https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/toxicky-smog-z-lesnich-pozaru-v-indonesii-loni-zabil-100-000-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Toxický smog z lesních požárů v Indonésii loni zabil 100 000 lidí

21.9.2016 09:50 | JAKARTA (ČTK/Ekolist.cz)
Příčinou většiny požárů je nelegální vypalování pralesa kvůli pěstování komerčně lukrativních plodin, jako jsou například palmy sloužící k výrobě palmového oleje.
Příčinou většiny požárů je nelegální vypalování pralesa kvůli pěstování komerčně lukrativních plodin, jako jsou například palmy sloužící k výrobě palmového oleje.
Kouř z lesních požárů v Indonésii v loňském roce zabil více než 100 000 lidí ve třech zemích, které kouřový smog pravidelně nejhůře postihuje. Vyplývá to z nového výzkumu smrtících následků požárů, které se staly každoroční ekologickou katastrofou. Informoval o tom zpravodajský server The Times.
 

Studii zveřejnili vědci z Harvardovy a Kolumbijské univerzity, kteří se zaměřili na Singapur, Malajsii a Indonésii. V Indonésii propukají lesní požáry každý rok během období sucha, a podle vědců kvůli kouřovým částečkám v loňském roce jen v této zemi předčasně zemřelo více než 90 000 lidí. Pro porovnání - na malárii v Indonésii umírá zhruba 10 000 lidí ročně.

Ochránci životního prostředí navíc varují, že odhady počtu obětí mohou být příliš nízké, protože se studie zaměřují jen na následky některých druhů částic obsažených v kouři, a nepostihují tak celou šíři problému. “Indonéská vláda přiznala, že kouři bylo při loňských požárech vystaveno 43 milionů lidí napříč celou zemí a půl milionu trpělo souvisejícími dýchacími potížemi," připomíná Yuyun Indradi z indonéské pobočky Greenpeace.

Příčinou většiny požárů je nelegální vypalování pralesa kvůli pěstování komerčně lukrativních plodin, jako jsou například palmy sloužící k výrobě palmového oleje. “Nyní se lesní požáry vrátily. Pokud se nic nezmění, vražedná oblaka kouře si nadále budou vybírat svou daň - rok za rokem. Průmysl a vláda musí podniknout skutečné kroky k zastavení kácení pralesů a odvodňování rašelinišť kvůli vytváření prostoru pro plantáže,” dodal Yuyun Indradi.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist