Středočeští zastupitelé podpořili vyhlášení Národního parku Křivoklátsko Aktualizováno
Proti vyhlášení národního parku vystoupili lesníci, například Miroslav Pecha z Lesnického parku Křivoklátsko. Odmítají mimo jiné to, že by v regionu klesala biodiverzita. Podle nich naopak lesnický park pomáhá zachovávat a zvyšovat přírodní hodnoty Křivoklátska, a tím i hodnoty lesních ekosystémů. Předseda krajského výboru pro životní prostředí a zemědělství Karel Bendl (ODS) řekl, že lesnické hospodářství v CHKO je v pořádku, a právě proto je třeba tamější přírodní hodnoty chránit.
O vyhlášení národního parku ministerstvo životního prostředí i hejtmanství uvažovaly už před několika lety, část obcí ale tehdy považovala nynější ochranu přírody prostřednictvím CHKO za dostatečnou. Samotný proces je na začátku a bude následovat ještě řada dalších kroků včetně dopracování odborných podkladů. "Je důležité zjistit názory v místě nyní," řekla Skopalíková. Místopředseda výboru pro životní prostředí a krajský zastupitel Dan Jiránek (ODS) už dříve odhadl, že na samotné vyhlášení by mohlo dojít přibližně za dva tři roky.
"Podpora Středočeského kraje je z pohledu ministerstva životního prostředí velmi vítaná. Podporu hejtmanů Středočeského kraje jsme zaznamenali již i v minulosti a znamená pro nás naději, že toto téma je pro region opět aktuální," napsal dnes ČTK v reakci ministr Brabec. (ANO). "Co ale léta zdůrazňujeme a považujeme za naprosto klíčové, je podpora obcí, které jsou stěžejním partnerem na cestě k vyhlášení národního parku. Pokud bychom zaznamenali pozitivní zájem většiny obcí, dopředu ujišťujeme, že jsme připraveni odstartovat jednání k přípravám na vyhlášení," dodal ministr.
Zatímco příznivci národního parku dlouhodobě kritizují například způsob těžby dřeva či monokulturní porosty náchylné k poškození hmyzem a klimatickými vlivy, odpůrci se obávají například omezení pohybu, změny režimu lovu zvěře či přílišné ochrany stromů, a to i těch, které už nejsou životaschopné, čímž by se utlumila i životaschopnost celých lesů. Samostatnou kapitolou je zvýšený turismus související s vyhlášením národního parku, který může být přínosem pro místní podnikatele, ale v případě extrémního rozmachu může mít na přírodu negativní dopad.
V národní park by se mělo proměnit nejcennějších 102 kilometrů čtverečních Křivoklátska, tedy přibližně šestina nynější chráněné krajinné oblasti. Zastavěným územím by do něj patřila jen obec Karlova Ves, ostatní zastavěné části obcí by zůstaly za jeho hranicemi.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (16)
smějící se bestie
28.6.2021 21:02 Reaguje na Katka PazderůJirka Černý
28.6.2021 22:33 Reaguje na Katka PazderůJarka O.
29.6.2021 10:45 Reaguje na Jirka ČernýJirka Černý
29.6.2021 17:14 Reaguje na Jarka O.smějící se bestie
29.6.2021 20:01 Reaguje na Jirka ČernýJaroslav Řezáč
29.6.2021 18:10 Reaguje na HunterJaroslav Řezáč
29.6.2021 18:10 Reaguje na Robert JirmanMajka Kletečková
29.6.2021 12:10Lesníci to přežijí, vždyť nových 100 km2 chráněného listnatého (nebo smíšeného?) lesa je zanedbatelná plocha ve srovnání s územím připadajícím na hospodářské lesy.