https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stredoceska-mesta-hromadne-kontroly-kotlu-neplanuji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Středočeská města hromadné kontroly kotlů neplánují

31.12.2016 10:54 | PRAHA (ČTK)
Středočeská města neplánují hromadné kontroly kotlů v souvislosti s novelou zákona o ochraně ovzduší. Od ledna budou mít radnice pravomoc kontrolovat, čím lidé topí doma v kotlích. Podle měst se ale bude kontrolovat pouze na základě podnětů od obyvatel, plošné kontroly se nechystají. Někde i kvůli nedostatku úředníků.
 

"Zákon nebyl uveden do praxe proto, aby obce prováděly plošné kontroly čím lidé topí a ukládaly pokuty. Zákon dává pouze obcím možnost, jak řešit stížnosti na případného znečišťovatele ovzduší, na jehož jednání si bude okolí stěžovat. Žádné zavádění plošných kontrol tedy nepřipravujeme," řekla ČTK tisková mluvčí Kladna Lenka Růžková. Dodala, že s ohledem na velikost správního obvodu nejsou plošné kontroly ani možné.

"Tato pravomoc bude podle našeho mínění využívána pouze výjimečně, a to až po vyčerpání veškerých možností ke sjednání nápravy nevyhovujícího stavu," řekl ČTK referent odboru životního prostředí Příbrami Petr Milec.

Kontroly neplánuje ani Mladá Boleslav. "Postupovat vždy budeme individuálně podle daného případu," řekla mluvčí města Hana Kopalová. Stejný názor mají i v Poděbradech. "V tuto chvíli tento problém město Poděbrady neřeší a na podobné kontroly se nepřipravuje. Budeme případně postupovat podle aktuální situace," řekl ČTK starosta Ladislav Langr.

V Kolíně se o dodržování ochrany ovzduší ve smyslu platného zákona stará jeden úředník, plošné kontroly proto radnice nechystá. "Uvedená pravomoc kontrolovat fyzické osoby přímo u jejich zdrojů je aplikovatelná pouze v případě opakovaného důvodného podezření, že někdo topí něčím, čím topit nemá. Provádění kontrol se tudíž předpokládá s ohledem na kapacitní možnosti úřadu, a to až po vyčerpání všech předchozích možností daných zákonem o ochraně ovzduší," řekl ČTK místostarosta Kolína Michael Kašpar.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist