https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/temelin-snizuje-vykon-na-ii.bloku.ceka-ho-vymena-paliva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Temelín snižuje výkon na II. bloku. Čeká ho výměna paliva

8.6.2020 11:48 | TEMELÍN (ČTK)
Druhý temelínský blok vyrábí bez přerušení od 10. srpna loňského roku. Kvůli výměně paliva ho operátoři plánovaně odstaví tento pátek.
Druhý temelínský blok vyrábí bez přerušení od 10. srpna loňského roku. Kvůli výměně paliva ho operátoři plánovaně odstaví tento pátek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Blanka Štiková / Ekolist.cz
Energetici v jaderné elektrárně Temelín snižují výkon reaktoru na druhém bloku. Jde o takzvaný výkonový efekt, při němž výkon postupně klesne na 95 procent. Tento provoz skončí 12. června, kdy Temelín plánovaně odstaví druhý blok kvůli výměně paliva. ČTK to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Odstávka by měla trvat dva měsíce.
 

Postupné snižování výkonu je podle energetiků signálem spolehlivého provozu bloku. "Jde o žádoucí stav, který ukazuje na optimální využití paliva a bezporuchový provoz od poslední odstávky," uvedl mluvčí.

Druhý temelínský blok vyrábí bez přerušení od 10. srpna loňského roku. Kvůli výměně paliva ho operátoři plánovaně odstaví tento pátek. Do té doby bude každý den jeho výkon klesat o necelé procento. Když je reaktor na nižším výkonu, lze podle mluvčího získat další energii z použitých palivových souborů, a tím je co nejefektivněji využít.

V druhé polovině května skončila v Temelíně odstávka prvního bloku, kdy energetici vyměnili 42 ze 163 palivových souborů, zkontrolovali i tlakovou nádobu reaktoru. První blok funguje na plný výkon.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 6,5 TWh.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist