Světový fond na ochranu přírody představil doporučení pro udržitelné stravování
Při vytváření stravovacích doporučení vycházela WWF z původně britského programu Livewell. Upravila ho ale tak, aby odpovídal středoevropským nutričním, geografickým, kulturním a tržním podmínkám. Model udržitelné stravy má za cíl ukázat, jak mohou změny stravovacích návyků přispět k dosažení závazků Pařížské dohody do roku 2030 a zároveň byl v souladu s národními nutričními doporučení.
Navrhovaný jídelníček obsahuje vysoký podíl rostlinných bílkovin, menší množství masa, mléčných výrobků, vajec a ryb. Klade také důraz na celozrnné varianty a doporučuje minimalizovat příjem potravin s vysokým obsahem tuku, soli a cukru, stejně jako těch vysoce zpracovaných.
Nynější stravovací návyky většinové populace mají negativní dopad nejenom na životní prostředí, ale i na zdraví jednotlivců, upozorňuje WWF. Češi konzumují v průměru trojnásobek doporučeného maximálního množství soli. Přibližně polovina populace uvádí, že nekonzumuje ani jednu porci ovoce nebo zeleniny denně. Téměř polovina všech úmrtí v regionu je podle WWF způsobena rizikovými faktory chování, z nichž nejvýznamnějším je strava.
Dopad živočišné produkce na klimatickou změnu činí podle WWF zhruba 80 procent. "Málokdo si uvědomuje, že když se bavíme o klimatické změně, tak většinou vypichujeme například energetiku, ale nejvýznamnějším faktorem, který má vliv, je způsob našeho stravování," uvedla vedoucího českého zastoupení WWF Lenka Fryčová. Evropa a její jídelní vzorce se podle ní propisují například do odlesňování a nadměrného rybolovu, protože lidé na kontinentu sní více ryb, než jsou schopni vylovit ve svých vodách.
"Lidstvo čelí trojí výzvě - jak zajistit potravinovou a výživovou bezpečnost pro všechny, zároveň udržet globální oteplování na 1,5 stupňů Celsia a zastavit úbytek přírody, znečišťování vodních toků, vyčerpávání půdy a zhoršování potravinové a výživové bezpečnosti," uvedla Irene Luciusová, regionální ředitelka WWF pro střední a východní Evropu.
WWF je nezávislá organizace na ochranu divoké přírody, která má více než pět milionů příznivců, což z ní dělá jednu z největších organizací takového zaměření. Má celosvětovou síť působící ve více než 100 zemích. Zaměřuje se na ochranu ohrožených druhů a biologické rozmanitosti. V České republice se například angažuje při záchraně lesů na Šumavě.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (20)
smějící se bestie
6.2.2024 09:55Jaroslav Řezáč
6.2.2024 10:43 Reaguje na smějící se bestieMiroslav Vinkler
6.2.2024 10:42Jiří Kvítek
9.2.2024 09:17 Reaguje na Miroslav VinklerMůj známý mi ukazoval zápis z kontroly krajské hygienické kontroly, která výslovně požaduje, aby vyhodil jídlo, které ten den v restauraci nevydal. Přitom tomu jídlu nic nebylo a v chladicím boxu by do druhého dne bez problému vydrželo.
Nemluvě o tom, že taková gulášová polévka, kulajda, svíčková nebo guláš jsou druhý den po uvaření ještě chuťově lepší a rozhodně se nedá hovořit o jejich znehodnocení nebo snad o nepoživatelnosti!
Ale co naplat, platí hygienické předpisy, které souvisejí s Nařízením EPR č.852/2004 (ES), které je u nás spíše známo pod označením „HACCP“.
Zde je třeba vysvětlit, že Program k zajištění bezpečnosti poskytovaných stravovacích služeb zpracovaný dle postupů založených na zásadách analýzy rizika a kritických kontrolních bodů (HACCP) se primárně vztahuje na provozovatele potravinářských provozů (např. povinnost dle čl.5, odst. 1 HACCP), ale její část „Zásady správné výrobní a hygienické praxe“ je hygienickou služnou analogicky vyžadována i na výše zmíněné restaurace (správná hygienická praxe pro uchovávání potravin).
Ale dává Vám to nějaký smysl?
Když Směrnice té samé EPR (ES) č.98/2008 (o odpadech) výslovně ukládá povinnost minimalizovat vznik odpadů a pokud možno jejich vzniku předcházet?
Co lze ještě čekat od Evropského parlamentu a Rady (EPR)?
Uvážíte-li, že tam rozhoduje podivná partička eurokratů, jejichž myšlení dostatečně demonstruje porovnávání zakřivenosti dovážených banánů.
Člověku je pak leccos jasnější...
Michal Uhrovič
6.2.2024 11:37Jiří Svoboda
6.2.2024 12:04 Reaguje na Michal UhrovičKarel Marhoul
6.2.2024 12:44Marián Ozábal
6.2.2024 18:43 Reaguje na Karel Marhoulhttps://www.likevillepodcast.com/articles/2020/1/1/welcome-to-the-anthropocene-a-selection-from-yuval-noah-hararis-homo-deus-2018
Mne to zase pripadá v podstate naopak. S cieľom udržať spotrebu sa budeme tváriť, že to tak nie je..
Marián Ozábal
6.2.2024 18:44 Reaguje na Karel Marhoulhttps://www.likevillepodcast.com/articles/2020/1/1/welcome-to-the-anthropocene-a-selection-from-yuval-noah-hararis-homo-deus-2018
Mne to zase pripadá v podstate naopak. S cieľom udržať spotrebu sa budeme tváriť, že to tak nie je..
Alena Lyskova
26.2.2024 14:24 Reaguje na Karel MarhoulTonda Selektoda
6.2.2024 16:26Břetislav Machaček
7.2.2024 09:13No a u lidí to platí rovněž. Při velkém výdeji kalorií jich musím taky
mnoho přijímat a nemohu maso nahradit salátem, kterého bych musel sníst
metrák, abych dosáhl kalorické hodnoty kila masa. Když někdo sedí celé dny
u PC v teplé kanceláři, tak má minimální výdej kalorií na práci a teplo potřebné pro udržení tepelné pohody organismu. Pokud jsem ale Eskymák,
tak už pouze na to teplo potřebuji konzumovat maso a živočišné tuky. Totéž havíř, hutník, zedník, cestář atd. Vědci ať se klidně cpou salátem, ale ať tu medicínu neordinují všem ostatním. Pročpak má lidský chrup špičáky?
Na to aby jimi trhal salát a nebo maso? Proč máme v žaludku enzymy, které
umí zpracovat maso a které nemají v žaludku býložravci? Proč i naši předci
v pravěku dávali přednost masu před kořínky? No protože v něm kalorie byly
koncentrovány na potřebné množství pro jejich přežití. Možná ze sóji lidé
jednou vyrobí stejně koncentrované kalorie, jako to udělají prasata a jiná
zvířata, ale ptám se proč chemií nahrazovat přírodní potravinový řetězec?
Doufám, že dožiju postaru s chutným kusem masa, klobáskou a šunkou, místo
houžve ze sóji a jiných chemií naládovaných zemědělských plodin. Efektivita
spasení nezužitkovatelné trávy a její přeměna na maso zvířat je zázrak
přírody, od kterého nás nutí ustoupit. Pokud nebudeme tyto zdroje používat,
tak o to více se bude muset polí osít sójou při velké spotřebě pohonných
hmot, které pasoucí se dobytek nepotřebuje od narození, až do své smrti.
Vědci zcela opomíjejí zvýšenou spotřebu pohonných hmot, hnojiv, postřiků
a nákladů na zpracování rostlin na chutnou potravu. A to už nehovořím o
lidské práci a dopravě, když dopravuji kilo masa a nebo metrák sóji stejné
kalorické hodnoty. U přesnosti hodnot mi promiňte odhady, ale nemíním jako
jiní hodiny gůglit, abych našel ty "přesné" hodnoty.