Správa KRNAP upřednostňuje ochranu přírody před zájmy obcí, míní jejich zástupci
Dodal, že v důsledku nastavení systému má správa poslední slovo. "Rádi bychom, aby Správa KRNAP více vnímala potřeby horských obcí. Nechceme se Správou KRNAP soupeřit, ale spolupracovat," sdělil ČTK Engliš.
Obec Malá Úpa v nadmořské výšce 1050 metrů má okolo 150 stálých obyvatel. Území obce zasahuje až na vrchol Sněžky. "Horská obec je křehká. Drsné klima, omezené možnosti bydlení a vysoké náklady odrazují mladé rodiny. Bez rozumného rozvoje riskujeme, že se Malá Úpa může postupně proměnit v osadu bez trvalého života a služeb. Pro mě bude stále důležitější podpora žijícího člověka v obci než ohroženého tetřívka či chřástala," sdělil ČTK Engliš.
Podle vrchlabského starosty Jana Sobotky (Zvon) konflikty mezi Správou KRNAP a horskými obcemi pramení z výkonu státní správy v ochraně přírody. "V této činnosti dochází mezi Správou KRNAP a rozvojem obcí k největším střetům," sdělil ČTK Sobotka.
KRNAP založený v květnu 1963 je nejstarším národním parkem v Česku, zahrnuje podstatnou část horského masivu Krkonoš v okresech Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou.
"Krkonoše jsou národním parkem, kde jsou pro ochranu jedinečných přírodních hodnot nastavena pravidla, někde mírnější, někde přísnější, v závislosti na cennosti lokality. Je přirozené, že existují třecí plochy. Každá strana bude mít své nároky a je jen věcí jednání hledat konsensus, který uspokojí všechny. O to se velmi intenzivně snažíme," řekl ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Nadměrný turismus, takzvaný overturismus, je podle zástupců obcí nanejvýš na Sněžce a v exponovaných hřebenových partiích, když je hezky, o víkendech či svátcích. "Jinak turistů zase tolik není, možná jednodenních. Krkonoše o hosty bojují v tvrdé konkurenci jiných českých i zahraničních hor či v létě s Chorvatskem. Cestovní ruch je pro ochranu přírody v zásadě nepřítel, zatímco pro obce je cestovní ruch jediný zdroj obživy místních," uvedl Engliš.
Podle něj se mění způsob trávení dovolené a volného času, návštěvy se zkracují. "Je proto potřeba hostům nabídnout kvalitní službu a nabídku. To může být někdy viděno Správou KRNAP jako něco špatného. Je správné tyto věci regulovat a mít pod kontrolou, ale není dobře být a priori proti," sdělil ČTK Engliš. Maloúpské lyžařské středisko patří k nejvýše položeným v ČR. Za problém tam považují především v zimě parkování.
Ani v Peci pod Sněžkou nevidí nadbytek turistů jako hlavní problém. "Podnikatelé u nás mají spíš obavy z budoucnosti, zda se uživí, zda budou moci opravovat své nemovitosti, zvládnou svůj provoz při absenci profesí, jako je kuchař, číšník. Počet lůžkonocí se nám snížil, přitom nároky návštěvníků a náklady rostou," sdělila ČTK starostka Pece Ilona Semrádová (SNK Velká Úpa – Pec). Středisko má 700 stálých obyvatel.
Dopad turismu na život v obcích v posledních letech se příliš nemění. "Mění se pouze rekreační využití území a skladba turistů. Dřív to byla větší sezonnost, a v nich víc zahraničních návštěvníků, dnes je více domácích turistů," řekl ČTK Sobotka.
Krkonošský národní park patří dlouhodobě k nejnavštěvovanějším národním parkům nejen v ČR, ale i v Evropě. Pohyb osob usměrňují tzv. klidová území. Správa KRNAP a obce se shodují, že nadměrný tlak na některé lokality Krkonoš je třeba řešit větším rozprostřením návštěvníků i do méně známých míst.
V Česku jsou čtyři národní parky včetně KRNAP, o vyhlášení pátého NP Křivoklátsko se jedná. Předpokládá jej návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který je nyní ve sněmovně. Podle ředitelů národních parků by mohla legislativní úprava ohrozit účinnou ochranu přírody. Naopak horské obce chtějí pro národní parky méně pravomocí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (32)
smějící se bestie
8.6.2025 05:48A proto tedy pouští do NP tolik tůristů - zadarmo, že !
Slavomil Vinkler
8.6.2025 07:08 Reaguje naDříve se žilo tak, že se místní živili horským zemědělstvím. Pásli senařili... To byl pro přírodu přínos a vybudovalo to přírodní krásy Krkonoš. A nyní mají chaty, ubytovny, bungalovy, hotely, lanovkya lanacentra, sjezdovky... a žijí z lunaparku pro tůristy. To je nebo není mrtvé území? Jak pro co.
Slavomil Vinkler
8.6.2025 07:17 Reaguje na Slavomil VinklerA co takhle dostatečně platit za obnovení historických metod péče o krajinu? Zdroj peněz turisté. Nejen chaty a sjezdovky je přeba udržovat.
Nikoli bezzásah pro přírodu a volná ruka pro majitele atrakcí.
Jaroslav Řezáč
8.6.2025 07:12 Reaguje naJestli někdo hledá jistoty a zázemí, tak ať se raději odstěhuje do středních Čech.
Jaroslav Řezáč
8.6.2025 07:38 Reaguje naA to je přesně to, proč je NP důležitý. KRNAP není žádná nablblá organizace, která tu je pro prudění druhých ale proto, aby hájila přírodu před byznyslendy.
Zcela evidentní je, že KRNAP hájí zájmy veřejnosti. Veřejnost není žádná anonymní skupina.
Je to ochrana před lidskou zvůlí egoismu.
Jaroslav Řezáč
8.6.2025 07:42 Reaguje na Jaroslav Řezáčvaber
8.6.2025 08:48 Reaguje naJaroslav Řezáč
8.6.2025 09:30 Reaguje na vaberTo co se v tom článku odehrává je spíš závistivé skučení nahlas.
Jaroslav Řezáč
8.6.2025 09:32 Reaguje na vaberRadek Čuda
9.6.2025 10:46 Reaguje navaber
8.6.2025 08:46Třeba v naší obci žádný park není a jediná snaha zastupitelů je rozprodat vše a zpeněžit. Není to zájem obce, je to zájem zastupitelů. Vůbec jim nevadí, že peníze neví jak použít a za čas jim je zlikviduje inflace.
Takové jsou zájmy zastupitelů a starosty, ale ne lidí v obci. Každý se může ptát proč se zájmy lidí a zastupitelů liší.
Prodané obecní pozemky si noví majitelé ohradí a mohou budou si dělat co chtějí .
smějící se bestie
8.6.2025 08:53 Reaguje na vaberkde jsou ty doby, kdy býval starostou obce sedlák, živnostník/úspěšní -
a né nějakej kecálek, jak tomu mnohdy bývá dnes !

Radek Čuda
9.6.2025 10:50 Reaguje na Jakub GraňákStačí se podívat na to, kolik měla třeba taková Malá Úpa obyvatel.

Jakub Graňák
9.6.2025 18:20 Reaguje na Radek ČudaMiloš Zahradník
8.6.2025 12:53vetsinu obyvatelstva Ceska vratit se do zemedelstvi, aby obyvatele Prahy stale jeste ve sve vetsine chodili pracovat do starych tovaren postavenych Kolben Dankem atd. Ve volnem case - ktereho mit prili mnoho je nezdrave a nespravne - se pak jit vykoupat do Vltavy misto bezhlaveho overturismu atd. Mozna by tohle bylo spravne, krasne ba idealni - ale proc teda nejdou treba ti Prazaci prikladem - v navratu k tradicnimu zivotu ve svem velkomeste a proc se k takovym vecem snazi nutit lidi zijici v Krkonosich. Chodit pesky a vozit zbozi konskymi povozy je zdrave a spravne ale tak jako k velkomestu patri husta sit tramvaji a metra - tak k nejpopularnejsim horam proste asi patri - mozna teda bohuzel - husta sit lanovek a dalsich technickych vymozenosti. Co je na tom k takovemu diveni. Je to - bedovat nad tim, ze na Snezku "chodi" prilis mnoho navstevniku jako kdybyste bedovali nad zacpami navstevniku v prazskem Starem Meste. A snazili se zakazat ve vnitrni Praze nejen auta, ale i veskerou jinou, nez pesi pripadne na bicyklu (ale i zde pozor, v Krkonosich Vas na tom bicyklu nepusti ani na vetsinu tamnich asfaltek, tam mohou pouze SUV ochrancu prirody) verejnou dopravu
Slavomil Vinkler
8.6.2025 15:48 Reaguje na Miloš Zahradníksmějící se bestie
8.6.2025 18:49 Reaguje na Slavomil Vinklera proto musí být turistika, s ním v souladu -
né jít proti němu.
Miloš Zahradník
8.6.2025 19:48 Reaguje na smějící se bestieminulý víkend jsem byl na vandru v nízkých taurách (geologicky a geomorfologicky a nakonec i klimaticky je to krkonošům velmi podobné), a nahoře, kde se ještě v polovině minulého století páslo, se nepase. z některých almů zbyly jen rozvalené zídky z placatých kamenů a strouha plná kopřiv (ten dusík tam vydrží hodně dlouho) pod chlévem.
Emil Bernardy
9.6.2025 07:23 Reaguje na Slavomil VinklerJaroslav Pokorný
9.6.2025 15:36 Reaguje na Slavomil VinklerRadek Čuda
9.6.2025 10:57 Reaguje na Miloš ZahradníkJinak zrovna ty Alpy a to, jak tam ty obce/společenství fungují jsou krásným důkazem toho, jak se na Sudetech podepsal odsun.
Za socíku v údolích ještě jakž takž bolšání drželi při životě zbytky průmyslu ... se ztrátou, o tom žádná, ale cosi tam fungovalo (a netýká se to zdaleka jen Krkonoš, ale třeba i Jizerek) ... ale i ten šel po plyšáku logicky do kopru a teď je z toho už prakticky výlučně turistická oblast.
A to nedělá nikdy dobrotu, v NP pak tuplem.
Miloš Zahradník
9.6.2025 14:49 Reaguje na Radek Čuda(a Nisy samozrejme) se zlepsila ale ryby v poslednich letech temer vymizely resp. pstruhy a lipany nahradili tlousti. Z detstvi pamatuji otravy ryb kde skutecnymi nebo i domnelymi viniky byly textilky nebo treba Cutisinka v Korenove. Vtip byl ale v tom ze tehda - typicky v 60. letech (pozn. ono ale to Ph vody v rekach ani nahodou nekopirovalo intensitu kyselych destu a prumerne Ph srazek, od 70 let uz jarni otravy ryb nebyvaly) byla prilis kysela voda pri jarnim tani a chciple ryby byly videt az pod Korenovem. Jenze - nad Korenovem chciple ryby nebyly proto, ze tam kvuli kysele vode zadne nezily... a tak mozna odpady Cutisinky tu vodu pomahaly naopak spis neutralizovat. Dnes voda v Kamenici vypada ciste (kdysi se jeji barva menila podle toho, jakou barvu ten den textilka treba v Plavech zrovna pouzivala) ale ryb je tam malo. Ony treba ty volavky co jsou videt na kazdem druhem kamenu ty ryby zlikviduji spolehliveji nez kdysi otravene vody z tovaren. A prihodim aktualni animaci
z webkamery - kolisani hladiny hlavni reky krnapu dnes kolem poledne. Zatrubneni nejvetsi pereje naseho nejstarsiho narodniho parku pod zeleznicnym mostem do Harrachova posvetili ochranari narodniho parku uz za noveho rezimu. Za ucelem vyroby nejcistsi energie https://photos.app.goo.gl/pxxwTfVdqNZqibGu7