https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/statni-lesy-cr-varuji-pred-pozary-lesu-posilily-protipozarni-hlidky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Státní Lesy ČR varují před požáry lesů, posílily protipožární hlídky

30.4.2024 13:10 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
"Požár může vzniknout i z odhozeného nedopalku cigarety nebo od přenosného vařiče. Většina lesních požárů vznikne z nedbalosti návštěvníků lesa," uvedl výrobně-technický ředitel Lesů ČR Libor Strakoš.
"Požár může vzniknout i z odhozeného nedopalku cigarety nebo od přenosného vařiče. Většina lesních požárů vznikne z nedbalosti návštěvníků lesa," uvedl výrobně-technický ředitel Lesů ČR Libor Strakoš.
Foto | Fir0002 / Wikimedia Commons
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) varuje návštěvníky lesů před zvýšeným rizikem vzniku lesních požárů kvůli suchu a větru. Podnik, který spravuje téměř polovinu lesů v ČR, proto posílil protipožární hlídky v lesích. ČTK to řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Připomněla, že lesní zákon zakazuje v lesích rozdělávání ohně, kouření a odhazování hořících a doutnajících předmětů, a to až do padesátimetrové vzdálenosti od porostu.
 

Zákaz rozdělávání ohně v lese či u lesa platí i pro případy dnešního pálení čarodějnic. "Požár může vzniknout i z odhozeného nedopalku cigarety nebo od přenosného vařiče. Většina lesních požárů vznikne z nedbalosti návštěvníků lesa," uvedl výrobně-technický ředitel Lesů ČR Libor Strakoš.

Loni ve státních lesích vzniklo 120 požárů, nejvíce jich bylo v severních Čechách. Oheň zasáhl celkem 22 hektarů lesa, škodu podnik vyčíslil na 2,9 milionu korun.

Meteorologové vydali výstrahu před nebezpečím požárů pro většinu Čech a pro jižní Moravu, zatím trvá do pátku. Lidé by podle hasičů měli být opatrní všude při každé manipulaci s otevřeným ohněm. V Praze a Středočeském kraji platí zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech. Národní park České Švýcarsko v rámci prevence před požáry zakázal vstup turistů do lesa v noci.

Již k začátku dubna Lesy ČR zakázaly ve svých lesích pálení klestí lesními dělníky. Zákaz potrvá do konce října. Pálení klestí lze dělat v rámci hospodaření v lese a lesní zákon ho umožňuje.

Lesy ČR se snaží požárům předcházet a lesy sázet tak, aby šíření případného ohně bylo co nejpomalejší. Lesníci proto v lesích staví a obnovují vodní nádrže, z nichž by se dala rychle čerpat voda pro hašení. V horkých letních dnech drží lesníci protipožární hlídky.

V některých nových porostech, založených zejména na větších plochách po kůrovcové kalamitě, lesníci nechávají čtyřmetrové oddělovací pásy. Okraje nového lesa často tvoří jen listnáče, například olše, lípa nebo javor, které přenášejí oheň podstatně méně než jehličnany.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist