https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tlupu-makaku-v-japonske-rezervaci-vede-poprve-za-70-let-existence-parku-samice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tlupu makaků v japonské rezervaci vede poprvé za 70 let existence parku samice

4.8.2021 11:25 | TOKIO (ČTK)
Volně žijící populace makaků červenolících se odhaduje na 100 000 jedinců a je rozšířena na třech hlavních japonských ostrovech.
Volně žijící populace makaků červenolících se odhaduje na 100 000 jedinců a je rozšířena na třech hlavních japonských ostrovech.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Devítiletá samice Jakei se stala šéfkou téměř 700členné tlupy makaků červenolících, která žije v přírodní rezervaci na japonském ostrově Kjúšú. Stalo se tak poprvé za 70 let existence rezervace a v opičím světě jde o zřídka vídaný fenomén, informoval zpravodajský server The Guardian.
 

Jakeina cesta na vrchol tlupy začala letos v dubnu, kdy porazila vlastní matku a stala se alfasamicí tlupy v přírodní zoologické zahradě Takasakijama ve městě Óita. To by pro většinu opičích samic byl nejvyšší vrchol, jakého může dosáhnout. Ale Jakei se rozhodla pustit plnou vahou svého deset kilogramů vážícího těla do boje proti samcům.

Koncem června tato kurážná samice vyzvala a přeprala Sančua, 31letého alfasamce, který vedl "tlupu B" v rezervaci posledních pět let. Překvapení strážci rezervace Takasakijama, kde během 70 let její existence nikdy tlupu makaků červenolících nevedla samice, se 30. června rozhodli provést "burákový test".

Nachystali pro tlupu oříšky a sledovali, kdo se z nich nakrmí jako první. Sanču ustoupil stranou a nechal Jakei, aby si posloužila lahůdkou přednostně. Tím potvrdil její vůdčí postavení.

"Od té doby leze Jakei po stromech a třese s nimi, což je vyjádření moci a velmi zřídkavé chování u samic," řekl listu The Guardian průvodce v rezervaci Takasakijama Satoši Kimoto. "Chodí kolem s ocasem nahoru, a to je u samic také velmi nezvyklé," dodal Kimoto.

Takasakijama vznikla jako rezervace pro opice v roce 1952 a je domovem zhruba 1500 makaků červenolících, kteří jsou rozdělení do tlupy A a tlupy B. Opice žijí převážně na zalesněné hoře uprostřed rezervace a do nižších poloh si chodí pro jídlo, které jim nosí strážci.

Volně žijící populace makaků červenolících se odhaduje na 100 000 jedinců a je rozšířena na třech hlavních japonských ostrovech - Kjúšú, Honšú a Šikoku. Je o nich známo, že jsou občas agresivní, a návštěvníkům rezervace strážci proto radí, aby se nesnažili s makaky navázat oční kontakt, protože to vnímají jako výzvu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist