Svaz: Zveřejnění dokumentů k dohodě TTIP může poškodit vyjednávání
Soubor dokumentů představuje významnou část zatím nehotové obchodní smlouvy TTIP. Greenpeace varovala, že chystaná dohoda poškodí evropské spotřebitele a bude mít negativní dopad na životní prostředí.
"Ochrana spotřebitelů a ochrana životního prostředí a bezpečnost potravin jsou zajištěny složitou národní i evropskou legislativou, kterou TTIP nebude a ani nemůže měnit," upozornil svaz.
Vyjednávací mandát Evropské komise je podle svazu veřejný. "Publikované dokumenty poškozují obě strany tím, že odkrývají předem interní vyjednávací pozice a mohou uvádět veřejnost v omyl, neboť se jedná o nedokončené rozpracované znění," sdělil svaz.
TTIP (Transatlantické obchodní a investiční partnerství) je nyní ve fázi vyjednávání. Připravovaná dohoda bude mít na českou ekonomiku mírně pozitivní dopady. Navýšení hrubého domácího produktu a reálných mezd by podle nejoptimističtějšího scénáře mohlo dosáhnout dlouhodobě téměř jednoho procenta. Tvrdí to studie, kterou minulý týden zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).
O TTIP diskutují zástupci Evropské komise s americkou stranou od roku 2014. Smlouva by měla odstranit zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Její zastánci tvrdí, že oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Některé země EU ale mají proti dohodě námitky, bojuje proti ní i řada aktivistů i jiných skupin. Podle nich TTIP omezí demokratická práva Evropanů a koncerny budou mít ještě větší vliv na vznik zákonů.
O TTIP dosud neslyšelo 54 procent Čechů, vyplynulo z listopadového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Určité informace o smlouvě zaznamenalo 23 procent občanů, netuší ovšem, čeho se dokument týká. Určité povědomí o smlouvě a jejím obsahu má pětina společnosti.
reklama