Volby 2013: Těžbě břidlicového plynu nebudeme bránit, říkají Svobodní
1. Počítáte s podporou obnovitelných zdrojů energie? Jako podobu bude podpora mít?
Nepočítáme s podporou žádného konkrétního zdroje energie. Necháme výběr zdrojů energie na preferencích každého spotřebitele.
2. Jaká má být role ministerstva životního prostředí?
Dokud bude MŽP existovat, mělo by se soustředit na tvorbu legislativy, která lépe vyjasní vlastnické vztahy tak, aby došlo k minimalizování a případnému jednoduššímu odstraňování externalit, které dnes vznikají.
3. Co plánujete dále s programem Zelená úsporám? Kde na něj vezmete peníze?
Odmítáme jakékoliv dotační mechanismy. Raději necháme prostředky v kapsách daňových poplatníků tak, aby se mohli sami rozhodnout, jak efektivně uspořit.
4. Jak by měla vypadat protipovodňová ochrana v České republice?
Široký mix opatření, která nebudou zahrnovat nástroje jako je vyvlastňování a budou maximálně ohleduplná vůči majetku majitelů pozemků sousedících s povodími. Ochrana by se neměla budovat překotně, ale spíše pozvolným způsobem zabraňujícím v první řadě největším potenciálním škodám.
5. Podpoříte dostavbu jaderné elektrárny Temelín, nebo se ji pokusíte zastavit?
Pokud bude otázka dostavby JETE na rozhodnutí ČEZu (tedy státu), a pokud tedy bude politickým rozhodnutím, budeme podporovat dostavbu tehdy, kdy budou existovat kvalitní odhady toho, že se dostavba vyplatí za tržní ceny bez jakýchkoliv garancí výkupních cen pro JETE.
6. Povolíte těžbu břidlicových plynů?
Nebudeme těžbě břidlicových plynů bránit za předpokladu důsledného vymáhání a ochrany soukromého vlastnictví majitelů dotčených pozemků.
7. Mají se v Národním parku Šumava chránit přírodní procesy, nebo je přednější turistika a lesní hospodářství?
Ochrana přírodních procesů v Národním parku Šumava, ale i ostatních NP, nesmí ohrožovat soukromé lesní hospodářství na sousedních pozemcích. Jsme tedy zastánci citlivých zásahů v NP.
8. Jak by měla vypadat energetická koncepce České republiky?
Stát by neměl rozhodovat za občany a soukromé firmy, jaké energetické zdroje mají preferovat a z jejich daní jakékoliv zdroje podporovat, odmítáme tedy jakékoliv státní garance výkupních cen. Koncepce by tedy měla být jednoduchá, neaktivistická ze strany státu. Měla by nechat rozhodování o zdrojích tepla na jednotlivých nižších samosprávních celcích, o zdrojích energie na každém spotřebiteli.
Svobodní odmítají daň z uhlí a elektřiny
Program Svobodných k předčasným parlamentním volbám Méně státu, více občanům se životním prostředím přímo nezabývá. Navrhuje ale například zrušit daň z elektřiny a uhlí. Podle Svobodných jsou náklady na výběr těchto daní vyšší, než kolik činí výnos, daň se nevyplatí vybírat. Svobodní navrhují také zrušit 26 státních úřadů, mezi nimi i Státní fond životního prostředí nebo informační agenturu životního prostředí CENIA. Svobodní také odmítají povinné přimíchávání bioložek do paliva nebo povinné dotace obnovitelných zdrojů energie.
reklama