https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-zmeny-klimatu-nejvice-ovlivni-bangkok-ci-amsterodam
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studie: Změny klimatu nejvíce ovlivní Bangkok či Amsterodam

4.2.2020 00:33 | BERLÍN (ČTK)
Změny klimatu do roku 2050 nejvíce ovlivní thajský Bangkok, vietnamské Ho Či Minovo Město či nizozemskou metropoli Amsterodam. / Ilustrační foto
Změny klimatu do roku 2050 nejvíce ovlivní thajský Bangkok, vietnamské Ho Či Minovo Město či nizozemskou metropoli Amsterodam. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | qimono / Pixabay
Změny klimatu do roku 2050 nejvíce ovlivní thajský Bangkok, vietnamské Ho Či Minovo Město či nizozemskou metropoli Amsterodam. Vyplývá to ze studie, kterou minulý týden zveřejnila berlínská organizace Nestpick. Mezi 85 zkoumanými městy byla i Praha, která se umístila na 50. příčce, do budoucna se bude potýkat převážně s více horkými léty.
 

Autoři studie porovnali data z několika předchozích výzkumů a určili, která města v následujících 30 letech čekají největší změny související s celkovou proměnou klimatu. Sledovali přitom ukazatele jako průměrnou teplotu, dostupnost vody nebo stoupající hladinu oceánů. V úvahu nebrali případná opatření, která mohou státy do budoucna přijmout.

Dopady klimatických změn zasáhnou nejvíce asijská města. Ta se na prvních pěti místech žebříčku umístila hned tři. Kromě Bangkoku a Ho Či Minova Města ohrozí i jihočínský Šen-čen. Do 30 let se podle studie nynější subtropické podnebí tohoto téměř 12milionového města promění na tropické.

Změny klimatu zasáhnou také evropská města, a to hlavně ta, která leží na pobřeží. V první desítce se kromě Amsterodamu objevil i britský Cardiff, který následují až Helsinky na 20. místě.

Evropy se týká i jedna z nejdiskutovanějších změn - stoupání hladiny světových oceánů, která ohrožuje nízko položená města jako Amsterodam či Hamburk, případně britskou metropoli Londýn ležící na řece Temži. S pravidelnými záplavami a živlem obecně zápasí i New Orleans ve Spojených státech.

Studie kromě celkového žebříčku seřadila města i podle dílčích změn. Zaměřila se například na to, kde se nejvíce změní teplota a kde podnebí. Zde se Praha umístila na 32. místě, do 30 let se teplota v Praze může zvýšit až o 1,46 stupně Celsia a metropoli čekají také více horká léta. Nejvyšší změnu teploty ze všech zkoumaných měst lze čekat ve slovinském hlavním městě Lublaň, kde se roční průměr zvýší o 3,53 stupně Celsia.

Společnost Nestpick, která zprostředkovává nabídky bydlení ve městech po celém světě, chtěla studií upozornit na problematiku změn klimatu. "Podstatné je, že změny klimatu do určité míry nastanou a každý z nás tomu musí věnovat pozornost," uvádí zakladatel a ředitel společnosti Omer Kucukdere. "Doufáme, že tento index pomůže přitáhnout pozornost (ke změnám klimatu) a posunout celosvětovou konverzaci o tom, jak budeme bojovat s jejich následky," dodává.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

4.2.2020 16:23
Je zajímavé, jak úžasně naivní jsou tihle tvůrci různých "studií", kteří vypočítají nějaký stav za 20 let s tím, že se na to můžeme připravit. A když to nastane, budeme připraveni a můžeme bouchnou šampáňo.
Pan Škvorecký to popsal ve svém Tankovém praporu jako naivitu lampasáků, pro které je válka něco jako zkouška z taktické přípravy, kdy padne jen ten, kdo se "nepřipravoval".
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

5.2.2020 08:26
No velmi zajímavé by bylo, vědět kolik to stálo a z jakých zdrojů to bylo financováno.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.2.2020 09:36 Reaguje na Vladimír Hošek
To je přece úplně fuk, týmy různých specialistů vytvářejí stále nové potřebné i nepotřebné (nebo zatím nepotřebné) studie, to je v rámci jejich pracovní náplně. Mě tam spíš zaráží ten omezený pohled, že za 20 let to bude tak a pak bude konec světa nebo se to celé zarazí a zůstene trvale v tomto stavu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist