https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/trinecke-zelezarny-zprovoznily-velkostroj-pro-zpracovani-surovin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Třinecké železárny zprovoznily velkostroj pro zpracování surovin

18.11.2020 11:55 | TŘINEC (ČTK)
Nový portálový naběrač v plném provozu
Nový portálový naběrač v plném provozu
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Hutní společnost Třinecké železárny (TŽ) uvedla do provozu nové zařízení pro dopravu a zpětné zakládání vsázky pro výrobu ocelárenského aglomerátu. Dále díky němu sníží emise prachu. Vedle nového velkostroje firma staví další obdobné zařízení. Oba projekty přijdou na více než 750 milionů korun, huti na ně přispějí dotace, sdělila mluvčí TŽ Petra Macková Jurásková.
 

Loni podnik vypustil do ovzduší 128 tun prachu, což bylo nejméně v historii. Oproti roku 2018 činil pokles emisí deset tun. Podnik uvádí, že do ekologických opatření už investoval miliardy korun, plní všechny stanovené limity a používá nejmodernější zařízení svého druhu. Vzhledem k typu výroby ale patří k největším průmyslovým znečišťovatelům v zemi.

"Nový velkostroj nahradil 50 let starý portálový naběrač na homogenizační skládce. Je vybaven systémem odprášení, díky čemuž uniká do ovzduší méně prachu při zpracovávání surovin pro výrobu surového železa a oceli," uvedla Macková.

Ředitel pro investice v třinecké huti Radek Olszar uvedl, že huť díky novému stroji podle propočtů sníží množství prachu bezmála o 60 tun ročně. Jde o takzvané fugitivní emise, které vznikají při manipulaci s prašným materiálem a jeho přepravě, nedají se měřit, a tak se do celkových vypouštěných emisí nepočítají.

"Stroj vážící 1050 tun je vybaven skrápěcím zařízením a odsáváním prachu z jednotlivých přesypů. Stroj nového koncepčního uspořádání umožní odběr až 1200 tun surovin za hodinu," uvedl Olszar.

V bezprostřední blízkosti nového velkostroje firma staví zařízení pro odběr a zpracování směsi pro výrobu vysokopecního aglomerátu. "Zjednodušeně řečeno jde o technologii, která přepravuje suroviny nutné k výrobě surového železa. Rovněž je vybavena odsáváním prachu, díky čemuž se nám podaří významně snížit objem prašných částic v okolí skladovacích prostor surovin, tedy zejména rudy," uvedl Olszar.

Třinecké železárny jsou největším hutním podnikem v Česku, loni vyrobily 2,508 milionu tun surové oceli. V roce 2019 dosáhla firma zisku 610 milionů korun, o 2,7 miliardy menšího než v roce 2018. Nejprodávanějším výrobkem TŽ je dlouhodobě válcovaný drát, dalšími hlavními produkty jsou speciální tyčová ocel, tažená ocel, kolejnice, široká ocel, bezešvé trubky nebo hutní polotovary. Včetně odloučených provozů mají TŽ přes 7000 zaměstnanců, i s dceřinými firmami je pracovníků okolo 10.000.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist