https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svycarske-seniorky-uspely-u-evropskeho-soudu-pro-lidska-prava-se-stiznosti-ze-jejich-vlada-dela-malo-proti-zmene-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Švýcarské seniorky uspěly u Evropského soudu pro lidská práva se stížností, že jejich vláda dělá málo proti změně klimatu Aktualizováno

9.4.2024 17:59 | ŠTRASBURK (ČTK)
Švýcarské seniorky protestující v březnu loňského roku před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku proti své vládě, která podle nich dostatečně rychle nereaguje na změnu klimatu.
Švýcarské seniorky protestující v březnu loňského roku před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku proti své vládě, která podle nich dostatečně rychle nereaguje na změnu klimatu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | ifeelstock / Depositphotos
Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dnes dal za pravdu skupině starších švýcarských žen, které žalovaly švýcarskou vládu kvůli nedostatečnému úsilí v boji proti globálnímu oteplování. Je to poprvé, co štrasburský soud odsoudil nějaký stát kvůli nedostatečnému boji proti klimatické změně, uvedla agentura AFP. Další dvě podobné stížnosti soud zamítl, včetně té proti více než 30 zemím včetně Česka kvůli neplnění klimatických závazků.
 

Skupina Švýcarek sdružujících se jako KlimaSeniorinnen a jejichž průměrný věk činí 73 let, si stěžovala, že jejich vláda vyvíjí "žalostně nedostatečné" úsilí v boji proti globálnímu oteplování, což je údajně během vln veder ohrožuje na životě a porušuje také jejich práva na rodinný a soukromý život. Žalující chtějí přinutit vládu v Bernu, aby oproti plánům mnohem rychleji snižovala emise oxidu uhličitého.

Agentura DPA napsala, že dnešní rozsudek by mohl vytvořit precedens pro další klimatické žaloby nejen u štrasburského soudu, ale také před národními soudy. V to doufá i právnička žen, kterým se přezdívá "klimatické babičky", Cordelia Bährová. "Význam tohoto rozhodnutí nelze přecenit. Bude mít velký význam pro další žaloby na ochranu klimatu proti státům a společnostem po celém světě a zvýší jejich šance na úspěch," věří právnička.

Podle DPA je rozsudek jako takový sice závazný jen pro Švýcarsko, ale je důležitým signálem. Evropský soud pro lidská práva projednává možná porušení Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.

"Soud shledal, že v procesu zavádění domácího regulačního rámce švýcarskými úřady byly velké nedostatky. Mezi nimi byla neschopnost kvantifikovat limity národních emisí skleníkových plynů prostřednictvím uhlíkového rozpočtu nebo jinak," řekla předsedkyně soudu Síofra O'Learyová. "Dotyčný stát předtím nedodržel své minulé cíle ohledně snižování emisí skleníkových plynů, když nedokázal konat ve správnou dobu a vhodným a odpovídajícím způsobem," dodala soudkyně.

Švýcarské ministerstvo spravedlnosti dnes uvedlo, že rozhodnutí štrasburského soudu vzalo na vědomí a ve spolupráci s dotyčnými úřady rozsáhlý rozsudek prostuduje a zjistí, jaká opatření musí Švýcarsko v budoucnu přijmout.

Švýcarská prezidentka Viola Amherdová dnes řekla, že verdikt nemůže podrobně komentovat, dokud si ho nepřečte. Pro Švýcarsko však podle ní jsou udržitelnost, biodiverzita a bezemisní ekonomika velmi důležité. Země na nich bude nadále pracovat a rozsudek to nezmění, ujistila Amherdová.

Naopak nejsilnější politická strana alpské země - nacionálně-konzervativní Švýcarská lidová strana (SVP) - v reakci rozsudek označila za "nepřijatelný" a "skandální" a vyzvala, aby Švýcarsko vystoupilo z Rady Evropy. Právě parlamentní shromáždění Rady Evropy soudce Evropského soudu pro lidská práva volí.

"Stále tomu nemůžeme uvěřit. Pořád se ptáme našich právníků: 'Je to pravda?'. A oni nám říkají, že to je maximum toho, čeho jsme mohly dosáhnout. Největší možné vítězství," cituje agentura Reuters Rosemarii Wydlerovou-Waltiovou, jednu z lídryň žalujícího spolku s více než 2500 členy.

Soud dnes naopak zamítl jako nepřípustnou žalobu šesti portugalských studentů proti 32 evropským státům, které podle nich neplní své klimatické závazky. Podle žalujících země selhávají ve snaze odvrátit katastrofální klimatickou změnu, která ohrožuje jejich právo na život a zdravé životní prostředí. Žalovanými zeměmi bylo všech 27 členských zemí EU, tedy i Česko, a rovněž Británie, Švýcarsko, Norsko, Rusko a Turecko. Podle DPA šlo o první žalobu týkající se klimatické změny u štrasburského soudu a zároveň první proti tolika státům najednou.

Mladí Portugalci se na soud obrátili v roce 2020. Prvotní motivací pro podání stížnosti pro ně byly mohutné požáry v roce 2017, kdy v Portugalsku v regionu Leiria shořelo přes 200 kilometrů čtverečních lesa a zemřela více než stovka lidí.

Podle žalujících země nepřijaly odpovídající opatření, aby zabránily nárůstu průměrné globální teploty o 1,5 stupně ve srovnání s předindustriální érou, jak se zavázaly na klimatické konferenci v Paříži v roce 2015.

Soud dnes zamítl také žalobu bývalého starosty severofrancouzské obce Grande-Synthe Damiena Carêmeho na francouzský stát, který podle něj odmítá ambicióznější klimatická opatření, čímž vystavuje jeho město na pobřeží Severního moře hrozbě potopení.

Podle DPA do Štrasburku k vyhlášení rozsudků přicestovaly stovky lidí včetně švédské klimatické aktivistky Grety Thunbergové. "Po celém světě stále více lidí žaluje své vlády, aby je pohnali k odpovědnosti za jejich činy. Za žádných okolností nesmíme ustoupit, musíme bojovat ještě více, protože toto je jen začátek," citovala Thunbergovou AFP.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

9.4.2024 18:54
Je pravda, že vždy se dá dělat více. Samozřejmě to znamená vyšší náklady, ale to si seniorky zajisté uvědomují. Optimální by bylo zřídit speciální fond, do kterého by stát převáděl část penze seniorek a tím by se i ony podílely na řešení problému, který je tak tíží.
Odpovědět
Anyr

Anyr

10.4.2024 02:01 Reaguje na Richard Vacek
Hm.
Tady v ČR to vůbec není o generačních problémech - je to o režimových problémech. Současní čeští důchodci a jejich děti, kterým hlavu vymýval komunismus, jeho systém kultury, politiky, ekonomiky, vědy a vzdělání, to je na děs a hrůza. Čest a sláva výjimkám, ale těch je jako šafránu. Celý ten "post-komo" sektor stojí do teď za málo, a za co stojí Rusko a jeho vazalové, nebudu ani psát.

Švýcarkám fandím, jen tak dál, a hlavně vydržet! Je krásné, a trochu smutné, vidět, jací mohli být současní čeští senioři ve své většině, kdyby neproběhla nucená výměna mozků za rudá míchaná vajíčka.
Že, Ríšo? :)
Odpovědět
RV

Richard Vacek

10.4.2024 05:43 Reaguje na Anyr
Pravděpodobně vám na současných penzistech vadí, že nás zbavili komunistů, kteří nás vedli k radostné budoucnosti. A proto vítáte snahy Bruselu nás na onu cestu zpět navrátit. Třeba i tím, že je nastupující generaci poskytováno kvalitní vzdělání, kdy vyrůstají noví, ideově pevní odborníci v oborech, jaké svět neviděl.
Odpovědět

Radek Čuda

10.4.2024 14:07 Reaguje na Anyr
V realitě se jedná o výhrady poměrně velmi minoritní skupiny vůči postupu vlády, která byla demokraticky občany Švajcu zvolena a kteří jsou zjevně opačného názoru. Jinak by tu vládu zjevně nevolili. A že mezi těmi voliči bylo bezpochyby mnohonásobně více těch vámi opěvovaných švýcarských seniorů, než představuje ten spolek.

A do čeho se tedy ESPL dnes s..e, to je opravdu neuvěřitelné.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

10.4.2024 19:11 Reaguje na Anyr
Aha, jenže já vidím něco úplně jiného. V jakékoliv vědomostní soutěži utírají ti staří mladé jak na běžícím páse- čímpak to asi je? A už vůbec nemluvím o manuální zručnosti. Mladí jsou dobří v IT, jenže to nestačí a hodnoty, skutečné hodnoty, které jsou nutné vytvořit pro bohatnutí společnosti se jaksi nevygůglí.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

10.4.2024 06:46 Reaguje na Richard Vacek
Chtělo by se říci, “ než dělat předražené nesmysli, je lepší nedělat nic”.
Emoce ničemu nepomohou.
Odpovědět
pk

pepa knotek

10.4.2024 08:34
Klima se v dějinách této planety měnilo, mění a měnit bude nebo si snad klimatické seniorky myslí, že si jejich vláda odhlasuje nějaké "vládní klima" - to už se měnit nebude a proti jeho změně se bude bojovat ?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist