Švédsko v prioritách pro předsednictví Rady EU naváže na Česko
"Jak Francii, tak Česku se skvěle dařilo fungovat v těch několika krizích, kterými Evropa prochází. Nejdříve pandemie, pak válka na Ukrajině, vysoká inflace a energetická krize. Teď je na nás, abychom převzali kormidlo," řekl Jörgensen v Evropském domě v Praze.
Jedním z pilířů švédského předsednictví má být zelená transformace energetiky a ekonomiky. "Musíme elektrifikovat celou automobilovou flotilu," uvedl Jörgensen. Švédsko, které je považováno za jednoho z klimatických lídrů Evropy, stejně jako Francie a Česko usiluje o rozvoj jaderné energetiky.
Důležitým prostředkem pro naplnění klimatických i bezpečnostních cílů je ekonomická spolupráce napříč Atlantikem, se Spojenými státy, Mexikem, Kanadou i zeměmi Latinské Ameriky. "Protekcionismus není cesta," poznamenal velvyslanec.
Výbor stálých zástupců při Evropské unii (COREPER) se podle něj bude 1. února zabývat evropskou odpovědí na americký plán dotování výroby spojené s ekologickou transformací, takzvaný Inflation Reduction Act (IRA).
IRA byl přijat letos v létě a země EU se na něj dívají s velkou nelibostí, jelikož se obávají, že zákon může kvůli svým štědrým daňovým úlevám odlákat podniky z EU a znevýhodnit evropské společnosti, od výrobců aut po výrobce ekologických technologií.
"S americkými partnery spolupracujeme na hledání řešení, například takovém, aby z IRA mohly těžit i evropské společnosti. Naším cílem by mělo být vyhnout se narušení obchodu přes Atlantik," řekla v úterý na ekonomickém fóru v Davosu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
reklama