https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/temelin-zprisnil-opareni-kvuli-koronaviru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Temelín zpřísnil opaření kvůli koronaviru

13.10.2020 00:38 | TEMELÍN (ČTK)
Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby.
Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby.
Jaderná elektrárna Temelín zpřísnila koronavirová opatření. V jídelně snížila kapacitu lidí, kteří tam mohou naráz jíst, a energetici kladou důraz na dodržování dvoumetrových rozestupů. Posílená je i elektronická komunikace a zavřené infocentrum. Temelín také dokončil očkování zaměstnanců proti chřipce. Očkovat se nechalo přes 300 pracovníků. Poprvé to ČEZ umožnil pro zaměstnance zdarma. ČTK to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.
 

V karanténě je teď deset zaměstnanců elektrárny, u nichž se prokázala nemoc covid-19. Na provoz Temelína to podle mluvčího nemá vliv.

Elektrárna zavedla opatření již v březnu. Od konce srpna se tam opět musejí nosit roušky ve vnitřních prostorách, kde nelze dodržet rozestupy. Od poloviny září jsou znovu koridory před vstupem a měří se teplota.

"Nyní zpřísňujeme opatření v jídelnách: snížila se kapacita, klademe důraz na dvoumetrové rozestupy. Upravujeme i další opatření včetně posílení elektronické komunikace, úprav cvičení nebo zavření infocentra," řekl mluvčí. Od jara chrání obsluhu jídelen u výdejních pultů plexiskla.

Zvláštní režim platí už od srpna pro provozní personál. Na blokové dozorny je zakázaný vstup, operátoři používají respirátory a směny si podle Svitáka předávají maximálně bezkontaktně. V obou českých jaderných elektrárnách jsou omezené služební cesty i fyzické kontakty. U profesí, kde je to možné, dávají energetici přednost práci z domova.

V Temelíně nyní dokončili očkování zaměstnanců proti chřipce. ČEZ ho umožnil zaměstnancům zdarma, aby snížil dopady virových onemocnění na personál a zajistil bezpečný provoz. Elektrárna má kolem 1300 zaměstnanců, tři stovky se daly očkovat.

"Jsme součást kritické infrastruktury, musíme zajistit bezpečný provoz elektrárny a spolehlivé dodávky elektřiny pro záchranáře, firmy i lidi. Všichni se teď chráníme především před nemocí covid-19. Nesmíme ale zapomínat ani na další virová onemocnění, která by mohla průběh pandemie covid-19 zkomplikovat," uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 11,5 TWh.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist