Svět je na prahu katastrofy, řekl před konferencí COP28 zástupce OSN pro klima
"Nyní se nacházíme v bodě, kdy jsme všichni na frontové linii," řekl Stiell. "Přesto většina vlád stále jen kráčí, i když by měla sprintovat," dodal.
Globální teploty v posledních měsících překonaly nové rekordy. Letošní rok je dosud nejteplejší v historii, přičemž teplotní nárůst se nebezpečně blíží k hranici 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální úrovni. To je přitom limit, který se země dohodly dodržet. Stále je ale možné snížit emise skleníkových plynů natolik, aby se rozhodující hranice nepřekročila, uvedl Stiell. Další otálení je však podle něj nebezpečné.
"Každý rok malých krůčků, které jsme doposud dělali, znamená, že musíme dělat větší skoky s každým dalším rokem, pokud se chceme udržet v tomto závodě," řekl. "Vědecké poznatky jsou naprosto jasné," dodal.
Klimatická konference COP28 se ve Spojených arabských emirátech, zemi s velkou produkcí ropy a zemního plynu, uskuteční od 30. listopadu do 12. prosince. Očekává se účast až 70 000 vyjednavačů a státních představitelů, zástupců nevládních organizací, ekologů a novinářů.
Letošnímu zasedání klimatické konference COP28 bude předsedat ministr průmyslu Spojených arabských emirátů a zároveň šéf státní ropné společnosti ADNOC Sultán Džábir. Ten se stal stal terčem ostré kritiky ze strany ekologických aktivistů za svou dvojí roli.
"Není to první COP, který hostí země produkující fosilní paliva, a určitě nebude ani poslední. Každá země, i ta, která je velkým producentem ropy, má svou roli," řekl Stiell. "Je důležité, abychom uznali, že průmysl fosilních paliv musí být součástí řešení," dodal. Trvá však na tom, že tyto společnosti musí ukázat, že to s přechodem světa na bezuhlíkovou ekonomiku myslí vážně.
Jednou z klíčových otázek na konferenci COP28 bude zajištění financování záchrany a obnovy nejchudších a nejzranitelnějších komunit, když je postihne klimatická katastrofa. Na absenci tohoto financování ztrát a škod si dlouhodobě stěžují rozvojové země. Bohaté země se zatím nepřihlásily s příspěvky do fondu, který by to měl vyřešit. Stiell vyzval světové lídry, aby přišli s přísliby.
Vlády budou rovněž seznámeny s globálním hodnocením toho, jak malého pokroku bylo dosaženo v oblasti snižování emisí od Pařížské dohody z roku 2015. Dozví se také, jak daleko je svět od splnění pařížského cíle omezit globální oteplování na 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální úrovni, po jehož překročení vědci varují, že dopady klimatické krize se rychle stanou katastrofálními a nevratnými.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (89)
Richard Vacek
26.11.2023 06:39Proto musí hlavně Evropa svoji snahu za regulaci klimatu zintenzivnit.
https://www.imf.org/external/datamapper/PPPSH@WEO/OEMDC/ADVEC/WEOWORLD/EUQ
smějící se bestie
26.11.2023 09:13 Reaguje na Richard VacekA vrátí se k EHS + odmítání islámu v Evropě.
Pavel Hanzl
26.11.2023 16:53 Reaguje na smějící se bestiesmějící se bestie
27.11.2023 06:28 Reaguje na Pavel HanzlNormálně tak, jak to fungovalo ještě pár let po r.1989 - to dobré se prosazovalo postupně samo a to bez dotací a nařízení, že !
Jindřich Duras
27.11.2023 09:37 Reaguje na smějící se bestiePavel Hanzl
27.11.2023 09:45 Reaguje na smějící se bestiesmějící se bestie
27.11.2023 18:57 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.11.2023 09:13 Reaguje na smějící se bestiePavel Hanzl
28.11.2023 09:16 Reaguje na smějící se bestieVladimir Mertan
26.11.2023 07:37nemožno poprieť, že podstatou disproporcií medzi rastlinnou a živočíšnou výrobou sú subjektívne príčiny (Pravda 25. 1. 1988). V analýzach
národného hospodárstva, ktoré odzneli na 7. zasadaní ÚV KSČ a naň
nadväzujúcom januárovom zasadaní Ústredného výboru KSS, sa jednoznačne zdôraznilo, že jedným z rozhodujúcich predpokladov .. . je
včasné a kvalitné plnenie úloh (Pravda 25. 1. 1988).
Tvrdenie môže mať aj podobu citátu. Pritom autor citátu sa uvádza
spravidla vo vstupnej časti:
A ten istý autor na inom mieste: „Chozrasčot je formou pohybu a
riešenia socializmu vlastných neantagonistických rozporov medzi centralizmom a samostatnosťou, medzí rozšírením práv podnikov a zvýšením ich zodpovednosti..." (Pravda 26. 1. 1988).
Vstupná časť môže byť vložená do citátu:
Chozrasčot, citujeme dopisujúceho člena Akadémie vied ZSSR L.
Abalkina, sa dnes stáva najdôležitejšou formou ekonomickej realizácie socialistického vlastníctva (Pravda 26. 1. 1988).
Zo štylistických dôvodov možno vstupnú časť presunúť až za tvrdenie. Tým sa tvrdenie vysunie na popredné miesto a zvýrazní:
Pomalý postup v intenzifikácii. Tak by sa dal — napriek istým
pozitívam — stručne charakterizovať vývoj hospodárstva a plnenie
štátneho plánu v minulom roku (Pravda 3. 2. 1988).
Je možné formulovať tvrdenie aj ako otázku doplnenú odpoveďou:
V súvislosti s uvedeným sa oprávnene natíska otázka: ak sme nedostatočne rýchlo intenzifikovali hospodárstvo, zrejme sme sa nedokázali vyrovnať v praxi s faktom, že hlavným intenzifikačným činiteľom je vedecko-technický rozvoj (Pravda 3. 2. 1988).
Honza Honza
26.11.2023 08:23jestli někomu hrozí skutečně klimatická katastrofa, tak jsou to arabské země=samy vývozci ropy, kterým může teplota při extrémně horkém létě vzrůst nad mez únosnou pro život.
Oteplení = vysušení, to je pro nás jediná hrozba. Že bychom se uškvařili, to asi nehrozí. Tak je asi nejdůležitější zachycovat vodu.
- musíme udělat větší skoky: zavést elektroauta? Podle mě je ta voda důležitější! Jaké skoky v tomto směru konají sami ekologové, sami přírodovědci? Že zafixovali monokulturu smrku? Třeba je smrk pro zachycování vody nejlepší, jak tvrdí p. Macháček. Já si myslím, že lepší je smíšený les.
Jindřich Duras
27.11.2023 09:42 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
26.11.2023 08:26jestli někomu hrozí skutečně klimatická katastrofa, tak jsou to arabské země=samy vývozci ropy, kterým může teplota při extrémně horkém létě vzrůst nad mez únosnou pro život.
Oteplení = vysušení, to je pro nás jediná hrozba. Že bychom se uškvařili, to asi nehrozí. Tak je asi nejdůležitější zachycovat vodu.
- musíme udělat větší skoky: zavést elektroauta? Podle mě je ta voda důležitější! Jaké skoky v tomto směru konají sami ekologové, sami přírodovědci? Že zafixovali monokulturu smrku? Třeba je smrk pro zachycování vody nejlepší, jak tvrdí p. Macháček. Já si myslím, že lepší je smíšený les.
Miroslav Vinkler
26.11.2023 09:11o skutečně vážných věcech, které už nastaly a lze je mimo jakoukoli pochybnost doložit .
1) Lidstvo spotřebovává neustále větší objem energií , zejména elektrické
a tento trend bude pokračovat
2) Odpady vážně narušují globální ekologickou stabilitu a mají negativní vliv na životní prostředí
3) Strmý nárůst populace zejména v Africe a Asii se vymkl kontrole
4) OZE nemohou zajistit náhradu fosilní energie , prim musí sehrát jaderná energetika
5) Světové společenství by se mělo zaměřit zejména na realizaci adaptačních opatření v důsledku změmny klimatu
6) Změnu energetické infrastruktury nelze realizovat tak, aby byl ohrožen ekonomický růst a sociální soudržnost společnosti
( a tichý povzdech na závěr, kdyby státy investovaly pouhých 10% výdajů na zbrojení a financování válečných konfliktů do opatření výše uvedených, byli bychom někde jinde)
Jaroslav Řezáč
26.11.2023 13:53 Reaguje na Miroslav VinklerEvropa roste tak nanejvýš do ekonomické šibenice.
Adaptační opatření jsou diskutabilní, jestli jsou vůbec prospěšná. Adaptace jak píšete, kterými se likviduje Evropa a ostatní na to kašlou je spíš trapnost.
Jediný na čem se shodnu s každým je konec uhlíkových technologií vyrábění elektřiny a tepla. Jádro neřeklo poslední slovo.
Dočasné energetické zdroje OZE jsou ztráta času.
Ata na baterie jsou slepá cesta. Vyměnit díru na uhlí za díru na cenné kovy a lithium není ekologie.
Pavel Hanzl
26.11.2023 17:03 Reaguje na Miroslav Vinklerad 4) Jestli OZE můžou, nebo nemůžou je otázka sice odborná, ale každý vykládá něco jiného, čili nic.
ad 5) nikde jsem nečetl, jaká "adaptační opatření" máte na mysli. Taková, která by adaptovala Evropu na letní teploty přes +50°C během třeba 30. let, snad ani neexistují. A i kdyby, na teplotu +60°C za dalších 20 let už určitě ne.
ad 6) Samozřejmě lze, pokud lidé pochopí, že je zle a ropáctvím se to vyřešit nedá. Což třeba u nás nenastane nikdy, v ideálním případě výrazně pozdě, odhaduji.
Na závěr: kdyby na světě nebylo Rusko a Palestinci, skutečně bychon nemusel zbrojit vůbec, pokud by nezbrojila ani Čína. Tam se obracejte.
vaber
26.11.2023 09:30tak proto se všude ve světě válčí a na ekologii není čas,
toho se konference nedotkne, stejně jako přemnožení,
řešení není, pokud má klimatická katastrofa přijít nikdo a jsem si jist že nikdo a žádnými prostředky, které lidstvo má nebo spíš nemá, ji nezastaví,
Miroslav Vinkler
26.11.2023 09:36 Reaguje na vaber(https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-zijeme-zas-ve-svete-kde-jedinym-resenim-konfliktu-je-nasili-pta-se-komisar-osn-240362#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz )
Pavel Hanzl
26.11.2023 17:12 Reaguje na Miroslav VinklerA taky se splnily vaše věštby, že bez ruského plynu se neobejdeme a že kvůli grýndýlu se EU rozpadne a my zbankrotujeme a zmrzneme?
Břetislav Machaček
26.11.2023 10:30 Reaguje na vaberpouze špatným kořením už v tak nechutném jídle. Válka o suroviny
a hlavně o životní prostor lidstvo zřejmě zredukuje a nebo možná
dokonce vyhubí. Planetě to je jedno stejně, jako jedna z etap při
klimatických kotrmelcích za celou dobu její existence, ale lidstvo
jako druh se odmítá přizpůsobit a raději válčí nejen mezi sebou,
ale taky naivně se změnou klimatu. Přitom všechny války na světě
produkují tolik CO2 a dokonce tolik jiných sajrajtů, jako průmysl,
ale to bojechtivým ekologistům nevadí. Mezi nimi je nejvíce nejen
bojechtivých lidí, ale i naivních snílků s absencí realistického
myšlení. Když slyším naše zelené Piráty, tak si říkám, kdy dospějí
a přestanou snít o multikulturální společnosti, o gryndýlu a jiných
utopistických vizích. Můj děda vždy říkal, že mladí lidé blbnou
tak dlouho, dokud si nenabijí sami nos a měl pravdu. Bohužel to už bývá pozdě, protože to bolí a mívá to trvalé následky. Nechtějí ale slyšet rady "dospěláků" a tak si tím musejí projít. Taková byla ale
každá generace a pouze zkušenost z ní udělala dospělé rozvážné lidi.
Je na nich, jakou budoucnost si připraví a výmluvy na nás starší jim
sice uleví na mysli, ale nepomůže. Musejí si poradit sami, jako ty
generace před nimi.
Pavel Hanzl
26.11.2023 17:16 Reaguje na Břetislav Machačekpepa knotek
26.11.2023 11:27Milan Milan
26.11.2023 13:17vaber
27.11.2023 09:41 Reaguje na Milan Milanto dle mě znamená ,že životní prostředí ,tedy v tomto případě klima se změní natolik ,že nebude fungovat celý potravní řetězec na kterém vše stojí, pro nás začíná někde u rostlin i když možná už začíná u bakerií,
díky vysokým teplotám začne ubývat rostlin,nebude potrava pro vyšší živočichy a úbytek rostlin způsobí i změnu ve složení atmosféry,
na planetě je tolik navzájem propojených vazeb ,že ani netušíme co nějaká změna vyvolá ,dominový efekt je znám,
samozřejmě extrémní teploty mohou život zničit velice rychle,člově sice před nimi uteče do nějaké díry ,ale až vyleze ven najde jen mrtvou zem a jak dlouho to vydrží,
nějaké záplavy nebo stoupání hladiny oceánů život na planetě jsou bezvýznamné,
planetu nějaké klima vůbec neohrožuje,planeta může být bez života ,ale planeta bez života není nic, nemá vzpomínky ani cit, aby se něčím trápila ,
trápí se jen člověk
Vladimir Mertan
27.11.2023 15:09 Reaguje na vaberNAmiesto pozorovania Klimatickej katastrofy pozorujeme rozmach rastlistva a celkové ozelenenie Zemegule.
Jindřich Duras
27.11.2023 18:52 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
28.11.2023 07:55 Reaguje na Jindřich Durasvaber
28.11.2023 09:24 Reaguje na Vladimir Mertanvztah CO2 a teploty je podle většiny odborníků jasný, že by jste nevěřil odborníkům?
o historii nemáte žádné pochybnosti,tam se odborníci nemohou mýlit?
Pavel Hanzl
28.11.2023 09:40 Reaguje na vaberDnes to probíhá naopak, (napřed stoupá CO2), což je jen další důkaz, že ten proces není přirozený a je způsobený člověkem.
Pavel Hanzl
28.11.2023 09:36 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
28.11.2023 14:02 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.11.2023 08:54 Reaguje na Vladimir MertanPavel Hanzl
28.11.2023 09:44 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
28.11.2023 13:58 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.11.2023 08:51 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
2.12.2023 08:56 Reaguje na Pavel Hanzlvaber
29.11.2023 09:11 Reaguje na Vladimir Mertanzeptejte se archeologů jak nejlépe určí dobu ,ze které nález je,
řeknou vám podle keramiky,
a kdo byl ten první kdo řekl,tato keramika patří do této doby a tato do jiné doby a jak to zjistil,
to nemluvím ani o geologii,přineste jim pytel materiálu a zeptejte se jich ze které je to doby,
prý existuje mapa na které jsou řeky i na západě Sahary a dnešní satelitní snímky tomu nasvědčují,
ze které doby mapa je,
odborníci to vyřeší snadno ,mapa je podvrh
Jindřich Duras
29.11.2023 10:01 Reaguje na vabervaber
29.11.2023 14:33 Reaguje na Jindřich DurasJindřich Duras
29.11.2023 10:01 Reaguje na Pavel HanzlMimochodem, zdá se, že Sahaře hodně pomohli na svět pastevecké komunity, které intenzivním pasením zařízli svanu, a ta už po zlepšení klimatických podmínek nebyla schopna se vrátit.
vaber
28.11.2023 09:17 Reaguje na Vladimir Mertanvy vidíte rozmach zeleně ,já ne, pouště se nezmenšují , naopak,člověk s nimi bojuje ale neúspěšně, jen někdo ukáže jak se savana zazelenala po dešti , to není rozmach zeleně,
mizí pralesy a zůstává nízká tráva nebo křoví ,to je přírůstek zeleně? vždyť vysychá i Evropa,
už jsem vám psal, že většina starých sídlišť ,které nacházíme ,jsou dnes prakticky na poušti, myslíte si ,že takové civilizace se mohly rozvinout na poušti,
pomateném vysvětlení odborníků o vzniku Egypta ,prý se nomádi a lovci ze ze Sahary stáhli k Nilu když Sahara vyschla a tam se rozvinuli ,proč se nerozvinuli v lepších podmínkách?
i zahrada Eden byla zelená a byl to ráj a dnes je to zřejmě poušť, to jsou pro mě neodiskutovatelná fakta o historii ,
Vladimir Mertan
28.11.2023 14:10 Reaguje na vaberhttps://www.nasa.gov/centers-and-facilities/ames/human-activity-in-china-and-india-dominates-the-greening-of-earth-nasa-study-shows/
Čo sa týka Sahary tak zase tu:
https://en.wikipedia.org/wiki/African_humid_period
Samozrejme o minulosti máme rozsiahle proxy - údaje. Nakoniec také vyschnuté jazero naozaj zanechá riadnu stopu. Len z takého proxy údaju ako je napríklad prírastok letokruhu nevieme odčítať teplotu tak presne ako z teplomeru.
vaber
29.11.2023 08:48 Reaguje na Vladimir Mertantéměř všechna velká jezera mizí a právě největší to Čadské,
například cesta Argonautů za zlatým rounem popisuje krajinu až do Střední Asie a vodu kterou museli překonávat,
podívejte se na mapy světa ,třeba na Ameriku a najdete tam mnoho míst která jsou vyschlá jezera,zcela viditelá i laikovi,
to že se Indie, Čína a všude jinde, snaží zvětšit zeleň, říká jen že mají problémy se suchem,
je dobré se občas zamyslet a ne jen opakovat nějaké výkřiky v médiích
Jindřich Duras
27.11.2023 18:52 Reaguje na vaberDo toho změna rybích společenstev v oceánech, ale k lepšímu to nebude => viz výše.
Šíření bakteriálních, virových a parazitárních onemocnění, na jaká v našem mírném pásmu nejsme zvyklí => nemáme ani obranyschopnost a léky jsou a budou drahé...jenže drahé už bude i jídlo.
Jen takový lehký a optimistický nástřel, co by tak mohla být ona "Klimatická katastrofa" :-).
Ostatně, všechny naznačené procesy už probíhají...
Vladimir Mertan
28.11.2023 08:06 Reaguje na Jindřich Durashttps://en.wikipedia.org/wiki/Black_Sunday_(storm)
Jindřich Duras
28.11.2023 18:31 Reaguje na Vladimir MertanTak třeba se k nám postupně šíří hmyz schopný přenášet horečku dengue, západonilskou horečku, malárii.
Zóny sucha se rozšiřují zejména v Africe. Jasně, také v Indii, ale tam se snad na některých místech začíná dařit situaci i vylepšovat. Jak to budou dávat v Číně, se uvidí. Každopádně každá menší neúroda obilí či rýže je a bude problém s důsledkem válek a migrací, viz Sýrie třeba, kde vše odstartovala neúroda rýže v Číně, jestli se nepletu. A následky máme celkem pořád.
Oceány přelovované, jakkoli jsou někde i hezké příklady obnovy. S rostoucím tlakem na potraviny jsou ale rozsáhlé oblasti bez kontroly a drancované (viz čínská flotila u Galapág) - a do toho mají problém koráli, kde by měly rybí populace reprodukovat (alespoň některé).
Takže nic, co by nebylo vidět už teď.
Vladimir Mertan
28.11.2023 19:17 Reaguje na Jindřich DurasZregulovali sme toky riek, vysušili močariny a minuli stovky litrov postreku DDT. V päťdesiatych rokoch 20. storočia sme sa na Slovensku úspešne zbavili malárie. Európe ako celku sa to podarilo až vlani, hovorí správa Svetovej zdravotníckej organizácie.
Horúčka, zimnica, bolesti kĺbov, vracanie. V horšom prípade likvidácia červených krviniek, zlyhanie vnútorných orgánov a smrť. Ten, kto považuje maláriu za exotickú chorobu, ktorú si môže priniesť len z dovolenky v Afrike alebo v Ázii, sa mýli. V minulosti sužovala aj Európu, u nás sa posledný prípad „domácej“ malárie, čiže takej, ktorú si človek neprinesie z cudziny, vyskytol v roku 1959.
Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/20193548/malaria-nie-je-exoticka-choroba-v-minulosti-trapila-aj-slovakov.html
Vladimir Mertan
28.11.2023 19:20 Reaguje na Jindřich DurasJindřich Duras
29.11.2023 09:56 Reaguje na Vladimir MertanDneska umíme celkem snad dobře rozlišit, co je primárně způsobeno zásahem do malého vodního cyklu, tedy do vodního - a tím i do teplotního režimu krajiny, a co je způsobeno primárně globálními změnami. Jasně, vše se prolíná a vzájemně zesiluje atd. atd.
Takže ještě jednou:
Dust Bowl je dávno známý případ, a to včetně příčin. Proto i spekulace co by kdyby je zcela mimo.
Malárie - jasně, byla období, kdy se objevila dole na Dunaji a bulharští dělníci ji přinesli na jižní Slovensko. Jenže to není argument proti tomu, co jsem napsal. Neměl jsem na mysli, že se na pár let stane něco, co už se někdy v minulosti mihlo našimi dějinami. Měl jsem na mysli, že se takové věci stanou trvalou součástí našeho prostoru.
Afrika a zóny sucha - tady asi diskuse zbytečná.
Vladimir Mertan
28.11.2023 19:28 Reaguje na Jindřich Durasvaber
28.11.2023 08:47 Reaguje na Jindřich Durasa když se změní globální proudění, Sahara vysuší Evropu jak švestku a přinese i teploty, je to monstrum které máme za rohem
Vladimir Mertan
28.11.2023 14:23 Reaguje na vaberVysoké teploty v Kanade nie sú zase tak ojedinelé. Rekordné teploty v Lytone spôsobil efekt omega blokovanie, alebo tiež tepelná kopula, ktorá bráni konvencii - vzostupnej výmene vzduchu a tým vznikajú podmienky pre vznik horúčavy. CO2 sa na tomto nijako radiačne nepodiela. https://en.wikipedia.org/wiki/Heat_dome
Jarka O.
28.11.2023 09:34 Reaguje na Jindřich DurasJindřich Duras
28.11.2023 18:22 Reaguje na Jarka O.Jindřich Duras
28.11.2023 18:31 Reaguje na Jarka O.Miloš Zahradník
26.11.2023 13:49ACI = Articicial Climate Inteligence
Vedci se casto dohaduji, na jak vysoke urovni je AI v konkretnim spolecenskem ci vedeckem oboru a kdy AI bude schopna vykonu, ktere
se vyrovnaji nebo i predci vykony dosazene nejlepsimi humannimi representanty daneho oboru.
Uz jsem si poslechl i 10. symfonii Beethovena, ve vytvarnem umeni uz jsou schopnosti AI jeste presvedcivejsi. V matematice a fyzice to je ale zatim slabsi, sotva by AI dokazala napriklad vyrobit nejaky dosud neznamy fundamentalni clanek A. Einsteina obsahujici dulezite nove poznatky
Politika a klimatologie - to jsou ale hajemstvi, kde umela inteligence nejspis jiz davno prevalcovala schopnosti svych zivych protejsku. Prazdne plkani na modni tema, ke kteremu existuji ohromne, nekonecne velike databaze vicemene prazdneho plkani zivych predstavitelu dane vedy nebo daneho politickeho smeru - to je samozrejme idealni tema, kde AI uz davno prevalcovala schopnosti svych zivych vzoru. Ono staci podivat se i do databaze ekolistu v tomnto oboru - skoro kazdy den pribude dalsi, N ty clanek na tema klimaticke zmeny, klimatickeho zalu, klimaticke katastrofy plus k tomu clanky na tema, co proti tomuto vedci z OSN a EU narizuji podniknout :)
Jaroslav Řezáč
26.11.2023 13:59 Reaguje na Miloš Zahradníkono si tu vytváříme něco, co sami řídit neumíme a může si žít vlastním životem až na to, že k tomu už nebude potřeba Homo sapiens...
Pavel Hanzl
26.11.2023 17:22 Reaguje na Jaroslav ŘezáčMilan Milan
26.11.2023 22:10 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.11.2023 09:50 Reaguje na Milan MilanPetr Eliáš
27.11.2023 09:20 Reaguje na Miloš ZahradníkA měl by jste se lépe informovat o tom, jak se v matematice využívá AI. Zkuste třeba napsat dotaz do DeepMind, Berkeley nebo MIT. :D
vaber
27.11.2023 09:51 Reaguje na Miloš Zahradník,, může americký prezident navštívit Area 51 ,kdy si vzpomene a jít kamkoliv v této oblasi ? ,,
zajímá mě, jak tento svět funguje a kdo v něm vládne,
samozřejmě peníze ,
kdyby umělá inteligence opravdu dokázala dělat geniální objevy ,nebude veřejná ,
geniální objevy je něco co má strategický význam a to je velice,velice tajné
Pavel Hanzl
26.11.2023 17:20 Reaguje na karel krasenskyMiloš Zahradník
26.11.2023 18:08 Reaguje na karel krasenskyTen vtip byl nasledujici. Americane pripravili spiona pro SSSR, naucili ho rusky, dejiny bolsevicke strany atd.vybavili ho adekvatnim odevem a shodili z letadla nad Uralem. Spion spadne na palouk v lese, prevlekne se do teplaku a vykroci k nejblizsimu poli. Tam pracuji kolchoznice a hned ta prvni, co ho uvidi vztyci ruku a rika: Ty spion! Jak to poznala?
Byl to cernoch...
Pavel Hanzl
26.11.2023 18:21 Reaguje na Miloš ZahradníkMiloš Zahradník
26.11.2023 18:53 Reaguje na Pavel HanzlJarka O.
26.11.2023 22:07 Reaguje na Miloš ZahradníkPetr Eliáš
26.11.2023 19:27 Reaguje na Miloš ZahradníkMilan Milan
26.11.2023 22:14 Reaguje na karel krasenskyMiroslav Vinkler
26.11.2023 20:57Akce COP 26 (Glasgow) stála 290 milionů GBP - tedy necelou mld. Kč .
Emise pouze u vnitrostátních letů ve Velké Británii vzrostly o 18 procent díky cestování na podporu úspěšného uskutečnění summitu G7 a Cop 26.
Pouze úředníci a ministři vlády Jejího Veličenstva nalétali 4 mil. km pro podporou COP 26 v zahraničí.
Předsednictví COP26 zveřejnilo podrobnosti o svém přístupu k jídlu a stravování pro delegáty konference, včetně informací o udržitelnosti a zajišťování potravin.
Osmdesát procent jídla, které se bude na konferenci podávat, bude sezónní a bude pocházet ze Skotska , celkově bude 95 procent potravin pocházet ze Spojeného království.
Šálky používané k podávání nápojů budou opakovaně použitelné a odhaduje se, že tento přístup ušetří až 250 000 kelímků na jedno použití.
Více než polovina položek menu obsahuje maso, mléčné výrobky, ryby a vejce , uvádí společnost Levy, která má na COP26 na starosti catering.
Každá položka jídelničku nabízená na místech v glasgowském SEC Center přichází s ekvivalentem množství oxidu uhličitého, které ukazuje, kolik skleníkového plynu bylo vypuštěno při jeho výrobě.
Například skotský hovězí burger emitoval při své výrobě 3,9 kg CO2e.
A to nejdůležitější na závěr, jak zelený byl klimatický summit COP26?
Podle prvotní hodnotící zprávy pro vládu Spojeného království se očekává, že emise uhlíku pro COP26 dosáhnou ekvivalentu 102 500 tun oxidu uhličitého. To je podobné jako roční emise z asi 10 000 britských domácností.
Odhaduje se, že asi 60 % emisí COP26 pochází z mezinárodních letů. Mnoho státníků přiletělo soukromým tryskáčem a navíc existovala nákladní letadla, která přivezla vrtulníky a vozidla pro jejich kolony.
---------------------------------------------------------------------
Ještě pár takových konferencí a klimatická změna se podstatně urychlí .
pepa knotek
27.11.2023 11:31 Reaguje na Miroslav VinklerJindřich Duras
28.11.2023 09:08 Reaguje na pepa knotek"Když něco jiného myslíme, než říkáme a něco jiného říkáme, než děláme, tak je to do jisté míry normální."
Jarka O.
28.11.2023 09:35 Reaguje na Jindřich DurasJindřich Duras
28.11.2023 10:33 Reaguje na Jarka O.Jindřich Duras
27.11.2023 10:02To znám z oblasti životního prostředí velmi dobře z našeho milého Česka. Spousta věcí, co "je třeba", je "nezbytné realizovat" a tak dále, ale v praxi nula nic. Protierozní legislativa a systém podporující regenerativní zemědělství, způsob hospodaření na rybnících, dešťová voda ve městech a obcích (krůčky už jsou), benevolentní legislativa v čištění odpadních vod a tak dále a tak podobně. Jestli na něco zdechneme, bude to na otálení v prospěšných a životazáchovných činnostech, zatímco lumpárny nám jdou bezodkladně...
Břetislav Machaček
27.11.2023 16:31 Reaguje na Jindřich Duraszákonů , vyhlášek a nařízení, včetně různých přílepků a dodatků.
Téměř vše má své výjimky a je možné se téměř do nekonečna taky
odvolávat. Proto vše dlouho trvá a výsledek bývá v nedohlednu.
Kdysi jsem měl v referátu sbírku zákonů a bylo k zbláznění je neustále opravovat a doplňovat o přílepky a dodatky. Byl v
tom takový galimatyáš, že se ani nedivím, že vše tak dlouho
trvá a výsledek bývá často nulový. A víte komu to prospívá
nejvíc? No přece lumpům a právníkům, kteří nějakou kličku
vždy najdou. Jsem rád, že jsem dnes už pryč a že mi zůstaly
ty zkušenosti z minula s vymahatelnosti práva a právní
podvědomí při řešení problémů, což mnohým zcela schází.
Dokud se právní předpisy neodplevelí, tak ten chaos tady
zcela jistě zůstane a naopak ještě naroste. Bohužel to na
nějaké odplevelení nevidím, protože se to prostě lumpům
a právníkům nehodí. Bylo by po kšeftech obou skupin a to
přece nedopustí!