https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stromy-si-desetileti-znecistovani-ovzdusi-pamatuji.a-pri-pozarech-nam-to-pripominaji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stromy si desetiletí znečišťování ovzduší pamatují. A při požárech nám to připomínají

29.9.2020 02:04 | PRAHA (Ekolist.cz)
Stromy nezapomínají. V nich inhibované látky se do ovzduší mohou při požáru znovu snadno uvolnit. Problém se neomezuje jen na Austrálii a olovo. Toxické dědictví uložené ve stromech odpočívá po celém světě. A třeba na Ukrajině a v Bělorusku může být i pěkně radioaktivní.
Stromy nezapomínají. V nich inhibované látky se do ovzduší mohou při požáru znovu snadno uvolnit. Problém se neomezuje jen na Austrálii a olovo. Toxické dědictví uložené ve stromech odpočívá po celém světě. A třeba na Ukrajině a v Bělorusku může být i pěkně radioaktivní.
Když les zachvátí požár, nehoří jen stromy. Do ovzduší se tu spolu s dýmem dostávají i znečišťující látky, které do sebe vegetace v předchozích desetiletích absorbovala. Dokládá to aktuální studie australských vědců, kteří ze vzorků odfiltrovaných znečišťujících látek čtou ve špinavé minulosti regionů. Píše o tom Phys.org.
 

Co mají společného roky 1984, 1987, 2001 a 2004? Obyvatelé Sydney vědí. Tehdy se totiž rozsáhlé požáry buše dostaly až k předměstí a způsobily lidem nemalé komplikace. Pokud pomineme hospodářské škody, stěžovali si místní hlavně na zhoršenou kvalitu ovzduší. Vcelku nepřekvapivě se kvůli kouři totiž výrazně zvýšila koncentrace prachových polétavých částic PM 10 a PM 2,5. Tým Cynthie Isleyové z Macquarie University v Sydney se podíval na tento prach podrobněji. A zjistil, že onen dým nebyl tvořen jen uhlíkem/oxidem uhličitým. V měřitelných koncentracích v něm byly zachyceny také těžké kovy. Olovo, kadmium a mangan.

Zrovna olovo je přitom možné považovat otisk nedávné minulosti. Přidávat jej do benzínu tu postupně přestávali od roku 1985 a od roku 2002 je Austrálie, když přijde na pohonné hmoty, zcela bezolovnatá. Stromy, které ale byly emisím olovnatých paliv vystaveny, za čtyřicet let nezapomněly. A když začalo hořet, byly olovnaté částice znovu uvolněny do atmosféry. V některých případech sahala paměť stromů na minulé znečistění ještě dál, o 70 let nazpátek. Tým Isleyové totiž vycházel ze vzorků odebraných z použitých filtrů masek během požárů. A sledoval přitom i původ izotopů jednotlivých těžkých kovů.

Dokázali proto stanovit i konkrétní oblasti/regiony původu olova a typy paliv. Většina pro dopravní průmysl užívaného olova v Austrálii totiž pochází z dolů na Broken Hills a ty mají „jiný podpis“ izotopů než na olovo rovněž bohaté podloží u Hawkesbury. Dalo se tedy odlišit, kdy se do stromů zapsaly jako absorbované výfukové plyny, pozůstatek těžby rudných hornin, spaliny z rafinérií, pozůstatky spalování odpadů v domácnostech a kdy bylo olovo uvolněno do ovzduší přírodní cestou.

Podstatné jsou přitom dvě informace – že se krátce po požárech koncentrace těžkých kovů v ovzduší zvýšila až dvojnásobně a že tím přímo nedošlo k ohrožení života obyvatel. A také to, že stromy nezapomínají. V nich inhibované látky se do ovzduší mohou při požáru znovu snadno uvolnit. Jak zmiňuje Isleyová, problém se neomezuje jen na Austrálii a olovo. Toxické dědictví uložené ve stromech odpočívá po celém světě. A třeba na Ukrajině a v Bělorusku může být i pěkně radioaktivní.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist