https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stromy-podel-vodovodu-a-kanalizaci-se-ve-velkem-kacet-nebudou-shodli-se-poslanci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stromy podél vodovodů a kanalizací se ve velkém kácet nebudou, shodli se poslanci

2.6.2021 14:17 | PRAHA (Ekolist.cz)
Alej ve Staniční ulici v Plzni. Ilustrační snímek.
Alej ve Staniční ulici v Plzni. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu / archiv SZKT
Poslanci dnes odmítli návrh poslance Josefa Kotta (ANO), který měl umožnit kácení dřevin rostoucích v ochranném pásmu vodovodů a kanalizací bez povolení úřadu. Tato navrhovaná úprava byla kritizována odborníky a ochránci přírody. Jak uvádí například Ondřej Feit ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, 80 - 90 % všech městských stromořadí roste v ochranném pásmu nějaké sítě. Schválením návrhu poslance Kotta by je bylo možné skácet bez povolení a bez náhradní výsadby.
 

„Dnešní hlasování ve Sněmovně vítám. V centrech měst a obcí potřebujeme udržet stávající vzrostlou zeleň v co možná největší míře. Právě stromy pomáhají udržovat ve městech příznivé mikroklima a chránit obyvatele před přehřátými ulicemi a vysycháním půdy," říká Ondřej Feit.

A dodává, že vláda ČR schválila v roce 2017 Národní akční plán adaptace na změnu klimatu, který obsahuje řadu smysluplných opatření. "Neschválením návrhu Josefa Kotta poslanci ukázali, že chtějí tento akční plán respektovat a navrženými opatřeními se řídit,“ uvedl Ondřej Feit.

Petra Kolínská za Zelený kruh přístup poslanců také ocenila, ale zároveň upozorňuje na to, že střet mezi potřebami správců inženýrských sítí a stromy tímto nekončí. "S ohledem na hustotu sítí je potřeba upravit pravidla tak, aby nebyly stromy ve stálém ohrožení a bylo je možné sázet i vedle sítí. Technická řešení pro to již existují,“ uvedla Petra Kolínská.

Podle Martina Andera z Nadace Partnerství poslanci pochopili, že složitou problematiku výsadeb stromů v ulicích našich měst není možné řešit nesystémovým přílepkem, který umožní kácet bez náhrady. "Je zřejmé, že dosavadní lobbistické zásahy udělaly v zákoně o ochraně přírody řadu děr. Jsme připraveni se podílet na odborné debatě, která problematiku městských výsadeb komplexně upraví ve prospěch obyvatel českých měst,“ uvedl Martin Ander z Nadace Partnerství, která iniciovala a koordinuje projekt Sázíme budoucnost.

Problém stromů ve městech je, že s jejich kořenovým systémem si projektanti nevědí moc rady. Nejsou na to tabulky ani normy. Přesto se objevují snahy přijít na to, jak strom coby uliční či městský prvek "zatabulkovat". Jednou z cest jsou tzv. prokořenitelné buňky či snahy o vytvoření patřičných norem.

Z pohledu správců sítí představují stromy minimálně překážku, která zpomaluje a prodražuje opravy či údržbu sítí. Kořeny stromů ale mohou i některé sítě zcela narušit. S oblibou prorůstají především do kanalizace, která je pro ně zdrojem vláhy a živin.

Je však potřeba vzít v úvahu i to, že stromy ve městě plní i těžko vyčíslitelnou, každopádně nezanedbatelnou službu: snižují prašnost, poskytují stín a ochlazují okolí. Zeleň podle řady výzkumů zhodnocuje hodnotu nemovitostí a zlepšuje zdraví lidí.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist