https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-z-rychlosti-tani-gronskeho-ledovce-lze-predpovedet-letni-pocasi-v-evrope
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studie: Z rychlosti tání grónského ledovce lze předpovědět letní počasí v Evropě

15.3.2024 00:58 (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Přestože jsou dlouhodobé předpovědi počasí složité, nová studie naznačuje, že z rychlosti tání grónského ledovce lze předpovědět, jaké počasí letos v létě čeká Evropu. Umístění, rozsah a síla nedávných sladkovodních událostí naznačují, že jih Evropy zasáhne neobvyklé teplo a sucho, tvrdí výzkum, o němž informoval list The Guardian.<
 

Řetězec událostí je složitý a mohou do něj zasahovat další faktory. Podle hlavní autorky studie Marileny Oltmannsové z britského Národního oceánografického centra však probíhá zhruba takto: Teplé podmínky v Grónsku přinášejí do Atlantiku více vody z tání ledovců. Protože je tato voda lehčí než mořská, usazuje se na hladině oceánu a snižuje výměnu tepla mezi vzduchem a mořem.

To vede k silnějším větrům v okolí oblasti tající vody. V zimě tyto větry způsobují posun Severoatlantického proudu, který je prodloužením Golfského proudu, na sever. V létě následujícího roku větry sledují směr tohoto proudu a jsou přesměrovány na sever. To pomáhá vytvářet typ podmínek velkoplošné atmosférické cirkulace, které přinášejí teplejší a sušší počasí nad Evropou.

Oltmannsová říká, že umístění, rozsah a sílu sladkovodních událostí lze použít k odhadu následného vzorce teplého a suchého počasí nad Evropou. "Na základě zjištěného řetězce událostí očekáváme, že podmínky mezi oceánem a atmosférou budou letos příznivé pro neobvykle teplé a suché léto nad jižní Evropou," uvedla.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

15.3.2024 07:25
Jak o něčem informuje The Guardian tak je to z 99% fake.
Odpovědět
PE

Petr Elias

15.3.2024 08:17
Zajímavé. Obávám se, že letošní léto bude v Evropě horké. ;) Jediné co mě uklidňuje je to, že se tu opět ukáže Kalenda a jeho banda a bude vyprávět o tom, jak už se vlastně ochlazuje. :)
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.3.2024 08:26 Reaguje na Petr Elias
Nicméně v minulosti byl vždy před další dobou ledovou prudký nárůst teploty.
Hypotéza k ověření. Že by doba ledová nastávala, až dojde Grónsku led?
Odpovědět
PE

Petr Elias

15.3.2024 09:25 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jojo, pohádky o tom jak doba ledová přijde do patnácti let slýchám už dvacet let. Možná by to chtělo ne tak často sledovat film Den poté. :)
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.3.2024 11:46 Reaguje na Petr Elias
To není pohádka, že před každou dobou ledovou vyletěly teploty.
Nicméně blábolíte, já nepsal nic o tom kdy to přijede.
Odpovědět
PE

Petr Elias

16.3.2024 06:55 Reaguje na Slavomil Vinkler
Já také nepsal, že jste něco takového psal. :D Psal jsem, že tyhle pohádky už slýchám dvacet let. :D Tuším že někdy před pěti lety tu Šimůnek předvídal, že se během následujících deseti let silně ochladí a Kalenda kýval až málem praštil hlavou do stolu. :D Tolik k prorokům a šarlatánům typu Kalenda. :)
Odpovědět

Radek Čuda

15.3.2024 12:16 Reaguje na Petr Elias
Tak v článku je řeč pouze o jižní Evropě ... jak bude jinde se v článku neuvádí a ani se neuvádí vliv zkoumaného faktoru na toto.

Takže to bude s počasím jako od nepaměti ... počkáme a uvidíme.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.3.2024 08:19
nějak mi z toho čtení vyprahlo, jdu si dát tři deci sladkovodní události :-D
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.3.2024 08:52
Řekl bych, že je mírmě nad 50% pravděpodobnost, že se ta prognóza splní.
Odpovědět
pk

pepa knotek

15.3.2024 08:55
To chce klid, s postupným slábnutím golfského proudu se bude teplota v Evropě snižovat. Teplota v létě bude podle toho, jestli bude foukat od jihu nebo severu.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

15.3.2024 19:19 Reaguje na pepa knotek
Jo, a u šéfa bude zamračeno, až uvidí hospodářský výsledek. No, a spodní větry povanou, jestli se urodí dosti luštěnin.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

15.3.2024 19:48
Navrh redakci ekolistu. Bylo by uzitecne zavest rubriky "Co vedci predpovidali pro dnesek" pred ctvrtrokem, pulrokem, rokem, deseti lety, 25 lety... a pak se k tem clankum kratce vratit... Jasne, predpovidat je osidne zvlaste pokud se to tyka budoucnosti :)

V astronomii tenhle styl vedeckeho uvazovani "pokud se Jupiter priblizi k Saturnu, zpusobi ochylku drahy Marsu ktera potom..." opustili uz pred 400 lety kdy velikani jako Galileo po nem Newton postavili astronomii definitivne na vedecky zaklad zalozeny na matematice a fyzice. Klimatologii Gronska & jizni Evropy tenhle proces ocividne teprve ceka....
Odpovědět
PE

Petr Elias

16.3.2024 07:12 Reaguje na Miloš Zahradník
Svatá pravda. Musíme si připomínat staré články. :)

Stav ledu v Arktide

Miloš Zahradník,2008-08-08 12:55:50

Tak jako v rocnim chodu pocasi v Arktide je na mori nejmene ledu nejspis az zacatkem zari (tipuju) kdy
uz je vsude kolem docela kosa tak i letosni prumerny stav ledu v Severnim ledovem oceane bude asi jeste (s jistym zpozdenim) reflektovat to otepleni poslednich desetileti ktere - doufejme (ne, ze bych si myslel, ze prilisna zima je pro rozvoj civilizace lepsi, ale aby uz konecne sklaply usta oteplovacskym demagogum :-) jiz konci. A bylo li jeste loni rekordne malo ledu na mori v Arktide, bude nutne ten novy letosni led proste jeste tenky. (Treba ale dalsi roky zesili. Zdravim Vas :-)
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

16.3.2024 09:14 Reaguje na Petr Elias
Zajem medii o led v Arktide posledni roky pominul - nejspis z duvodu, ze tamni led prestal ubyvat. Takze ta konfrontace predikci vytvorenych alarmisty pred 20 lety se skutecnym stavem ledu v desetileti 2014 - 2024 by nepochybne byla uzitecna
Odpovědět
PE

Petr Elias

17.3.2024 19:34 Reaguje na Miloš Zahradník
Pokud takto blábolíte i profesně, tak potěš koště. :)
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

17.3.2024 23:32 Reaguje na Petr Elias
Uz si presne nepamatuji, komu jsem pred temi 16 lety takto odpovidal - a nemam na tom moc co menit - ale to "Zdravim Vas" zcela jiste nebylo urceno Vam :)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.3.2024 07:46
Více sladké vody z grónských ledovců=slábnutí Golfského proudu= ochlazení
Západní Evropy a následně Grónska= nové zalednění a konec keců o tom, že
se upečeme. Prostě opakování cyklů jako už mnohokrát v minulosti, ale nyní
okořeněné Gryndýlem.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist