Tři z 20 gepardů převezených z Afriky do Indie uhynuli, projekt vyvolává otázky
Gepardi v Indii vyhynuli v roce 1952. Od října loňského roku bylo v rámci vládního programu do indického národního parku Kuno ve státě Madhjapradéš přepraveno 20 gepardů z Jihoafrické republiky a Namibie. Indie počítá s tím, že v průběhu pěti až deseti let přijme celkem 50 těchto kočkovitých šelem.
Prvních osm gepardů vypustil do oploceného výběhu s velkou slávou premiér Naréndra Módí v den svých 72. narozenin. Projekt ale kritizuje řada expertů na ochranu přírody a divoce žijící zvířata. Odborníci Módího vládu obviňují, že jí jde jen o publicitu. Národní park Kuno je podle nich nevhodný pro tak velké množství gepardů, kteří obvykle vyžadují ke svému životu území o rozloze tisíců kilometrů čtverečních.
Obavy dále vzrostly v posledních týdnech v souvislosti se smrtí tří gepardů v době, kdy byli ještě drženi v malém výběhu na území parku Kuno. Jeden z gepardů zemřel na selhání ledvin, další uhynul z neznámých příčin v dubnu. Samice Daksha pak tento měsíc podlehla zraněním, která utrpěla při násilném páření, když byla umístěna do výběhu společně s dvěma samci.
Indický soud minulý týden rozhodl, že národní park Kuno není vhodným domovem pro desítky afrických gepardů. "Na jednom místě je jich soustředěno příliš mnoho," uvedl soud a vyzval vládu, aby se "povznesla nad politiku" a zvážila umístění gepardů také v jiných státech, jako je Rádžasthán, kde místní parlament ovládá opozice.
Indičtí vědci, kteří řídí plán návratu gepardů do volné přírody, prohlašují, že úmrtí se dala očekávat a že neznamenají selhání projektu. Připomněli také, že se v Indii od zahájení programu narodila již čtyři gepardí mláďata.
Kritik projektu Ráví Čellam naopak upozorňuje, že jen tři gepardi byli zatím vypuštěni do národního parku a 14 jich zůstává v malých výbězích. Projekt nemá podle něj s ochranou přírody nic společného, přinejlepším jde o "přehnaně vychvalované safari".
Gepard indický se kdysi pohyboval po celém Blízkém východě, Střední Asii a Indii. Nyní se ale vyskytuje pouze v Íránu a je považován za kriticky ohroženou šelmu. Podle odhadu íránských úřadů z roku 2022 v zemi žije 12 jedinců. Afričtí gepardi se od těch, kteří žili v Indii, liší.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Karel Zvářal
24.5.2023 03:18Slovan
24.5.2023 09:25Dnes bylo navíc oznámeno, že zemřelo jedno z mláďat (https://www.dailyo.in/news/cheetah-cub-born-in-india-dies-it-is-the-fourth-cheetah-death-since-march-39816). I toto mládě zemřelo v oploceném výběhu...
Na stále existující populaci původního asijského geparda v Íránu se asi bohužel zapomnělo. Proč se těch pár zbývajících zvířat neodchytí a nezačne se s jeho záchranou je mi trošku záhadou. Zde by měla jít stranou veškerá politika, která bude zřejmě hlavním důvodem...
Slavomil Vinkler
24.5.2023 10:41 Reaguje na SlovanKarel Zvářal
24.5.2023 10:49 Reaguje na Slavomil VinklerSlovan
24.5.2023 12:18 Reaguje na Slavomil VinklerMě nejvíce vadí to, že se do tamní přírody navrací poddruh z úplně jiného kontinentu. Bylo by snad správné u nás nahradit rysa ostrovida rysem kanadským? Podle mého názoru prostě NE. Ta zvířata by mohla být využita jinde v Africe, ale místo toho budou umírat v Indii.
Jan Novák
24.5.2023 14:40 Reaguje na SlovanHorší je spíš, že lokalita, která byla vybrána pro gepardy měla být původně využita pro asijské lvy, kteří v současnosti obývají jen jednu chráněnou lokalitu a jejich reintrodukci do dalších oblastí aktivně blokuje Gudžarátští politici, kteří si je syslí jen pro svůj region (a v minulosti tak třeba zabránili výměně asijských gepardů s íránem za lvi).
Slovan
25.5.2023 07:29 Reaguje na Jan NovákAno, s těmi lvy máte samozřejmě pravdu. Kritizoval jsem to pod jiným článkem. Asijský lev by pro ně měl být oproti africkému gepardovi prioritou, ale bohužel…
Moc nechápu, jak je možné, že politici z jednoho indického státu dokáží nejenom blokovat celostátní program na ochranu tamních lvů, ale dokonce ignorovat soudní rozhodnutí! Ono bylo samozřejmě vybráno víc rezervací, dokonce bych řekl, že Kuno nebylo nejpreferovanější, ale stejně.
Slavomil Vinkler
24.5.2023 17:51 Reaguje na SlovanA tak jako když vyhubili protoindiáni megafaunu včetně koně, tak je mustang důstojnou náhradou.
Slovan
25.5.2023 08:11 Reaguje na Slavomil VinklerTakže jednoduše řečeno: pokud by asijský gepard už neexistoval, dalo by se to pochopit. Takhle ne.
Pepa
24.5.2023 13:44 Reaguje na SlovanSlovan
25.5.2023 07:42 Reaguje na Pepa2) Ten velký NP ve skutečnosti zase tak velký taky není… 700 km2, přičemž nehraničí s žádnou jinou chráněnou oblastí. Je to tedy spíše střed co se velikosti týče. Někteří odborníci tvrdí, že je Kuno schopno hostit pouze cca. 10 gepardů, což je o polovinu méně než tvrdí lidé z projektu. Tak či tak to není dlouhodobě životaschopná populace. Pokud by v té oblasti taková populace měla vzniknout, chtě nechtě se ta zvířata budou muset pohybovat i mimo NP.
A že by to nalákalo nové lidi do ochrany? Vidím mnoho inspirujících příběhů po celém světě (v samotné Indii jich také najdeme hodně), tento to ale není. Pro mě je to spíše PR projekt, který je dost kritizovaný ochranářskou komunitou a já se tomu nedivím. Cpát afrického geparda do Asie je prostě blbost, za tím si stojím. Zvlášť, pokud mohou být využiti v samotné Africe, pokud ten asijský stále existuje a nebýt politiků, dalo by se mu stále možná pomoct. To by pro mě byl skutečně inspirující příběh!