priorit
prezidenta, ale i následného utvoření vládního slepence
stran, které měly doposud společný pouze program Antibabiš.
V mnoha zásadních věcech má opozice diametrální rozpory
a bude to vyžadovat dlouhá ,ne-li dokonce marná jednání.
Možná se mýlím a budeme všichni překvapeni, jako už v
minulosti vícekrát, když strany ustoupily ze zásadních
bodů volebního programu a nahradily je touhou vládnout
i za cenu jejich pošlapání. Takže souhlas, že na novou
vládu se asi načekáme a možná budou mnozí zklamáni, že
jejich favorité nakonec sliby nesplní, protože půjdou
na kompromis se stranami, které ekologii moc nefandí.
Jsem zvědav, k čemu a komu se upnou potom.
Svatá Prostoto
2.6.2021 12:20Je to smutné, velmi, ale je to prostě tak, s tím se nedá nic dělat.
Nicméně jim na to ještě přispívat ... to je fakt úchylnost nej kalibru. By mě zajímalo co za to kdo z MMR dostal.
Zbyněk Šeděnka
2.6.2021 13:06Miloš Zahradník
2.6.2021 13:17A jak to chcete efektivne ovlivnit? Jak chcete "priskrtit" navstevnost polskych navstevniku Snezky? Mozna by to slo v pripade Adrspachu - ze by se polskym navstevnikum kladly do cesty ruzne prekazky ale melo by to smysl? ;) Nema smysl bojovat bitvy, ktere jsou predem prohrane. Spis by mne zajimala podrobna, nesentimentalni a nenafouknuta informace, co se tam v te "arktoalpinske" tundre tesne kolem vrcholu te hory opravdu supercenneho ztrati (krome ticha a pocitu vylucnosti tech, kteri tam chodivali kdysi kdyz tam nechodil jeste skoro nikdo jiny) - a zda ta ztrata je opravdu porovnatelna s uspokojenim statisicu "konzumnich" Polaku, "buranu" kteri se tam za pomoci lanovek a jinych priblizovacich prostredku budou masove dopravovat. Berme to tak, ze Polsko je velka, ekonomicky se zmahajici, sice z naseho hlediska v leccems barbarska, zeme ktera ma velmi malo hor a tudiz mista jako jsou Krkonose, Kralicky Sneznik a samozrejme Tatry budou celit cim dal silicimu navalu polskych navstevniku. At tomu chceme nebo nechceme
Zbyněk Šeděnka
2.6.2021 14:01 Reaguje na Miloš ZahradníkMiloš Zahradník
2.6.2021 14:35 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaAle zpet k tomu Snezniku. Co tam roste za tak vzacnou vegetaci primo na tom vrcholu?
Zbyněk Šeděnka
2.6.2021 15:11 Reaguje na Miloš ZahradníkMiloš Zahradník
2.6.2021 17:30 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaNa území Králického Sněžníku roste mnoho druhů vzácných i běžných horských rostlin. Cenný je výskyt vysokohorských jestřábníků z okruhu jestřábníku alpského i jiných. Mezi nimi je i endemit Králického Sněžníku jestřábník sněžnický (Hieracium nivimontis). V subalpínském stupni dominuje několik druhů trav (v závislosti na podmínkách mikrolokality), např. metlice trsnatá (Deschampsia cespitosa), metlička křivolaká (Avenella flexuosa), třtina chloupkatá (Calamagrostis villosa), smilka tuhá (Nardus stricta), kostřava nízká (Festuca supina), lipnice širolistá (Poa chaixii), bojínek švýcarský (Phleum rhaeticum) aj. Z dalších rostlin zde běžně rostou např. brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus), brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea), vřes obecný (Calluna vulgaris), ostřice Bigelowova (Carex bigelowii), bika hajní měděná (Luzula luzuloides subsp. rubella) atd. Relativně běžná je také violka žlutá sudetská (Viola lutea subsp. sudetica) a mochna zlatá (Potentilla aurea), naopak velice vzácný je dnes prasetník jednoúborný (Hypochaeris uniflora) a kokrhel sličný (Rhinathus pulcher). Sasanka narcisokvětá (Anemone narcisiflora), stejně jako šabřina tatarská (Conioselinum tataricum) už asi zcela na Králickém Sněžníku vymizely. V posledních desetiletích také výrazně ubyl zvonek vousatý (Campanula barbata), který v ČR roste jen v Hrubém Jeseníku a na Králickém Sněžníku. Podobné rozšíření má také vzácná tráva ovsíř dvouřízný (Helictotrichon planiculmis). Sítina trojklaná (Juncus trifidus) roste na Králickém Sněžníku pouze na Vlaštovčích kamenech. V přirozených smrčinách roste hojně několik málo druhů, např. brusnice borůvka, třtina chloupkatá nebo metlička křivolaká, relativně častá je na vlhčích místech i bika lesní (Luzula sylvatica), s nižší pokryvností zde uvidíme sedmikvítek evropský (Trientalis europaea), čípek objímavý (Streptopus amplexifolius), podbělici alpskou (Homogyne alpina).
