https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/temelin-ma-na-i.bloku-zarizeni-jez-snizi-chveni-turbiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Temelín má na I. bloku zařízení, jež sníží chvění turbíny

17.5.2021 00:15 | TEMELÍN (ČTK)
Hltič je skoro dva metry široký a necelý metr vysoký. Je z oceli, tvarově vzdáleně připomíná hokejovou branku.
Hltič je skoro dva metry široký a necelý metr vysoký. Je z oceli, tvarově vzdáleně připomíná hokejovou branku.
Energetici v jaderné elektrárně Temelín nainstalovali na turbínu I. bloku zařízení, které by mělo snížit chvění turbíny o desetiny milimetrů za vteřinu. Jde o takzvaný dynamický hltič vibrací, váží dvě tuny. ČTK to sdělil temelínský mluvčí Marek Sviták. Kvůli zvýšenému chvění musel Temelín neplánovaně odpojit první blok v listopadu 2019.
 

Hltič je skoro dva metry široký a necelý metr vysoký. Je z oceli, tvarově vzdáleně připomíná hokejovou branku. Při půlročních přípravách ho odborníci z plzeňského výrobce Doosan Škoda Power ladili na parametry temelínské turbíny. "Výpočty a zkušenosti z jiných elektráren určily tvar. Přesná hmotnost pak vyplynula z měření u výrobce turbíny, kde byl hltič naladěný na požadovanou frekvenci," uvedl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

Zařízení umístili energetici na turbínu při plánované odstávce prvního bloku. Až ho znovu zprovozní, zjistí, zda se naplnily předpoklady z modelových výpočtů. Konstrukci lze upravit pomocí různě těžkých plechů.

Podle člena představenstva ČEZ Bohdana Zronka je chvění součástí provozu každé turbíny. "Od aktuálních úprav očekávám, že se sníží provozní hodnoty a vytvoří větší rezerva k limitům," uvedl.

Kvůli nežádoucímu chvění zavádí ČEZ na diagnostických systémech turbín v Temelíně i metody takzvané neuronové sítě. Z dat bude možné předpovědět, kdy může chvění nastat. Jde o investici za miliony. Technici instalovali na prvním bloku část ze zařízení, 30 takzvaných galvanických oddělovačů. Umožní sbírat data o chvění a dát operátorům konkrétní doporučení.

Dvouměsíční odstávka prvního temelínského bloku se blíží ke konci. Energetici při ní vymění asi čtvrtinu paliva. Odstávka druhého bloku začne v červenci.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 5,7 TWh.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist