Světové emise oxidu uhličitého už opět stouply téměř na úroveň před pandemií
Díky omezenému pohybu lidí a zastavení části ekonomiky v roce 2020 klesly globální emise oxidu uhličitého o 5,4 procenta, což je nejvýraznější pokles od druhé světové války. Letos ovšem emise podle odhadů vědců na základě dosavadních údajů stoupnou o 4,9 procenta a přiblíží se tak úrovni míry znečišťování v roce 2019, píše AP.
Zatímco Evropská unie nebo Spojené státy vypustily letos méně CO2 než v roce 2019, naopak průmyslová výroba v Číně zrychlila a tamní emise letos stouply ve srovnání s předloňským rokem o sedm procent. Emise Indie, dalšího z velkých znečišťovatelů, stouply o tři procenta.
Při započtení údajů o oxidu uhličitém vypouštěném spalováním fosilních paliv, tedy uhlí a plynu, a o emisích z průmyslové výroby budou letos světové emise 36,4 miliard tun CO2. Loni to bylo 34,8 miliard tun. Pokud bychom započetli také dopady masivního kácení lesů nebo ničení luk, které se hůře odhadují, vypustili jsme loni do ovzduší 39 miliard tun oxidu uhličitého. To je o 40 procent víc než v roce 1990, uvádí Le Monde v článku o nové studii.
Podle letošních údajů Čína vypouští do ovzduší 31 procent světových emisí, na druhém místě jsou se 14 procenty Spojené státy. Shodných sedm procent představuje Evropská unie a Indie. Čína je také jediný stát, jemuž rostly emise i v pandemickém roce 2020 a to o 1,4 procenta, píše Le Monde.
"Není to pandemie, co nás přiměje změnit náš přístup," uvedla v Glasgow během prezentace závěrů studie její spoluautorka Corinne LeQuereová, klimatoložka z britské University of East Anglia. "Jsou to rozhodnutí, která se přijmou tento a příští týden. To je to, co nás přiměje změnit náš přístup. Pandemie nezmění povahu naší ekonomiky."
Pokud chce svět udržet globální oteplování pod kritickou hranicí 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovou érou, má na to posledních jedenáct let, upozorňuje studie.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Jaroslav Řezáč
4.11.2021 16:04Pavel Hanzl
4.11.2021 16:11Co s tím??
Jediným nástrojem je nasadit na VŠECHNO zboží z Číny embargo, které by ale museli dodržovat všichni. Především USA a EU, to jsou jejich klíčové největší trhy.
A velmi svižně by šlo HDP Číny dolů a s ním i emise.
vaber
4.11.2021 18:23 Reaguje na Pavel Hanzluž jsem vám vysvětloval jak je to s emisemi na hlavu které všichni ignorují a kolik kdo vypustil za poslední století, protože ti nejhorší jsou jinde než v Číně a ten CO2e co je v atmosféře navíc tam vypustili ti největší bojovníci za čistotu,
vy si však melete stále svou a nechcete pochopit nebo spíš neumíte
Jaroslav Řezáč
5.11.2021 05:06 Reaguje na vaberOno to je taková " Evropská" čistota zas globální emise. Zkrátka každá ekologie je fain, když se vám neděje před oknem ale to, co jim stojí na zahradě a jezdí s tím denně, že to zprznilo ty jejich eko tabulky už nevidí.
Evropa si léčí ty svoje eko mindráky právě na dovozu komodit a kovů z celého světa aby si pokrytecky mohla odškrtnout, jak jsou hrozně ekologický.