https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-elektrina-ze-slunce-muze-ve-spicce-o-slunovratu-pokryt-petinu-poptavky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studie: Elektřina ze slunce může ve špičce o slunovratu pokrýt pětinu poptávky

21.6.2024 18:53 | LONDÝN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kapacita solárních elektráren ve světě je nyní dostačující na to, aby při nejdelším dni v roce na severní polokouli pokryla pětinu poledních energetických potřeb. Loni byly solární elektrárny schopné pokrýt 16 procent potřeb. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila nezisková organizace Ember. Ta se zaměřuje na výzkum a analýzu v odvětví energetiky a klimatu.
 
Solární energie je v současné době díky klesajícím nákladům na technologie nejrychleji rostoucím zdrojem elektřiny. Podle některých výzkumníků se do roku 2050 stane největším zdrojem elektřiny.

Solární elektrárny měly v loňském roce na globální produkci elektřiny rekordní podíl 5,5 procenta. Ve 34 ekonomikách světa pak mají solární zdroje na celkové produkci elektřiny podíl více než deset procent, uvádí Ember.

Letní slunovrat, který připadá na 21. června, je na severní polokouli nejdelším dnem v roce. Všechny červnové dny jsou ale dostatečně dlouhé, takže produkce elektřiny ze slunce se v tento den bude blížit měsíčnímu průměru. Na základně 24hodinového průměru může solární energie 21. června pokrýt 8,2 procenta celosvětové spotřeby elektřiny.

Největším solárním trhem na světě je Čína, loni se na celkové produkci elektřiny ze slunce podílela 36 procenty. Ember odhaduje, že podíl solární energie na celkové výrobě elektřiny v zemi v červnu bude činit 9,6 procenta. V Evropské unii to má být až 20 procent, V USA pak 6,9 procenta a v Indii 7,1 procenta.

"S podílem 20 procent je nyní solární energie důležitým globálním zdrojem elektřiny," uvedla analytička firmy Ember Kostanca Rangelovová. Díky prudkému poklesu nákladů na baterie je nyní možné elektřinu ze slunce využívat i večer, nejen ve dne, dodala.

Ember odhaduje, že severní polokoule má na celkové kapacitě instalovaných solárních panelů podíl 89 procent.

Loni byly překonány rekordy a v přírůstcích kapacity solárních elektráren i produkce elektřiny z nich. Každý den byly v průměru instalovány více než dva miliony solárních panelů, v roce 2022 to bylo jen něco málo přes jeden milion. Solární energie loni byla už 19. rokem za sebou nejrychleji rostoucím zdrojem elektřiny, uvedl Ember.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

21.6.2024 19:47
Jó Čína. Tam jedou všechny zdroje elektřiny, protože země zažívá rozvoj. Na osobu už mají vyšší spotřebu než taková Británie. A i jaderných elektráren zprovozňují více, než zbytek světa.
Evropa obecně už 20 let ve spotřebě elektřiny stagnuje s tím, jak probíhá deindustrializace kontinentu.
Odpovědět
sv

sv

22.6.2024 15:10 Reaguje na Richard Vacek
A to, sis vacku vycucal z kterýho prstu?
Odpovědět
JO

Jarka O.

23.6.2024 13:25 Reaguje na Richard Vacek
Deindustrializace snižuje spotřebu elektřiny, ale nemusí znamenat propad zisků a bohatství vybraných států. Země provozující bankovnictví, montovny firem v Číně a koloniích, obchod, poradenství ESG ohlouplým státům, kontrolu ekonomiky jiných států přes ESG (kam se hrabe EET), nákup energií bez nutnosti údržby velkých elektráren, podnikání mimo EU, aj.,mají zajištěné zdroje příjmů a ani krátká pracovní doba není překážkou.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.6.2024 06:02
Jo může,
ale záložní zdroje musí být stejně v minimálním provozu, že !
Odpovědět
RP

Radim Polášek

24.6.2024 11:06 Reaguje na smějící se bestie
Přesně tak. Jedněmi penězi se to dotuje a druhými penězi se ještě musí platit záloha. A třetími penězi se platí nutné posílení distribuční sítě.
I zadarmo drahé.
Odpovědět
JZ

Jiří Zima

24.6.2024 11:47
To je ohromný úspěch. 20% ve špičce, když maximálně svítí. A těch zbývajících 80 až 100% (když nesvítí) vyrobíme třením ebonitových tyčí něčím ohonem?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist