Trestné činy spojené s krádežemi kovů ubyly o více než polovinu
Celkové škody se podle MŽP za osm měsíců snížily na 178 milionů korun, tedy o 48 procent. Ubylo krádeží poklopů od kanálů, dopravního značení a součástí veřejného osvětlení. Podle mluvčí MŽP Petry Roubíčkové se kradlo méně kolejí, součástí trakčního vedení a zabezpečovacích kabelů. Vychází z informací Správy železniční dopravní cesty.
"Za tímto rapidním poklesem nesporně stojí naše vyhláška, spolu s častějšími kontrolami sběren ze stran České inspekce životního prostředí i policie a dalších státních úřadů, které s námi spolupracují v rámci naší 'kovové' kobry," uvedl v tiskové zprávě ministr Richard Brabec (ANO).
Reagoval tak na prohlášení předsedy Svazu výkupců a zpracovatelů druhotných surovin Petra Millera, který deníku Blesk řekl, že šrot a barevné kovy se odváží i na Slovensko, kde žádná omezení nejsou, a že řešení v zavedení bezhotovostní platby považuje za chiméru. Podle Brabce jsou ale policejní data důkazem, že opatření fungují.
Připomněl, že v příštích třech letech budou ve výkupu kovů zavedena radikálnější opatření. Sběrny budou muset povinně proškolit obsluhu, zavést kamerový systém, uvažuje se o omezení otvírací doby na denní hodiny, do sběren a výkupen, které budou vedené v centrálním registru výkupen a sběren, mají také častěji chodit kontroly, dodal ministr. Evidovat se má i vykupovaný materiál a vzniknout preventivní opatření proti daňovým únikům a zneužívání sociálních dávek.
reklama