Táborská zoo si letos připomene deset let od znovuotevření

Areál založil v roce 2006 původně jako ranč a poté zoopark advokát Libor Hrubý. Samotná zoo vznikla v roce 2011. Po čtyřech letech ji ale Hrubý musel kvůli dluhům uzavřít. Finanční problémy spustil závazek 40 milionů korun firmě, která postavila část objektů zoo. Nejvyšší soud Hrubému v roce 2019 potvrdil sedmiletý souhrnný trest odnětí svobody za podvod a pokus o poškození zájmů EU a další podvody v souvislosti s provozem zoo.
V květnu 2015 zoo koupil od insolvenčního správce za více než 16 milionů korun pražský developer a biolog Evžen Korec. Pro veřejnost se Zoo Tábor otevřela o měsíc později. Jejím hlavním posláním je podle Korce chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Od roku 2016 se věnuje programu návratu zubra evropského do volné přírody. Zatím odchovala 14 zubřích mláďat. Některá z nich už žijí v přírodních rezervacích v ČR i jinde v Evropě. Zoo také provozuje záchranné centrum CITES pro chladnomilné šelmy. Spolu s tím se zabývá vědeckým výzkumem dlouhověkosti psů a zubrů.
"Díky skvělé práci všech našich zaměstnanců jsme se dostali na úroveň špičkových evropských zoologických zahrad. Nejlépe to dokládá naše zapojení do Evropských chovných programů (EEP), které jsou nejvyšší úrovní ochrany pro řízený chov v lidské péči. Jde o společný program evropských zoologických zahrad, jehož podstatou je spolupráce při chovu nejvíce ohrožených druhů zvířat. Naše zoo se účastní EEP u fosy madagaskarské, jeřába mandžuského a kakadu moluckého, aktuálně jednáme o zapojení do EEP také u nestora kea. Než zoologická zahrada může takhle velmi ohrožený druh vůbec získat, prochází velmi důkladným prověřováním kvality," řekl Korec.
Táborská zahrada je největší soukromá zoo v Česku. Rozkládá se zhruba na deseti hektarech. Ročně ji navštíví více než 110.000 lidí. V zoo žije přes 530 zvířat více než 80 druhů. Polovina z chovaných druhů patří mezi ohrožené.
reklama