https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svedsko-v-prioritach-pro-predsednictvi-rady-eu-navaze-na-cesko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Švédsko v prioritách pro předsednictví Rady EU naváže na Česko

20.1.2023 01:28 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Švédské priority pro předsednictví v Radě Evropské unie budou vycházet z těch českých. Švédsko se zaměří na zajišťování bezpečnosti EU skrze podporu Ukrajiny a posilování vlastní obranyschopnosti Evropy, zelenou transformaci ekonomiky i řešení energetické krize. V Praze to tento týden řekl švédský velvyslanec v ČR Fredrik Jörgensen. Česko podle něj v Evropě v období několika krizí odvedlo skvělou práci.
 

"Jak Francii, tak Česku se skvěle dařilo fungovat v těch několika krizích, kterými Evropa prochází. Nejdříve pandemie, pak válka na Ukrajině, vysoká inflace a energetická krize. Teď je na nás, abychom převzali kormidlo," řekl Jörgensen v Evropském domě v Praze.

Jedním z pilířů švédského předsednictví má být zelená transformace energetiky a ekonomiky. "Musíme elektrifikovat celou automobilovou flotilu," uvedl Jörgensen. Švédsko, které je považováno za jednoho z klimatických lídrů Evropy, stejně jako Francie a Česko usiluje o rozvoj jaderné energetiky.

Důležitým prostředkem pro naplnění klimatických i bezpečnostních cílů je ekonomická spolupráce napříč Atlantikem, se Spojenými státy, Mexikem, Kanadou i zeměmi Latinské Ameriky. "Protekcionismus není cesta," poznamenal velvyslanec.

Výbor stálých zástupců při Evropské unii (COREPER) se podle něj bude 1. února zabývat evropskou odpovědí na americký plán dotování výroby spojené s ekologickou transformací, takzvaný Inflation Reduction Act (IRA).

IRA byl přijat letos v létě a země EU se na něj dívají s velkou nelibostí, jelikož se obávají, že zákon může kvůli svým štědrým daňovým úlevám odlákat podniky z EU a znevýhodnit evropské společnosti, od výrobců aut po výrobce ekologických technologií.

"S americkými partnery spolupracujeme na hledání řešení, například takovém, aby z IRA mohly těžit i evropské společnosti. Naším cílem by mělo být vyhnout se narušení obchodu přes Atlantik," řekla v úterý na ekonomickém fóru v Davosu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist