https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/starosta-obce-postavil-za-penize-z-eu-chodnik-v-korunach-stromu-ktere-pokaceli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Starosta obce postavil za peníze z EU chodník v korunách stromů, které pokáceli

30.3.2023 00:41 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Starosta obce Nyírmártonfalva na východě Maďarska nechal za peníze z Evropské unie - v přepočtu bezmála čtyři miliony korun - postavit 50 metrů dlouhý dřevěný chodník v korunách stromů. Háček je v tom, že ještě dříve okolní les zcela vykáceli, a tak se teď dřevěná konstrukce turistické atrakce tyčí uprostřed ničeho, uvedl server Átlátszó.
 

Projekt nevyžadoval, aby kolem chodníku byl les, řekl o stezce v korunách stromů bez stromů starosta obce maďarské televizi. Les se podle něj musel vykácet, aby byly peníze na spolufinancování investice, protože mezi podáním žádosti o grant a schválením projektu ceny ve stavebnictví stouply. Čili za vše vlastně může Brusel, podotkla televize na svém webu. Starosta slíbil, že chodník bude brzy obklopen lesem, protože tu vysazují sazenice rychle rostoucích stromů. Ale podle lesníků potrvá ještě desítky let, než ze stromků vyroste les, dodala stanice.

"Tohle je geniální! Vykácíme les, na jehož shlédnutí něco vytvoříme z peněz EU. Jestli je někdo normální v Nyírmártonfalvě, tak Budapešť je ústav pro duševně choré," poznamenal na webu jeden z diváků.

Starosta Mihály Filemon z vládnoucí strany Fidesz podle serveru získal unijní dotaci jako soukromá osoba prostřednictvím programu pro rozvoj venkova: žádost podal v roce 2018 a uspěl předloni. Starostou obce je od roku 2019. Filemonovi patří i pozemky, na kterých stojí stezka korunami stromů financovaná EU.

"V posledních letech jsem se snažil prezentovat místa, která názorným způsobem ukazují otřesné organizované krádeže peněz EU za posledních deset let. Věřím, že jen stěží najdeme krásnější, symboličtější místo," řekl serveru po procházce korunami stromů bez stromů poslanec Ákos Hadházy, známý bojem proti korupci v Maďarsku.

Kvalita díla, vybudovaného firmou z nedalekého města Nyíregyháza, je podle reportérů nevalná. Konstrukce z borovicového dřeva není lakovaná a je vystavena povětrnostním vlivům. Střechu jedné z budov už vítr odnesl. Toalety jsou hotové pouze zvenčí.

Reportéři Átlátszó navštívili také starostův penzion, rovněž postavený z peněz EU, kde však chybí povinná tabulka upozorňující na tuto skutečnost.

Výstavba podobných chodníků v korunách stromů s finanční podporou EU je v současné době mezi místními politiky Fidesz populární, píše Átlátszó a uvádí jako příklad sousední vesnici Nyíradony, kde získal dotaci také místopředseda krajské rady Fidesz Sándor Tasi. Podobný chodník nechal postavit i poslanec Fidesz László Tasó. V těchto případech alespoň stromy zůstaly.

Starosta Mihály Filemon tvrdí, že se okolo jeho osoby v poslední době vynořilo v médiích mnoho nepravdivých a zlomyslných tvrzení, a proto pověřil své právní zástupce, aby sjednali nápravu.

Maďarsko v současnosti jedná s Evropskou komisi, která zadržuje Budapešti peníze z fondů Evropské unie kvůli korupci a obavám, že vláda narušuje demokratická práva. Premiér Viktor Orbán tato obvinění odmítá.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

30.3.2023 07:39
svět je absurditě nakloněn
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

2.4.2023 08:42 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Kefalín, čo je to také absurdný?

Absurdní, to je to, co žijeme, majore Terazky.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

30.3.2023 08:50
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

30.3.2023 08:57
Starosta nechal za dotace postavit stezku v korunách stromů. Protože peníze z dotace nestačily, nechal pokácet stromy, aby za prodané dřevo mohl stezku dokončit. Pak zažádal o dotace na výsadbu nových stromů. Stromy vysadil, jenže než dorostly, shnila konstrukce stezky a ta musela být stržena. Pak starosta zažádal o dotaci na výstavbu nové stezky v korunách stromů. Protože peníze z dotace nestačily, nechal pokácet stromy, aby za rpodané dřevo mohl stezku dokončit. Pak zažádal o dotaci na výsadbu nových stromů..........
Odpovědět

Viktor Šedivý

30.3.2023 17:57
Pokud vím, tak žádné podmínky dotace porušeny nebyly!
Takže opravdu platí, že "stěží najdeme krásnější, symboličtější místo". Perfektní symbol škodlivosti dotací.

Unijní dotace nejsou nic jiného než úplatek, držhubné lidem na všech úrovních, aby se nebouřili a neprotestovali proti šílenému mrhání prostředky a nekvalifikovanému řízení.
Odpovědět
sv

sv

30.3.2023 21:36 Reaguje na Viktor Šedivý
Máš tam chybu. Správně je to takto: Vláda rusácké podržtašky orbána není nic jiného než úpadek. Rozdává z cizího, držhubné lidem na všech úrovních, aby se nebouřili a neprotestovali proti šílenému mrhání prostředky a nekvalifikovanému řízení.
Odpovědět

Viktor Šedivý

30.3.2023 22:34 Reaguje na sv
Tomu se říká "zalykat se nenávistí" ;-)

Co mají blbé eurodotace společného s Orbánem?
Odpovědět
sv

sv

31.3.2023 20:35 Reaguje na Viktor Šedivý
No tak si místo lokání nenávisti lokni lexaurin, třeba ti to na tu nenávist pomůže. Mimochodem doporučuji ti dovzdělat se v politické geografii pro zš, třeba se potom neztrapníš až tak moc jako teď.
Odpovědět
FB

František Balco

30.3.2023 22:21
No co ? U nás by ty volby vyhrál taky.
Odpovědět
sv

sv

31.3.2023 20:37 Reaguje na František Balco
Však vyhrál... před nějakou dobou. Bureš je takové orbánovské softporno z horních uher.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist