https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/staty-nenalezly-shodu-na-umluve-o-snizeni-odpadu-z-plastu-uvedl-predsedajici
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Státy nenalezly shodu na úmluvě o snížení odpadu z plastu, uvedl předsedající Aktualizováno

2.12.2024 01:33 | PUSAN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | janssenkruseproductions / Depositphotos
Světové státy nenalezly shodu na mezinárodní úmluvě o snížení odpadu z plastu a v jednání budou pokračovat později. Dnes odpoledne SEČ to oznámil předsedající přípravného jednání OSN v jihokorejském Pusanu Luis Vayas Valdivieso, napsala agentura AFP. Mezi spornými body bylo například zastropování produkce plastu, která by se mohla do 30 let ztrojnásobit. Podle agentur se nové rozhovory uskuteční příští rok.
 
Rozhovory o úmluvě trvají dva roky a páté přípravné jednání v Pusanu mělo být tím posledním, kde se dohoda schválí. "Je tu všeobecná shoda svolat zasedání v pozdějším termínu a dokončit naše jednání," uvedl ekvádorský diplomat Vayas. To se podle agentur uskuteční v roce 2025, konkrétní datum nebylo ale oznámené.

V sobotu státy jednaly za zavřenými dveřmi a v neděli se o dohodě mělo jednat na plenární schůzi, která začala s velkým zpožděním. Předsedající jednání Vayas řekl, že rozhovory udělaly pokrok. "Musíme ale uznat, že několik kritických otázek nám stále braní dosáhnout celkové shody," uvedl ekvádorský diplomat

"Je tu všeobecná shoda svolat zasedání v pozdějším termínu a dokončit naše jednání," uvedl ekvádorský diplomat Vayas. "Je zapotřebí dalšího času pro jejich vyřešení (sporných otázek)," uvedl dále.

Návrhy dohody ukazují, jaké jsou nejvíce sporné body. Podle Reuters se jedná o zastropování výroby plastů, pravidla pro zacházení s plasty, zákaz některých látek či zajištění financování pro chudší země, aby mohly opatření z úmluvy zavést do praxe.

Podle vyjádření zástupců řady zemí dohodu blokovala menší skupina států a producentů ropy. Podle AFP skupinu vedly Saúdská Arábie a Rusko, které chtějí úmluvu s co nejméně závaznými a konkrétními cíli. Nejasný je podle AFP i postoj dvou velkých světových výrobců plastů - Spojených států a Číny.

Podle agentur na podobě úmluvy nalezlo společnou řeč přes 100 ze 170 států, kteří se jednání v Pusanu účastnily. Někteří zástupci vyjadřovali nespokojenost, že se jednání nepodařilo uzavřít. "Dáváme přednost odtud odjet bez dohody, než se špatnou dohodou," řekl agentuře AFP jeden z unijních diplomatů.

Česká delegace se společně s ostatními zeměmi EU aktivně účastní vyjednávání. "Co se týče oblasti stanovení globálního cíle pro snížení produkce plastů, je potřeba uvést, že by se případně jednalo o snížení produkce plastů z primárních zdrojů. V tuto chvíli se diskutuje o řadě různých návrhů, včetně postoje EU, aby byl v dohodě uveden závazek stanovení globálního cíle na prvním jednání smluvních stran budoucí dohody", sdělila ČTK v pátek mlučí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí.

V pátek před kongresovým centrem v Pusanu, kde jednání probíhají, protestovaly organizace na ochranu životního prostředí a požadovaly, aby byly zúčastněné země "odvážnější".

Podle oficiálního programu by přípravné jednání OSN, kterého se účastní zástupci skoro 200 zemí, mělo skončit dnes. V obdobných komplikovaných jednáních o globální ochraně klimatu však není výjimečné, že rozhovory pokračují i po oficiálním konci.

Znečištění plasty je všudypřítomné, jeho stopy byly nalezeny i v mracích, nejhlubších oceánských příkopech a dokonce i v mateřském mléce.

Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dosáhne celosvětová produkce plastů bez změny politiky do roku 2040 až 736 milionů tun, což je o 70 procent více než v roce 2020.

Dojednání právně závazné úmluvy o snížení odpadu z plastu by podle agentury Reuters mohlo být pro ochranu životního prostředí podobně významným krokem jako klimatická dohoda z Paříže v roce 2015. Ta stanovila, že státy chtějí zabránit nárůstu globální průměrné teploty o více než dva stupně ve srovnání s předindustriální érou a chtěly by dosáhnout nárůstu pod 1,5 stupně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pk

pepa knotek

2.12.2024 08:36
Potraviny se prodávají ve stále zmenšujícím se množství, při stejných nebo vyšších cenách, není divu že potřeba obalů roste. Máslo se bude za chvíli prodávat v kostičkách jako droždí.
Odpovědět
va

vaber

2.12.2024 09:03 Reaguje na pepa knotek
To dělají obchodníci, aby nebylo tolik vidět, jak se zvyšují ceny a aby zmátli kupující.
Odpovědět
va

vaber

2.12.2024 08:59
Vše, co se vyrobí z plastu, se dříve nebo později stane odpadem, nebo se spálí. Nějaké recyklování plastů, na jiný podřadný plast, není řešení.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

2.12.2024 15:36 Reaguje na vaber
ZEVO. I když to není zadarmo a moc energeticky výhodné, tak to výborně řeší odpad. Bohužel existují neziskovky co tuto možnost podráží.
Odpovědět
va

vaber

3.12.2024 09:32 Reaguje na Slavomil Vinkler
Nejde jen o plasty nás , ale obrovské množství plasů se dostane do oceánů a tvoří obrovské plovoucí ostrovy špíny a nikdo neví co z toho vznikne.
Odpovědět
Pe

Petr

3.12.2024 15:41 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ve skutečnosti to odpad neřeší, pouze přemění na jiný a sníží jeho množství.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.12.2024 06:52 Reaguje na vaber
Všechno je odpad i to h... Nicméně něco se likviduje snadněji a něco hůře. A pro mnoho lidí je nepochopitelné, že to h... se likviduje velmi špatně kvůli mnoha chemikáliím a hormonálním disruptorům.
Plasty je nejlépe (i když ne lacino) prohnat přes ZEVO.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.12.2024 09:16 Reaguje na Slavomil Vinkler
V ZEVO je plast hlavně palivem a ty dnes taky nejsou laciná.
Jen co se stane plast ve velkém palivem, tak ho zase zelení zatíží uhlíkovou daní, protože jsou kamarády skládkařů, které ZEVO připraví o kšeft. Zelení chtějí třídit a pak
se stejně musí to vytříděné skládkovat, protože zpracovat separované odpady se bez dotací nevyplácí. Děláme nesmysly
a ještě se bušíme v prsa, jak jsme v tom dobří.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.12.2024 09:37 Reaguje na Břetislav Machaček
To vytříděné vyvezeme do třetích zemí. Ti to pak za nás hodí do moře. To jsme dobří co?
Odpovědět
va

vaber

3.12.2024 09:24 Reaguje na Slavomil Vinkler
To ho+++ není žádný odpad, v přírodě se skvěle recykluje a prospívá rostlinám.
Ovšem +++++++ ,dál se nebudu rozepisovat.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.12.2024 09:35 Reaguje na vaber
No zapomínáte na léčiva, kosmetiku, hormonální antikoncepci, těžké kovy a ostatní látky, co neumíme v účov odbourat.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.12.2024 10:44
Další důkaz schopnosti skupiny primátů homo sapiens zničit životní prostředí, i když vědí, že to následně povede k zániku této entity.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist