Těžit uhlí na severu Čech se podle ochránců přírody přestane před rokem 2038
Uhelná komise doporučila ukončit v zemi využívání uhlí pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. Finanční ředitel ČEZ Martin Novák ČTK řekl, že těžit hnědé uhlí ve chvíli, kdy by se už nemohlo v Česku využívat, se nevyplatí. Nevyloučil ani dřívější konec těžby. "Je to celkem logické. V tuhle chvíli ekonomické výhledy jsou takové, že uhlí skončí daleko dříve než v roce 2038, spíš tak kolem roku 2030. Jde o to, aby se na to připravila celá ČR a její energetika. Nepřekvapuje mě, že ČEZ toto říká, ve skutečnosti musí přemýšlet, že se bude těžit kratší dobu," uvedl Koželouh.
Rok 2038 je podle Rovenského s ohledem na vývoj na trhu pozdě. "Kdybych se měl vsadit, tak bych se vsadil, že těžba a spalování uhlí skončí před rokem 2030, a to úplně nezávisle na tom, co domluví Uhelná komise nebo co domluví vláda, ale čistě kvůli vývoji na trhu. Cena emisní povolenky přes 60 eur je pro uhlí smrtící, v tu chvíli bez dotací sektor nemá šanci přežít. V tuto chvíli není rozdíl mezi rokem 2038 a 2050, protože oba jsou naprosto nerealistické," řekl Rovenský.
Severočeské doly mají povolení těžit do roku 2030. V roce 2015 vláda rozhodla o prolomení limitů po tomto termínu v dole Bílina. Proti tomu tehdy protestovali kromě jiných ekologové. "Je pro mě jistým zadostiučiněním, že nám vývoj dal za pravdu. Je podle mě nesmysl nyní připravovat těžbu po roce 2030," uvedl Rovenský. Také podle Koželouha musí nyní ČEZ, pod který Severočeské doly patří, velmi zvažovat, zda připravovat těžbu po roce 2030 s ohledem na růst cen emisních povolenek a vývoj klimatické politiky Evropské unie. "Je hodně rizikové do toho investovat," uvedl Koželouh.
Doly žádají o prodloužení termínu do roku 2035. Ministerstvo životního prostředí vydalo v roce 2019 kladný posudek vlivu na životní prostředí (EIA). "Nyní se pracuje na plánu otvírky, přípravy a dobývání, abychom následně mohli získat povolení k hornické činnosti," řekl dnes ČTK mluvčí SD Lukáš Kopecký. "Bedlivě očekáváme jakékoliv správní řízení, které by se týkalo rozšíření. Proběhla EIA a od té doby se nic neděje. Zřejmě se vyčkává a příští rok se řekne, že těžba skončí v roce 2030," uvedl Rovenský.
Ekologičtí aktivisté prosazují, aby zaměstnanci SD dostali příspěvky ve formě výsluhy stejně jako pracovníci v jiných uhelných společnostech. Příspěvek lidé dostávají na zmírnění sociálních dopadů souvisejících s útlumem těžby uhlí nebo uranu. Jeho výše závisí na odpracované době a věku pracovníka. "Příspěvek by měli dostávat všichni, kteří jsou přímo spjati s uhelným průmyslem," uvedl Koželouh. Podle něj je nutné se připravit na to, že těžba skončí dřív a najednou tak zaměstnání opustí větší množství lidí. "Další věcí je příprava rekvalifikací, které mohou být placeny z Fondu spravedlivé transpformace. Třetí důležitou záležitostí je investice do projektů v uhelných regionech, aby právě tam pracovní místa byla," řekl Koželouh.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
vaber
11.8.2021 08:06že by to bylo všechno tak jednoduché ,nebudeme pálit uhlí, vypouštět CO2 a jsme zachráněni ,
Pavel Hanzl
11.8.2021 09:34 Reaguje na vaberTakže se bude oteplovat stále rychleji, proto se musí nasadit velmi mohutně různé systémy CCS i jiné na odchytávání uhlíku z atmosféry.
A pokud by se tohle taky podařilo a koncentrace by klesla někam pod 350 ppm, máme šanci, že se klima stabilizuje a lidstvo přežije.
Je to jak pohádka Ovčí babičky, že? Já vím, ale znáte něco lepšího??
Jirka Černý
11.8.2021 10:11 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
11.8.2021 12:35 Reaguje na Jirka Černýkarel krasensky
11.8.2021 10:30 Reaguje na Pavel Hanzlvaber
11.8.2021 15:51 Reaguje na Pavel Hanzlmáme taky špinavou vodu hynou sladkovodní i mořští živočichove,
máme taky špinavou půdu, hyne hmyz a brouci,
ale to nás nepálí jsou to jen ryby a brouci,
té špíny kterou používáme a potom vypouštíme ,muže být jen tolik, aby si s ní příroda poradila a toto pravidlo jsme porušili