https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svaz-moderni-energetiky-trumpova-energeticka-politika-je-rizikem-hlavne-pro-usa
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Svaz moderní energetiky: Trumpova energetická politika je rizikem hlavně pro USA

21.1.2025 14:46 (ČTK)
Větrná farma v okolí San Jacinto Peak v jižní Kalifornii
Větrná farma v okolí San Jacinto Peak v jižní Kalifornii
Energetická politika republikánského amerického prezidenta Donalda Trumpa je rizikem hlavně pro samotné Spojené státy. Ty kvůli ní totiž mohou zaspat ve využívání moderních bezemisních technologií a ztratit tempo, kterým se za mandátu demokrata Joea Bidena snažily konkurovat Číně. Pro Evropskou unii může být situace za oceánem příležitostí, jelikož zrušení investic do produkce bezuhlíkové energie může vést k zájmu o realizaci těchto projektů v Evropě. ČTK to řekl programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.
 
Trump podpisem exekutivního příkazu stvrdil dříve avizované odstoupení Spojených států od takzvané Pařížské úmluvy OSN, která účastníky například zavazuje k postupnému snižování emisí a ke zvýšení kapacity obnovitelné energie. Zastavení zelených projektů v USA ale i přes Trumpovy výroky a kroky může podle Sedláka nastat až za delší dobu. Průmysl obnovitelných zdrojů je totiž důležitou součástí americké ekonomiky.

"Ve Spojených státech dává výroba a provoz obnovitelných zdrojů energie a dalších čistých technologií práci téměř půl milionu lidem. V posledních letech rostla čistá energetika z pohledu zaměstnanosti dvojnásobným tempem oproti celému pracovní trhu USA. Pokud Trump nenaváže na Bidenovu administrativu v podpoře dekarbonizace, mohou tuto roli převzít alespoň částečně státy americké federace," řekl Sedlák.

K silným lídrům ve větrné energetice USA patří například republikánský Texas. Sedlák také připomněl, že v prvních dvou letech Trumpova prvního prezidentství bylo odstaveno více uhelných elektráren než v celém prvním funkčním období demokrata Baracka Obamy. "Vystoupení USA z Pařížské dohody nic nemění na potřebě řešit celosvětový problém změny klimatu a postupného tempa dekarbonizace. Samy Spojené státy se potýkají s důsledky změny klimatu v podobě přírodních pohrom," dodal Sedlák.

Trump podpisem stvrdil odstoupení USA od Pařížské úmluvy OSN o změně klimatu několik hodin po inauguraci. Dohoda byla uzavřena 12. prosince 2015, vstoupila v platnost v listopadu 2016. Kritici jí ale vyčítají, že nestanovila pevné a závazné termíny pro omezování emisí. Smlouvu podepsalo 196 zemí včetně ČR a k říjnu 2016 se podařilo dosáhnout cíle, aby dohodu ratifikovalo 55 zemí, které se celkově podílejí na více než 55 procentech emisí skleníkových plynů světa.

Dohoda vyzvala také ke ztrojnásobení kapacity obnovitelné energie na celém světě do roku 2030 a urychlení technologií, jako je zachycování a ukládání uhlíku, které mohou pomoci vyčistit průmyslová odvětví. Po opětovném zvolení prezidentem USA Trump loni změnu klimatu označil za výmysl a nastínil energetickou politiku, která by silně podporovala průmysl fosilních paliv. Slíbil zvýšit těžbu ropy a nabídnout daňové úlevy producentům ropy, plynu a uhlí. Také uvedl, že chce zrušit iniciativy týkající se elektromobilů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

21.1.2025 15:05
Stačí odstranit nerovné podmínky pro různé zdroje a nechat působit trh.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.1.2025 15:20 Reaguje na Richard Vacek
To by se většina evropanů nedoplatila, prakticky jsou ceny el. dotované. Slovensko a Maďarsko na tom krvácí mohutně, u nás minimálně.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.1.2025 16:01 Reaguje na Pavel Hanzl
USA má na svém úžení dost ropy i plynu, jsou tedy v úplně jiné situaci než EU. Tam opravdu žádné OZE nepotřebují a mají tudíž energie mnohem levnější. A jelikož Trump na CO2 nevěří, chová se velmi racionálně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.1.2025 22:05 Reaguje na Jiří Svoboda
Nevím, jak se chová, ale žvaní velmi úžasně, všichni mu zatleskají a jdou domů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.1.2025 15:18
Ten mašlonka připomíná slona v porcelánu, spíš hrom do police. Tyhle výstřely nesmyslů se lípí jeho hlupačiskám, otázkou ale je, jestli se něco nebude skutečně postupně realizovat, což by fakt celé USA zabrzdily. Stačí se podívat na ropáckou ČR kde máme pořád 40% elektřiny z uhlí a čadíme dýzlovými motory. A bečíme, jak máme el. drahou.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

21.1.2025 15:21 Reaguje na Pavel Hanzl
No a přitom mále elektřinu drahou kvůli Německu, které vsadilo na tu moderní OZE energetiku. OZE energetika táhne celou EU ke dnu. Firmy jsou kvůli tomu nekonkurenceschopné a odcházejí třeba právě do USA.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.1.2025 15:33 Reaguje na Richard Vacek
To není Německem, nebojte.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.1.2025 19:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Není? Ale je.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.1.2025 21:59 Reaguje na pavel peregrin
Nebude to tak žhavý, jak dycky.
"Polostátní energetická společnost ČEZ prodává 95 procent své produkce elektřiny v České republice, do zahraničí vyveze asi pět procent produkce, a to jen v případě, kdy ji nelze prodat na českém trhu. Primárně prodává ČEZ elektřinu koncovým zákazníkům a ostatním českým obchodníkům jako je PRE či E.ON přímo bilaterálně nebo přes elektronické obchodní platformy."
https://oenergetice.cz/energetika-v-cr/cez-prodava-95-procent-sve-produkce-elektriny-v-ceske-republice
Odpovědět
IB

Ivan Brezina

21.1.2025 15:34
To je moc hezký, jak solární a větrný pijavice řvou hrůzou:-)). OZE jsou naprostý nesmysl, a v USA už to vědí. Hlas rozumu.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

21.1.2025 15:44 Reaguje na Ivan Brezina
1*
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.1.2025 16:31 Reaguje na Ivan Brezina
Asi není žádoucí popisovat průběh požárů v Kalifornii, když se
hasiči obloukem vyhýbali domům s fotovoltaikou a bateriemi. Byl
by to marný a pouze od dalšího hašení zdržující zásah. Prostě to
nechali dohořet a jeli jinam, kde to marné nebylo a bylo to méně
nebezpečné. Vychloubání Kalifornie o množství vyrobené elektřiny
z OZE dostalo trhlinu v důvěře k OZE, kvůli praxi při požárech.
Elektromobily jsou taky rizikové, kvůli vzdálenosti, jakou se při
výbuších baterií šíří jejich hořící zbytky. S nárůstem OZE tu tak rapidně vzroste riziko šíření požárů a jejich likvidace. A to je pouze o rizicích při samovolných poruchách a nikoliv o řetězových požárech. V USA už s tím začínají mít praktické zkušenosti a proto
zařadil zpátečku i průkopník elektromobility Musk se svojí Teslou.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

21.1.2025 18:32
USA na této politice nového prezidenta velmi vydělají, ale prodělá americká příroda. Těžba plynu a ropy frakováním je velká prasárna.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.1.2025 22:03 Reaguje na Karel Valenta
Nikdy v historii si nikdo nezajistil prosperitu tím, že udělal krok zpět. Trump žvaní velmi přesvědčivě, ale trend je jasný a Amíci po něm běží bez ohledu na to, co on mele za cypoviny.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist