Stát vybral firmy, které posoudí vliv jezu v Děčíně na životní prostředí

Proti stavbě jezu je mimo jiné ekologické sdružení Arnika. "Problematický úsek pro plavbu má přes 340 kilometrů, jez z toho částečně řeší jen několik kilometrů. Jez nedokáže vyřešit ani to, že zejména v letních měsících bývá v posledních desetiletích pravidelně velký nedostatek vody," řekla ČTK Gita Matlášková z Arniky.
Stavba jezu by podle ní zničila poslední úsek rychle proudící velké řeky s přirozeným sezonním kolísání hladiny, které vytváří evropsky významnou lokalitu a podmínky pro život vzácných a chráněných druhů živočichů a rostlin. "Kvůli tomu stavbě už několikrát odmítlo ministerstvo životního prostředí vydat potřebné stanovisko EIA, a to i na základě konzultací s Evropskou komisí," uvedla.
Vybraného dodavatele posouzení EIA tvoří konsorcium společností advokátní kancelář Portos, AZ-GEO a Ecological Consulting. Ukončení procesu EIA včetně mezinárodního posouzení je naplánováno podle ředitele na rok 2027. "Očekáváme, že v roce 2031 budeme mít zkompletovaná všechna potřebná povolení a rok na to, tedy v roce 2032, zahájíme plánovanou realizaci," uvedl Fojtů.
Podle ŘVC bylo prověřeno několik možností, jak dosáhnout potřebných parametrů vodní cesty na dolním Labi. Byla posuzována opatření od variant bez jezu přes výstavbu jednoho plavebního stupně až po výstavbu více stupňů. "Výsledkem bylo zjištění, že bezjezové varianty a výstavba více stupňů nejsou reálné. Nejefektivnějším řešením se jeví výstavba jednoho zdymadla, Plavebního stupně Děčín, který je navržen na okraji města Děčín," uvedlo ŘVC.
Jednotlivé varianty by měl zhotovitel posoudit a navrhnout takové řešení, které splní zadání a budou předmětem posouzení EIA. Náklady na stavbu v roce 2018 ŘVC odhadovalo na čtyři miliardy korun a další dvě miliardy měla stát vodní elektrárna na jezu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
smějící se bestie
8.4.2025 07:44ta by do toho nemohla zbytečně kecat !