https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/surao-da-navrh-na-snizeni-poctu-mist-pro-uloziste-v-puli-prosince
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

SÚRAO dá návrh na snížení počtu míst pro úložiště v půli prosince

22.11.2018 16:07 | VALEČ (ČTK)
Lokality pro trvalé úložiště jaderného odpadu.
Lokality pro trvalé úložiště jaderného odpadu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | SÚRAO
Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) dokončuje oponenturu k návrhu na snížení počtu lokalit vytipovaných v ČR pro stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu z devíti na čtyři. V polovině prosince ho chce předat ministerstvu průmyslu a obchodu, které rozhodne o dalším postupu. ČTK to řekl ředitel SÚRAO Jiří Slovák na dnešním semináři k dukovanské elektrárně ve Valči na Třebíčsku. Obce a spolky ve zvažovaných lokalitách proti možné stavbě úložiště dlouhodobě protestují.
 

Každou lokalitu podle Slováka odborníci vyhodnotili z hlediska bezpečnosti, proveditelnosti záměru i jeho vlivu na životní prostředí. "Můžu dneska jednoznačně říct, že všechny lokality vyhovují z hlediska bezpečnosti a můžu říct, že jsme se opravdu v tom hodnocení opírali jen a jen o bezpečnost," řekl Slovák. Výčet lokalit, jimiž správa navrhne se dál zabývat, neuvedl.

První oponentní řízení bylo podle Slováka 7. listopadu, závěrečné bude 28. listopadu. Oponenturu zajišťují experti Vysoké školy báňské, kteří se podle Slováka na řešení úkolu nepodíleli. Návrh by pak měla projednat Rada SÚRAO, která zasedne 12. prosince. "Po projednání v radě, předpokládám, 13., 14. (prosince), ten materiál pošleme na ministerstvo," uvedl.

Mezi zvažované lokality zatím patří Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku, Kraví Hora na Žďársku a další dvě místa nedaleko jaderných elektráren - Na Skalním poblíž Dukovan a Janoch u Temelína.

Vláda v červenci schválila materiál, který počítá s tím, že ministerstvo průmyslu a obchodu předloží návrh na snížení počtu vytipovaných míst pro úložiště z devíti na čtyři do konce ledna příštího roku. Finální lokalita pro úložiště má být vybrána v roce 2025. Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065.

Věra Stejskalová kš


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist