Táborská zoo získala mývala, na jehož chov má jako jediná v ČR výjimku
Sušanka uvedl, že mýval může být v České republice ještě v některých chovných stanicích, které na něj také mají výjimku. Nařízení Evropské unie o omezení chovu medvídkovité šelmy platí několik měsíců. Mýval představuje v ČR nebezpečí hlavně pro ptáky hnízdící na zemi i na stromech, kterým vybírá hnízda v budkách a v dutinách stromů. Navíc nemá v republice přirozeného predátora.
"Směrnice EU o invazivních druzích je nesmyslná a nedomyšlená, na což jsem upozorňoval ještě před tím, než vstoupila v platnost. Zásadním problémem je to, že invazivní druhy určuje plošně, aniž by brala v potaz lokální specifika. Typickým příkladem je ibis posvátný, jehož chov je zakázán i v severoevropských zemích, kde by přitom ve volné přírodě nepřežil," uvedl Korec.
Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech, táborská, vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací. V táborské zoo žije přes 535 zvířat více než 81 živočišných druhů. Zoo se specializuje na chov ohrožených druhů. Dlouhodobě se věnuje projektu návratu zubra evropského do přírody a výzkumu dlouhověkosti psů a zubrů.
reklama