https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stehovani-hrochu-v-zoo-ostrava-prijel-samec-z-karlsruhe.stavajici-zamiril-do-berlina
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stěhování hrochů v Zoo Ostrava: Přijel samec z Karlsruhe. Stávající zamířil do Berlína

1.12.2024 00:51 | OSTRAVA (ČTK)
Hroch v transportní bedně.
Hroch v transportní bedně.
Foto | Enrico Gombala / Zoo Ostrava
Ostravská zoo si vyměnila hrochy s německými zahradami. V Ostravě našel domov samec z Karlsruhe, stávající se stěhoval do Berlína. Důvodem je genetická rozmanitost. Transport proběhl hladce, nový samec se aklimatizuje. Důvodem výměny byla obnova krve, tedy zachování životaschopné a geneticky variabilní populace hrochů v lidské péči, řekla mluvčí zahrady Šárka Nováková. Oba hroši jsou již na místě.
 
"Zoo si mezi sebou poskytují nejen odchovaná mláďata, ale i dospělé jedince. Přesuny zvířat většinou doporučuje koordinátor chovu příslušného druhu zvířat. Důvodem bývá například založení nového chovného páru či skupiny, obměny krve, aby nedocházelo k příbuzenskému křížení," řekla. Důležité to podle Novákové je zejména v případě ohrožených druhů. "U mnohých je chov v zoologických zahradách poslední nadějí na přežití druhu na Zemi," řekla.

Zvířata si zoologické zahrady poskytují zdarma, hradí se pouze náklady na převoz. Transport hrochů byl tentokrát atypický. Jednak se v jednom dni vyměnila dvě zvířata, jednak to bylo poprvé, co z Ostravy odcestoval dospělý samec. "Náš samec navíc neměl k dispozici skutečnou bednu na trénink. Ten probíhal v úzkém separačním kotci v zázemí, takže pro nás byla velká neznámá, zda hroch nakonec přejde do transportní bedny. Po 20 minutách byl ale hroch bezpečně v bedně a jeřábem přeložen na auto. Z druhé bedny byl vypuštěn nový samec, který v pořádku a téměř okamžitě vešel do vnitřních prostor v zázemí, kde si bude nějaký čas zvykat na nové prostředí," řekl inspektor chovu Matěj Vrúbel.

Nakládání bedny s hrochem.
Nakládání bedny s hrochem.
Foto | Enrico Gombala / Zoo Ostrava

Návštěvníci budou moci nové zvíře spatřit v průběhu příštích týdnů. Prozatím zůstává oddělen od samic bariérou. V budoucnu by tak měla v Ostravě vzniknout skupina dvou samic a jednoho samce, díky čemuž budou zvířata podle zoo žít v sociální struktuře podobné té v přírodě.

Chov hrochů obojživelných má v ostravské zoologické zahradě dlouholetou tradicí, začal v roce 1967 dovozem šestileté samice, která v Ostravě žila až do své smrti v roce 2009. V roce 1968 k ní přibyl samec, který žil v zoo 50 let. Uhynul na konci roku 2018. Novou chovnou skupinu v Ostravě vytvořila samice, která byla do Ostravy dovezena v roce 2016, a samec v roce 2019. Hned v následujícím roce se páru narodilo mládě. Nyní čtyřletá samice už by sama mohla mít mláďata. Na doporučení koordinátora programu pro hrochy obojživelné byl proto naplánován dovoz nového geneticky nepříbuzného samce z německé zoo v Karlsruhe. Ostravský samec bude mít svůj nový domov v zoologické zahradě Berlín, kde by se měl taktéž zapojit do reprodukce.

V současné době je v Evropě chováno 191 hrochů v 70 institucích. Hroch obojživelný žije v Africe na jih od Sahary. Oblasti jeho výskytu jsou však dnes ostrůvkovité. Původně se vyskytoval také po celé délce Nilu, dnes již jen na jeho horním toku. Počty hrochů v africké přírodě se odhadují až na 130.000 jedinců.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist