Srí Lanka dá státním zaměstnancům den volna navíc, aby mohli pěstovat potraviny

Ostrovní stát na jihu Asie, který ve veřejném sektoru zaměstnává přibližně milion lidí, má citelný nedostatek deviz. To způsobuje problémy s platbami za dovoz pohonných hmot, potravin a léků. Dopady krize přitom pociťuje už velká část z 22 milionů obyvatel. Srílančané často tráví dlouhé hodiny ve frontách u čerpacích stanic a už několik měsíců se potýkají s dlouhými výpadky elektřiny.
Srílanský kabinet v pondělí pozdě večer schválil návrh, aby zaměstnanci veřejného sektoru dostávali každý pátek po dobu následujících tří měsíců dovolenou. Částečně proto, že nedostatek pohonných hmot ztěžuje dojíždění, a také proto, aby obyvatele motivoval zapojit se do zemědělských aktivit.
"Zdá se, že je vhodné poskytnout státním úředníkům jednodenní volno, aby se mohli věnovat zemědělské činnosti na svých zahradách nebo jinde, což může být řešením očekávaného nedostatku potravin v zemi," uvedl v prohlášení vládní informační úřad.
OSN minulý týden varovala, že zemi hrozí humanitární krize. Organizace proto plánuje poskytnout 47 milionů dolarů (1,1 miliardy Kč) na pomoc více než milionu ohrožených lidí.
Znehodnocení místní měny, rostoucí světové ceny komodit a nyní již odvolaný zákaz chemických hnojiv přispívají k růstu inflace, která v dubnu u potravin vystoupila k 57 procentům.
Srílanská vláda navíc jedná s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o záchranném balíčku. Mimo to jsou připraveny pomoci i Spojené státy, uvedl ministr zahraničí Antony Blinken po pondělním telefonátu s premiérem Ranilem Vikremesinghem. "V této ekonomicky a politicky náročné době jsou Spojené státy připraveny spolupracovat se Srí Lankou, v úzké koordinaci s Mezinárodním měnovým fondem a mezinárodním společenstvím," uvedl Blinken na twitteru.
Vikremesinghe tento měsíc uvedl, že Srí Lanka potřebuje nejméně pět miliard dolarů (118 miliard Kč) na pokrytí nezbytného dovozu do konce roku.
reklama