Stanislav Svoboda
2.6.2021 17:55 Reaguje na Miloš ZahradníkMiloš Zahradník
2.6.2021 20:59 Reaguje na Stanislav SvobodaSlovan
2.6.2021 22:36 Reaguje na Miloš ZahradníkZbyněk Šeděnka
3.6.2021 06:10 Reaguje na Miloš ZahradníkMiloš Zahradník
3.6.2021 08:11 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaNebo tedy jinak, Jested je slavny prestoze ten vrchol je zcela zdevastovan tim ohromnym poctem navstevniku a infrastrukturou, ktera je jim tam k dispozici
Slovan
3.6.2021 17:30 Reaguje na Miloš ZahradníkStahujte a studujte.
Miloš Zahradník
4.6.2021 09:01 Reaguje na SlovanPředmět ochrany: Přirozené lesní porosty tvořené především společenstvy horských, podmáčených a rašelinných smrčin, acidofilních a květnatých bučin, suťových lesů a olšin; přirozená bezlesí tvořená především společenstvy arktoalpínských trávníků, lavinových drah s vysokostébelnými nivami, acidofilní vegetace alpínských drolin, acidofilní vegetace alpínských skal a štěrbinové vegetace silikátových skal a drolin; mokřady tvořené především společenstvy vrchovištních rašelinišť, pramenišť a potočních niv; populace vzácných a ohrožených druhů rostlin zejména zvonku vousatého a řeřišnice Opizovy včetně jejich biotopů
Stanislav Svoboda
4.6.2021 21:19 Reaguje na Miloš ZahradníkMiloš Zahradník
5.6.2021 10:05 Reaguje na Stanislav SvobodaTo se vazne nenajde nikdo, kdo by byl schopen napr. zde na ekolistu vysvetlit zajemcum, zvedavym cim je ten hektar pudy (ci kolik) potrebny na vystavbu rozhledny (ktera uz tam pred 100 lety byla...) tak mimoradne botanicky cenny, aby to zaslouzilo rozdmychat dalsi pohranicni spor mezi dvema sousednimi staty? O Polacich si pritom nedelam iluze, jsou v leccems napr. ve vecech tykajicich se setrneho vztahu k prirode desitky let za nami (specialne pak ti povalecni presidlenci z dnesni Ukrajiny kterym trvalo pulstoleti, nez se v tech Sudetech aspon trochu zabydleli a zacali citit jako domaci patrioti) Jenze tenhle velky stat tu na nasich hranicich proste je - a bude. Rozhledna na Snezniku mi priotom prijde jako malickost vuci treba takovemu mamutimu hotelu Golebiewski pod Snezkou. I kdyz zrovna asi ten zabral pozemek nechraneny Naturou 2000 ;)
Stanislav Svoboda
5.6.2021 11:26 Reaguje na Miloš ZahradníkMiloš Zahradník
6.6.2021 09:00 Reaguje na Stanislav SvobodaZbyva ta estetika a nostalgie tech, kteri znali ameli radi tu horu bez navstevniku. Jenze v dobe, kdy uz tam jezdi stavebni stroje jsou to ponekud opozdene namitky. Nemluve samozrejme o tom hlavnim totiz o tom, ze jde jiz o uzemi jineho statu
rýpal lesní
7.6.2021 19:52Na Králičáku rozhledny i nějaké chaty byly. Poté byly zbořeny, nejen kvůli politice, spíš kvůli tomu, že prostě zchátraly za války a nechtělo se do toho dávat víc peněz. Selaví. Nyní záměr rozhledny, no budiž, spíše bych bral nějakou útulnu či možnost na přespání a věžičku k tomu, malý bufet nebo zázemí pro turisty. Když se už staví, mělo by se dávat pozor na to, aby se nezhuntovalo větší území než stavba. Materiál - z části místní, z části vrtulník, proč ne. Rubat skálu rukama je hodně obtížné, takže za mne dočasně stroje. Hlavně zněčištění, ropné látky atd. Zeleň tam okolo moc není, trávník vzejde. Nevím zda tam jsou nějaké vzácné druhy ale asi ne, to by povolení nebylo.
Ale co mne štve víc, je to, že nakonec z toho bude byznys, a tržby budou to hlavní, o co půjde. Jedno zda z Polska či Česka, stejně jsou to Němci :-)
A nejvíce ? Já za deset let v lese ani jednou nevytáhnul peněženku, s vyjímkou jednoho místa s občerstvením. Za přespání i kouknutí, když je slota, proč ne. Ale neměl by to být průchoďák, a k tomu to směřuje. Dostalo to ale povolení.
I přesto petici nepodepíši, jsou ještě zásadnější věci. Pokud ale stavbaři budou škodit, jsou na to úřady a pokuty. Zatím se zdá že řádí na staveništi a na přístupové cestě, v Polsku. Z videa a fotek jsem nic víc nevyčetl.
<rýpal lesní>