https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svetova-spotreba-ryb-je-dlouhodobe-neudrzitelna
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Světová spotřeba ryb je dlouhodobě neudržitelná

10.7.2018 00:55 (ČTK)
Nadměrný rybolov je obzvláště citelný v rozvojových zemích, kde řada lidí už dnes nemá dostatek nutričně hodnotné potravy. / Ilustrační foto
Nadměrný rybolov je obzvláště citelný v rozvojových zemích, kde řada lidí už dnes nemá dostatek nutričně hodnotné potravy. / Ilustrační foto
Rybolov ve třetině vod světových oceánů je nadměrný a spotřeba ryb je rekordně vysoká. Situace vyvolává obavy z dlouhodobé udržitelnosti tohoto klíčového zdroje bílkovin pro miliony lidí na celém světě, píše se ve včerejší zprávě Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).
 

Nadměrný rybolov je obzvláště citelný v rozvojových zemích, kde řada lidí už dnes nemá dostatek nutričně hodnotné potravy. "Mořské zdroje jsou pod velkým tlakem a my žádáme vlády, aby pro zlepšení stavu rybolovu udělaly podstatně víc," uvedl v rozhovoru s organizací Thomson Reuters Foundation ředitel oddělení FAO pro rybolov a akvakulturu Manuel Barange. Předpokládá, že v budoucnu bude ryby dovážet Afrika. Právě africký kontinent má podle něho v oblasti akvakultury velký potenciál, potřebuje však především finanční podporu.

Na druhé straně díky chovu ryb, který je v posledních 40 letech nejrychleji se rozvíjejícím zemědělským sektorem, se nabídka rybího masa na trhu zvyšuje. Vzhledem k tomu, že úlovky na otevřeném moři neustále klesají, stále více zemí obrací pozornost na rybí farmy.

Podle kritiků tato činnost ale může životní prostředí poškodit a do přírody pustit nemocné nebo agresivní druhy. Barange v této souvislosti zdůrazňuje, že je třeba mít "řádnou regulaci, zákony a kontrolu".

Podíl rybích populací lovených neudržitelným způsobem se celosvětově do roku 2015 zvýšil na 33,1 procenta z 31,4 procenta v roce 2013 a deseti procent v roce 1974. Spotřeba ryb dosáhla v letech 2013 až 2015 historického maxima, v průměru činila 20,2 kilogramů na osobu, zatímco v roce 1961 to bylo devět kilogramů. V souvislosti s trendem zdravého stravování se očekává další růst.

Východisko nabízí výzkumná organizace WorldFish. Navrhuje zaměřit se na možnosti využití rybího odpadu, jehož objem odhaduje na 35 procent úlovků.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist