https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svetelne-znecisteni-se-zvysuje-az-o-sest-procent-rocne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Světelné znečištění se zvyšuje až o šest procent ročně

14.9.2020 17:24 | PRAHA (ČTK)
Příkladem světelného znečištění jsou podle expertů celonoční osvětlení billboardů, parkovišť u nákupních center nebo veřejné osvětlení, které směřuje jinam než na pozemní komunikaci.
Příkladem světelného znečištění jsou podle expertů celonoční osvětlení billboardů, parkovišť u nákupních center nebo veřejné osvětlení, které směřuje jinam než na pozemní komunikaci.
Foto | Haiming Xiao / unsplash.com
Světelné znečištění, tedy nadbytečné osvícení veřejného prostoru, se podle astronoma Pavla Suchana celosvětově zvyšuje až o šest procent ročně. Jen v Česku se takto neúčelně vynaloží energie za dvě miliardy korun za rok. Suchan, který je předsedou skupiny pro světelné znečištění České astronomické společnosti, to uvedl na senátním veřejném slyšení.
 

"Nikdo nepožaduje zhasnout, potřebujeme svítit účelně," uvedl Suchan. Pokud podle něj žádná změna nenastane, bude to mít negativní vliv na ekosystém, který potřebuje střídání světla a tmy, což potvrdili i biologové a fyziologové. K regulaci světelného znečištění už podle Suchana přistoupili v Itálii, Francii, Španělsku, Chorvatsku, Slovinsku či Německu.

Příkladem světelného znečištění jsou podle expertů celonoční osvětlení billboardů, parkovišť u nákupních center nebo veřejné osvětlení, které směřuje jinam než na pozemní komunikaci. Zoolog Jiří Flousek ze správy Krkonošského národního parku upozornil i na osvětlení sjezdovek kvůli večernímu lyžování nebo údržbě a zasněžování. Předseda Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení Jiří Skála mimo jiné navrhoval zakázat osvětlení sjezdovek.

V Česku se problematice světelného znečištění věnuje od roku 2017 meziresortní pracovní skupina, která byla ustavena ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO). Jejím cílem by mělo být nalézt účinné nástroje, jak omezit světelné znečištění v co největší míře a zajistit právní ochranu před ním.

Náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž uvedl, že úřad kromě metodiky pro obce připravil dotační program, s jehož pomocí se vyměnilo 28 000 pouličních osvětlení, aby barvou a intenzitou světla neškodila prostředí. Pomoci proti rušivému světlu by měl podle náměstka mimo jiné nový stavební zákon, který by měl dát dát stavebním úřadům pravomoc regulovat vnější osvětlení, dodal náměstek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

15.9.2020 09:12
ČR opět na chvostu pozitivních změn v přístupu k ŽP i zdraví svých obyvatel...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist