https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/temelin-zmodernizoval-laborator-ktera-kontroluje-materialy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Temelín zmodernizoval laboratoř, která kontroluje materiály

19.11.2020 00:15 | TEMELÍN (ČTK)
Laboratoř umí prověřit chemické vlastnosti materiálu nebo určit detailní složení, bude ověřovat kvalitu přednostně pro obě české jaderné elektrárny.
Laboratoř umí prověřit chemické vlastnosti materiálu nebo určit detailní složení, bude ověřovat kvalitu přednostně pro obě české jaderné elektrárny.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Blanka Štiková / Ekolist.cz
Laboratoř jaderné elektrárny Temelín zaměřená na kontroly materiálu má nově akreditaci na všechny typy kontrol. Jde o materiály určené třeba na výrobu potrubí. Při kontrolách tak ČEZ nemusí spoléhat jen na dodavatele, ale parametry si ověří sám. Do vybavení laboratoře investoval ČEZ asi 50 milionů korun. Jde o jeden z dalších kroků, jak posílit bezpečnost jaderných elektráren, sdělil temelínský mluvčí Marek Sviták.
 

Laboratoř umí prověřit chemické vlastnosti materiálu nebo určit detailní složení. Certifikaci pro kontroly v plném rozsahu získala nedávno od Českého institutu pro akreditaci. Temelín musel prokázat, že laboratoř má moderní vybavení, kvalifikovaný personál i jasný systém kontrol.

Laboratoř bude ověřovat kvalitu přednostně pro obě české jaderné elektrárny. "S ohledem na množství kontrol budeme podle potřeby i nadále využívat akreditované laboratoře," uvedl vedoucí střediska Petr Fousek.

Náročná byla podle mluvčího i příprava zaměstnanců. Inženýři musí mít vysokoškolské vzdělání v oboru, na práci se pak v jedné z českých laboratoří připravovali téměř rok.

"Výsledkem je, že si teď umíme sami nezávisle ověřit, že reálné složení materiálu odpovídá hodnotám, které uvádí výrobce v dokumentaci. Konkrétně to znamená, že z obyčejného kusu kovu umí naši materiáloví inženýři zjistit, z čeho byl vyroben, jaký je jeho stav a vlastnosti," uvedl ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 13,1 TWh.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist