https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sysli-hlidky-na-mladoboleslavske-radouci-lidem-druhy-rok-vysvetluji-cim-je-krmit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Syslí hlídky na mladoboleslavské Radouči lidem druhý rok vysvětlují, čím je krmit

21.5.2022 01:43 | MLADÁ BOLESLAV (ČTK)
Sysel obecný dříve býval běžným druhem, lidé ho dokonce považovali za škůdce. Dnes patří mezi kriticky ohrožené druhy zvířat a je chráněný zákonem, hrozí mu vyhynutí.
Sysel obecný dříve býval běžným druhem, lidé ho dokonce považovali za škůdce. Dnes patří mezi kriticky ohrožené druhy zvířat a je chráněný zákonem, hrozí mu vyhynutí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Díky takzvaným syslím hlídkám, které letos dohlížejí na Radouči v Mladé Boleslavi na kolonie syslů už od dubna, se daří chránit vzácný druh před nevhodnou potravou. Osm hlídek bude o víkendech až do září návštěvníkům národní přírodní památky vysvětlovat, čím by měli sysly krmit a v jakém množství. Hlídkování je součástí záchranného pilotního projektu, na kterém od loňska spolupracují dobrovolníci z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Klenice s ministerstvem životního prostředí, Agenturou ochrany přírody a CHKO Kokořínsko – Máchův kraj. ČTK to za ČSOP Klenice sdělila Milada Vrbová.
 

Podle loňského sčítání žije na Radouči na území velkém zhruba 31 hektarů kolem 1500 syslů, je to jedno z mála míst s větším výskytem syslů v Česku.

Podle Vrbové se pravidelní návštěvníci Radouče postupně naučili, jak sysly krmit. "Než se pilotní projekt spustil, krmili je hranolky, brambůrky, jogurtem, čokoládou. Syslové si vezmou všechno, v tom jen ten problém. Pak ale bohužel řada z nich uhynula," doplnila. Vzhledem ke změně chování syslů a ztrátě plachosti jsou zdejší sysli daleko více zranitelní. Radouč je podle Vrbové jedním z mála perspektivních míst, ze kterých mohou ochránci sysly přemísťovat do lokalit, kde jich ubývá a hrozí zánik celé populace. Loni jich několik desítek putovalo například na Kolínsko, Berounsko a Břeclavsko.

Syslí hlídky tvoří převážně studenti a bývalí členové mladých ochránců přírody, kteří prošli speciálním školením, pracují po dvou. Loni hlídkovali o víkendech v červenci a srpnu. Přikrmování syslů má podle ochránců přírody další důsledky. "Díky množství potravy, které zde po návštěvnících zůstává, se zvětšilo množství potkanů konzumujících zbylou potravu. Potkani obsazují syslům nory a přinášejí riziko přenosu nemocí," uvedla Vrbová. Součástí projektu jsou také informační tabule a letáky upozorňující návštěvníky na nevhodnost krmení.

Od dubna se na radoučské sysly zaměřil rovněž projekt katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který s pomocí vzorků trusu a dalších metod zkoumá, jaký má přikrmování na zvířata vliv, co dělá s jejich kondicí a schopností adaptovat se případně jinde. Výsledky mají mít vědci nejpozději v roce 2023.

Sysel obecný dříve býval běžným druhem, lidé ho dokonce považovali za škůdce. Dnes patří mezi kriticky ohrožené druhy zvířat a je chráněný zákonem, hrozí mu vyhynutí. Syslů začalo ubývat v šedesátých letech minulého století. K životu potřebují nízký trávník, aby mohli včas rozeznat nepřítele. Na Radouči jich žilo v roce 2006 zhruba pět a kolonii hrozilo vyhynutí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

21.5.2022 06:18
A nebylo by lepší těm lidem vysvětlit, že nejlepší pro ty sysly je, když si najdou potravu sami a nikdo je nebude krmit?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

21.5.2022 14:42 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Lidé jsou nepoučitelní - viz nutrie, vodní ptactvo, atd..
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist