https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/temelin-naplanoval-cviceni-lide-v-okoli-elektrarny-uslysi-sireny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Temelín naplánoval cvičení, lidé v okolí elektrárny uslyší sirény

8.9.2021 11:14 | TEMELÍN (ČTK)
Letos naplánoval ČEZ v Temelíně sedm cvičení.
Letos naplánoval ČEZ v Temelíně sedm cvičení.
Jaderná elektrárna Temelín bude mít 9. září letošní čtvrté cvičení. V okolí může být slyšet kolísavý tón sirén, lidé si také mohou všimnout cvičného výjezdu monitorovacího týmu. Energetici si procvičí, jak řešit jednu z nejhorších možných havárií, spojenou s únikem radioaktivních látek, sdělil dnes ČTK temelínský mluvčí Marek Sviták.
 

Při cvičení třeba energetici ověří, jak funguje havarijní štáb elektrárny. "Prověříme také komunikační kanály mezi elektrárnou, Státním úřadem pro jadernou bezpečnost a dalšími složkami, které by se podílely na řešení mimořádné události. Okolních obyvatel se cvičení nijak nedotkne. Pouze budou moci zaznamenat sirény, které ve čtvrtek ráno obsluha spustí v areálu elektrárny," uvedl mluvčí.

Odpoledne se bude v okolí elektrárny pohybovat monitorovací skupina. Její členové budou sledovat radiační situaci a odebírat vzorky životního prostředí. Půjde o jedno auto, pracovníci použijí běžný pracovní oděv, nikoli ochranné obleky.

Letos naplánoval ČEZ v Temelíně sedm cvičení. Scénáře mohou být různé, od ekologických událostí přes požár až po řešení havárií.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ uvedl elektrárnu do provozu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 9,8 TWh.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist