Toxický spad z požáru Notre-Dame se našel v medu pařížských včel
Podle studie, kterou tento týden zveřejnil odborný tisk, obsahovaly vzorky medu z úlů severozápadně, tedy po větru od požáru katedrály, průměrně téměř třikrát více olova než před požárem.
Zatímco vyšetřovatelé stále hledají zdroj požáru, který zničil 850 let starou katedrálu, a vědci, architekti a historici studují křehkou stavbu a trosky budovy, jiný výzkum se soustředil na znečištění způsobené 450 tunami olova, které oné noci shořelo.
Studie medu, kterou uskutečnily Kate Smithová a Dominique Weisová z Univerzity Britské Kolumbie, je jednou z prvních, která zkoumá vztah mezi znečištěním z požáru a jeho dopadem na obyvatele prostřednictvím produktu určeného k přímé konzumaci.
Zvýšená koncentrace olova v medu - průměrně 2,3 nanogramu na gram - je stále v mezích množství přijatelného pro konzumaci, uvedla Smithová. Vyšší množství přitom odpovídá geografickému rozprostření prachu, který se nad Paříží po požáru vznášel.
Vědci mají stále obavy z následků znečištění po požáru Notre-Dame. Předchozí studie zjistily, že nebezpečná koncentrace olova byla po požáru na desítkách míst v Paříži včetně škol, školek, parků a denních stacionářů. Celková dekontaminace okolí katedrály trvala čtyři měsíce. V případě pozření může olovo způsobit poškození kognitivních funkcí, především u dětí.
V městech, jako je Paříž, v posledním desetiletí výrazně stoupl chov včel a odhaduje se, že v městě nad Seinou je nyní více než 1000 úlů. Včely se zabydlely například na střeše historické Opery Garnier, na střechách prestižních restaurací, v květinami oplývající Lucemburské zahradě a také na katedrále Notre-Dame, kde 200.000 včel žijících na střeše požár přežilo.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Jan Šimůnek
30.7.2020 12:13Jiří Daneš
30.7.2020 13:36Břetislav Machaček
30.7.2020 17:53kontaminace v potravinách,tak nevčelařím,nejím ryby a na zahradě budu mít
pouze květuprostý trávník.Včela sbírá nektar,pyl a vodu i kolem cest a
továren,když ji nenalézá jinde,ryba taky neovlivní jakou vodu jim pouštíme
do řeky a vítr a déšť kontaminuje i biozahrádku z míst velmi dalekých.
V té Paříži je to místní průser,snad to neudělal někdo schválně a tak se
to snad nebude opakovat.Daleko horší je trvalé znečištění,ale panika
není na místě a i ta hra na bio.V místě chovu jednoho z biovčelařů jsem viděl včely pijící ze silničních kaluží a stojící v rygolech kolem železniční tratě.Biozemědělec hospodaří na polích,které jeho předci
trávili DDT a jinými jedy.Nu a rybáři jedí ryby z řek,přehrad a rybníků
plných kontaminantů.Zvěř zase spásá trávu kolem silnic a vědci se diví
kontaminací medu olovem po "vypaření"450 tun.Zkoumat každé sousto a každý hlt,tak se z toho zblázním a umřu hrůzou a hlady ihned po narození.Nic
už tu nebude jako před staletími,pouze tehdy lidé umírali nevědomky na
radon v místech s jeho výskytem,na olovo v pohárech,na rtuť v mastech,
ale neměli o tom tušení.Dnes ale umíráme hlavně na stres z toho,že
to víme.Neříkám nezjišťujme to či ono,ale neidealizujme si bioprodukci.
Ono to BIO je hlavně o chuti,vyzrálosti a o dobrém pocitu,než mnohdy
o zcela čistém produktu.Pařížským včelařům přeji v budoucnu už nekontaminovaný med a všem ostatním trochu zdrženlivosti při lpění na
všem BIO a EKO,když jsme kontaminanty dennodenně obklopeni a mnohdy to
ani netušíme.