https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tabor-zvysuje-pocet-fotovoltaickych-elektraren-z-nichz-chce-cerpat-energii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tábor zvyšuje počet fotovoltaických elektráren, z nichž chce čerpat energii

11.1.2023 01:08 | TÁBOR (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Tábor zvyšuje počet fotovoltaických elektráren, z nichž chce čerpat energii pro některé objekty. Nově plánuje fotovoltaickou elektrárnu na zimním stadionu a na základní škole Zborovská. Stejné zařízení už využívá pro plavecký stadion. Dále chce fotovoltaické elektrárny umístit na atletický stadion Míru a k fotbalovému areálu na Svépomoci, řekla táborská místostarostka Lenka Horejsková (Společně pro Tábor).
 

"Všichni víme, že téma v uvozovkách energetické soběstačnosti je aktuální. Snažíme se pro to udělat maximum a klademe na téma důraz," řekla Horejsková. Náklady na fotovoltaické elektrárny na zimním stadionu a základní škole Zborovská činí necelých 18 milionů korun bez daně. Město bude na projekt žádat dotaci od Státního fondu životního prostředí. Grant by měl pokrýt až 40 procent předpokládaných výdajů. "Jednou z podmínek dotace ale je, že se musí jednat o fotovoltaické elektrárny na dvou objektech. Proto to spojení zimního stadionu a základní školy Zborovská," uvedla místostarostka.

Dodala, že výkon obou elektráren bude 550 MWh. Silnější fotovoltaická elektrárna bude na zimní stadionu, kde vyrobí 450 MWh. "Každé město se snaží hledat úspory," řekl táborský starosta Štěpán Pavlík (Tábor 2020). Dodal, že do budoucna město plánuje až 15 fotovolatických elekráren na různých objektech města nebo zřizovaných organizací. "Celkový výkon by pak představoval až 20 procent spotřeby elektřiny města," řekl táborský místostarosta Martin Mareda (Piráti).

Tábor se věnuje tématu energií delší dobu. Obdržel například certifikát ISO 5001, který držitelům mimo jiné potvrzuje snahu o čerpání energie z obnovitelných zdrojů a snižování takzvané uhlíkové stopy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist