https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/trideni-biodpadu-pardubice-asi-casem-zavedou-pro-cele-mesto
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Třídění biodpadu Pardubice asi časem zavedou pro celé město

20.11.2020 11:23 | PARDUBICE (ČTK)
Lidé si teprve zvykají na to, že doma mohou třídit i rozložitelný odpad z přípravy jídla, a učí se ho třídit správně, například ho nevyhazovat v igelitových pytlích.
Lidé si teprve zvykají na to, že doma mohou třídit i rozložitelný odpad z přípravy jídla, a učí se ho třídit správně, například ho nevyhazovat v igelitových pytlích.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Po skončení pilotního sběru biodpadu na dvou sídlištích v Pardubicích město asi zavede možnost třídit biologicky rozložitelný odpad pro celé město. Lidem se ale patrně zvedne částka za odvoz popelnic. ČTK to řekl náměstek primátora Jan Nadrchal.
 

Pilotní projekt začal v září na Dubině a Slovanech, lidé zatím mohou třídit zdarma. Za hnědé popelnice na bioodpad platí domácnosti v rodinných domech 300 korun ročně. Možnost třídit mají od roku 2007.

"Lidé na sídlištích teď neplatí, stejně jako když jsme začali s pilotním projektem pro rodinné domy. Řekli jsme si, že na jeden rok zkusíme, jaká bude kvalita biodpadu, protože z něj děláme kompost. Pak možná zavedeme možnost jeho třídění pro celé město," řekl Nadrchal.

Podle náměstka primátora by pak radnice pravděpodobně musela zvýšit cenu za svoz odpadů. "Na sídlištích je to komplikovanější, nejsme schopni zjistit, kdo popelnice na bioodpad využívá. Poplatek se bude muset změnit," řekl Nadrchal.

Za komunální odpad lidé platí 650 korun ročně, město na letošek schválilo zvýšení o 150 korun, což se podle Nadrchala obyvatelům moc nelíbilo. Cena 500 korun ale byla 14 let stejná, dodal.

"Vyvolalo to nevoli mezi obyvateli. Cena za biodpad i komunální odpad bude příští rok stejná, není důvod teď zdražovat," řekl Nadrchal.

Lidé na Slovanech a Dubině si teď musí zvyknout na to, že doma mohou třídit i rozložitelný odpad z přípravy jídla. "Bylo vidět na pilotních svozech, že se to lidé ještě nenaučili. Biodpad byl často v igelitových pytlích. Věřím ale, že si lidé zvyknou," řekl Nadrchal.

Hnědé popelnice Služby města Pardubic do listopadu vyvážejí jednou týdně, v zimním období od prosince do března minimálně jednou za měsíc. Bioodpad tvoří až třetinu směsného komunálního odpadu. V Pardubicích ho ročně lidé vyprodukují zhruba 14.500 tun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SP

Svatá Prostoto

20.11.2020 13:44
Tak přemýšlím v čem jiném bych měl doma ten bio-odpad, než v igelitovém pytli? To si opravdu představují, že ten humus ... bo ten b-o z domácnosti nic jiného bohužel není ... bude někdo z toho pytle do kontejneru vysypávat a pytel někam vyhazovat? A nebo tak běhat dnes a denně? A to proto, že si v konečném důsledku připlatí?
Myslím, že všichni budou nadšením bez sebe.
Něco jiného je to v RD, kde mám kontener u branky a navíc se to smíchá s odpadem ze zahrady. Mám a pohoda. Na sídlišti, když půjde čistě o b-o z domácností, to bude sušný humáč ... hlavně když bude teplo. Kdysi jsem bydlel v činžáku a upřímně říkám, že bych se na to zvysoka ...
A s popelnicemi ve dvoře by ti z přízemí byli asi velmi asertivní.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist