https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-toxicke-latky-jsou-v-prachu-v-kancelarich-i-domacnostech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studie: Toxické látky jsou v prachu v kancelářích i domácnostech

29.11.2018 00:13 | PRAHA (ČTK)
Analýza se uskutečnila mezi květnem a srpnem způsobem, že se na hlavici vysavače natáhl čistý vlhčený ubrousek a byl vysán prach na několika místech prostoru. Ubrousky pak analyzovali pracovníci laboratoře Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. / Ilustrační foto
Analýza se uskutečnila mezi květnem a srpnem způsobem, že se na hlavici vysavače natáhl čistý vlhčený ubrousek a byl vysán prach na několika místech prostoru. Ubrousky pak analyzovali pracovníci laboratoře Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Toxickým zpomalovačům hoření jsou vystaveni lidé v kancelářích, na úřadech i v domácnostech, vyplývá z analýzy ekologické organizace Arnika, jež nechala provést studii prachu v 15 pražských budovách. Potenciálně karcinogenní látky na bázi fosforu jsou především ve vnitřním vybavení, vyšší hodnoty jedů na bázi bromu z elektroniky pak jsou zejména v místnostech s větším počtem počítačů. Bromované a organofosfátové zpomalovače podle organizace zahrnují zhruba třetinu celosvětové produkce zpomalovačů hoření. Arnika výsledky zveřejnila na včerejší tiskové konferenci.
 

Skupina látek na bázi fosforu byla podle Jitky Strakové nalezena v podstatě ve všech vzorcích prachu. Výrobci je přidávají do čalounění nábytku, matrací, stavebního materiálu či podlahových krytin. Za karcinogenní jsou považovány zejména chlorované organofosfátové zpomalovače.

Látky na bázi fosforu byly zastoupeny výrazněji než ty na bázi bromu. Je to mimo jiné dáno tím, že určité typy toxických bromovaných zpomalovačů hoření, které byly dříve do elektroniky přidávány kvůli snížení hořlavosti v případě požáru, byly mezinárodně zakázány kvůli negativním vlivům na zdraví a životní prostředí Stockholmskou úmluvou o perzistentních organických látkách v roce 2009. "Nahrazují je ale alternativy, které nejsou dostatečně prozkoumané. Ukazuje se však, že mají podobně toxické vlastnosti a podobnou odolnost," vysvětlila Straková.

Analýza se uskutečnila mezi květnem a srpnem způsobem, že se na hlavici vysavače natáhl čistý vlhčený ubrousek a byl vysán prach na několika místech prostoru. Ubrousky pak analyzovali pracovníci laboratoře Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Pro studii bylo vybráno deset veřejných budov, například ministerstvo, městský úřad, nadace, nezisková organizace či univerzita, a pět bytů. "Patnáct budov je málo, příliš zobecňovat se výsledky nedají, ale ukazuje to na určitý trend," řekla Karolína Brabcová z Arniky.

Podle ní do sebe lidé látky dostávají mimo jiné vdechováním. "Bromované zpomalovače mají vliv na hormonální systém. Významná část organofosfátových je potenciálně karcinogenní, má vliv na nervovou soustavu, může snížit neurologický vývoj u dětí, snižovat jejich inteligenci či soustředěnost," doplnila Straková. Mezi možná opatření patří důkladný a častý úklid prachu, mytí rukou před jídlem či větrání. "Dále je třeba hledat alternativy - jiné chemikálie a materiály či jiný design výrobků," řekla Straková. Důležitá jsou podle ní i legislativní omezení.

V bytech se podle výsledků analýzy obecně nachází méně látek než v pracovních prostorách. Koncentrace látek je pak podobná jako v jiných evropských zemích. "V porovnání se Spojenými státy je ale nižší o několik řádů, což je dáno zejména existencí důslednější evropské legislativy," vysvětlila Straková.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

29.11.2018 09:22
Bylo by potřeba jasně uvést, kolika případům smrti tyto zpomalovače hoření za rok zabrání a kolik nádorů ročně naindukují. Jinak je to jen bezcenné žvanění.
Odpovědět
reklama


Blíž přírodě

 


Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist