https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/the-guardian-delegati-konference-o-klimatu-okusili-nedostatek-jidla-a-piti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

The Guardian: Delegáti konference o klimatu okusili nedostatek jídla a pití

10.11.2022 11:33 | ŠARM AŠ-ŠAJCH (ČTK)
V loňském roce se hitem konference OSN o změnách klimatu COP26 stal skotský nápoj Irn-Bru, který většina delegátů ochutnala poprvé. Ale leitmotivem letošní konference COP27 je snaha delegátů sehnat alespoň nějaké jídlo a pití, napsal zpravodajský server The Guardian.
 

Během prvních několika dní COP27 stály vodní fontánky a ledničky vyzdobené logem sponzora Coca-Coly prázdné pod africkým sluncem a žíznící delegáti se na ně mohli jen dívat. Obsluha stánků se mezi sebou hašteřila, jak se tenčila zásoba posledních sendvičů, dílků slaných koláčů a croissantů.

Jediným místem, které nedostatek nepostihl, byly stánky se zmrzlinou. Jedna z účastnic konference řekla, že měla za celý den jen tři zmrzliny. "Snažila jsem se dát si v hotelu velkou snídani, ale nefunguje to," dodala žena, která pracuje pro nevládní organizaci. Stejně jako všichni ostatní, s nimiž novináři listu The Guardian mluvili, si nepřála uvést své jméno.

"Bylo to hrozné. Je tu jedna fronta na jídlo a druhá na placení. Dobře, že jsou lidi poctiví. Včera jsem měla tři zmrzliny, než jsem konečně zaplatila," dodala.

O kousek dál delegátce jedné americké univerzity zbyla poslední část svačiny, kterou si zabalila do igelitového sáčku, v němž byly původně zabalené její hotelové papuče. Na stěnách sáčku se rozpouštěly zbytky čokolády po koblize, kterou už snědla.

"Teď už mám jenom hrušku. Nesehnala jsem žádnou vodu. Jsou tu jen pomerančové a mangové nápoje. Moji kolegové mě varovali, tak jsem přišla připravená," řekla.

V předvečer COP27, kdy se vyjednavači dohadovali, zda do programu jednání zařadit ztráty a škody, přispěl nedostatek jídla k napjaté atmosféře konference.

Delegáti se krmili jídly z McDonaldu, který byl přes poušť dovezen do konferenčního střediska. První den konference se po celém dějišti jednání tvořily dlouhé fronty a někteří čekali na cokoli k jídlu až 45 minut.

"Je snadné si koupit zmrzlinu, pokud ji chcete. Neměli bychom si stěžovat. Je to konference v poušti v rozvojové zemi. Nevěděl jsem, co tu mám čekat, ale aspoň že v konferenčních pavilónech je káva zdarma," řekl jeden z delegátů. "Fronty jsou dlouhé a jídlo jen základní. Není tu nic pro vegetariány, což je na klimatické konferenci zvláštní," dodal další účastník.

Se sílícími obavami o dostupnost jídla a vody se v úterý odpoledne začaly na stáncích objevovat velké přepravky vody a zásoby sušenek a croissantů. Ale některé delegáty je těžké potěšit.

"Člověk by se musel hodně snažit, aby udělal tak mizerný sendvič, jako je tenhle," řekla jedna z delegátek. "Včera jsem za celý den neměla nic. Dneska jsem se snažila snížit svá očekávání. Fronty jsou o trochu kratší. Prostě se budu muset dobře najíst, až budu zpátky v hotelu," dodala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

10.11.2022 13:58
Zažívají to, co mnoho lidí díky západní nenažranosti. A diví se.
Odpovědět
Anyr

Anyr

10.11.2022 15:43 Reaguje na Michal Uhrovič
Plný souhlas.

Ale zaujala mne jedna věc: že prý tam není nic pro vegetariány. Nemyslel jsem si, že Egypt je proslulý tím, že nemá vodu, luštěniny, ovoce a zeleninu, za to má dost masa... :D
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

10.11.2022 15:52
Do Egypta jezdíme s manželkou šnorchlovat a potápět se. Podle toho vybírám hotel. Třeba Shams Alam v Marsa Alam. Ne podle luxusu. Vždy vše čerstvé, chutné a dostatek. Asi jsme zcela zjevně skromnější než ekologisti.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

10.11.2022 16:33 Reaguje na Michal Ukropec
Tam nejezdí ekologisti.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.11.2022 08:08
Darmožrouti nepotřebují jíst a měli by jít pracovat, aby si to jídlo zasloužili. Tisíce delegátů řeší nereálné kraviny a světový byznys si
jde svojí cestou, která má k ekologii sakra daleko. Delegáti přiletěli
letadly, potraviny jim navezly lodě z celého světa a na dohled mají
tankery s ropou a plynem plující Suezem a taky ty čmoudící kontejnerové
lodě navážející do Evropy z Asie kdejaký prd. V dnešní době mohli sedět
doma a přes videokonferenci by vyřešili stejné kulové, jako na setkání.
Ušetřili by tím hezkých pár miliónů dolarů a hlavně by se nespálilo
tisíce litrů leteckého a lodního paliva. Je to názorný příklad ekologismu,
který neřeší podstatu, kterou je přelidnění planety a tím i neudržitelnost
spotřeby. Snaží se řešit následky, ale pouze na oko, aby se neřeklo, že
tam jeli pouze na výlet placený daňovými poplatníky.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist